24 marca 2019

"Czy jesteśmy bezpieczni?" XVI Debata Oksfordzka przeszła do historii

W gościnnych murach MOKSiR odbyła się XVI już edycja Debaty Oksfordzkiej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli SP w Kuźni Raciborskiej. To już tradycja, która jest ciekawą alternatywą dla ewentualnych wagarowiczów na dzień 21 marca. W końcu pierwszy dzień wiosny można świętować na różne sposoby.


"Debaty na trudne tematy" wpisały się już na stałe w edukacyjną działalność naszej szkoły i miejscowości i niezmiennie stoją na bardzo wysokim poziomie. Tym razem młodzież naszej szkoły zastanawiała się "Czy jesteśmy bezpieczni?". Temat tyleż ciekawy, co i wielowątkowy. Dlatego też wystąpiło aż 6 par dyskutantów. Tradycyjnie dyskusja w debacie tego typu opierała się na naprzemiennych wystąpieniach zwolenników i przeciwników tezy. W debacie udział wzięli:


1. Patrycja Serafin i Wiktoria Szyra  (polityka wewnętrzna);
2. Julia Marek i Ewelina Depta (policja, straż pożarna);
3. Kacper Kruszelnicki i Aleksandra Dzedzej (polityka zagraniczna);
4. Paulina Persińska i Emilia Banaś (bezpieczeństwo w internecie);
5. Zofia Stachera i Wiktoria Nowak (zabezpieczenie medyczne i energetyczne);
6. Tomasz Kowalski i Dawid Błaszczyk (bezpieczeństwo ekologiczne).

Uroczystość prowadziły przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Joanna Erynkwajt i Natalia Śmiały - uczennice klasy 3 A gimnazjum. Uświetnił ją oczywiście szkolny poczet sztandarowy. Na początek, w przepięknej piosence, wystąpiły najmłodsze uczennice naszej szkoły (chórek z klas 1-3) przygotowane przez panią Marię Minko. Następnie głos zabrała dyrektor Kinga Apollo, mianując jednocześnie marszałka i sekretarza debaty. Laskę marszałkowską otrzymał uczeń klasy 3 B gimn. - Kacper Cichocki, a sekretarzem została uczennica klasy 3 A gimn. - Zuzanna Zawada. Do wystąpień uczniowskich dorzucili swój kamyk niektórzy zaproszeni goście:


- wicestarosta Marek Kurpis;
- major Straży Granicznej Tomasz Pielczyk, który przedstawił również ciekawą prezentację na temat działalności Śląskiego Oddziału Straży Granicznej;
- przedstawiciel WKU w Rybniku - kapitan Mariusz Kamiński;
- przedstawicielka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu Karina Talabska.

Oczywiście po wystąpieniach wszystkich uczestników dyskusji odbyło się głosowanie, w którym publiczność miała zdecydować, które argumenty mocniej do nich przemówiły. Po zakończeniu debaty głos zabrał również pan Jan Kluska - dawniej dyrektor, a dziś oddany przyjaciel naszej szkoły. Wystąpił on z przesłaniem dla wszystkich obecnych uczniów szkoły, dziękując jednocześnie nauczycielom za podjęty trud wychowania. Przekazał również na ręce marszałka zebrane materiały na temat słynnego absolwenta szkoły - Adama Kocura. Na zakończenie wystąpiły w duecie nasze szkolne artystki: Natalia Skarupa i Kamila Til (przyg. Edyta Procek). Ich występ wywołał spontaniczną reakcję uczestników debaty, którzy radosnym śpiewem i tańcem przyłączyli się do świętowania pierwszego dnia wiosny.


Oprócz wymienionych wcześniej gości, zaszczycili nas również swoją obecnością: komendant Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu Jarosław Ceglarek, dyrektor Biura Poselskiego Gabrieli Lenartowicz Wioletta Organiściok, chorąży SG Anna Ulman, kapelan SG ks. Artur Suska, z-ca komendanta Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej podkom. Jacek Musiolik, rzecznik prasowy KPP w Raciborzu kom. Mirosław Szymański, prezes TPD Romana Serafin, prezes TMZR w Kuźni Raciborskiej Halina Wyjadłowska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Budziskach Edyta Depta. Urząd Miejski reprezentowała kierownik Referatu Edukacji Anna Mainusz.

Koordynatorem debaty była Sabina Chroboczek-Wierzchowska, natomiast teksty wystąpień młodzież przygotowała pod kierunkiem Kazimierza Szczepanika oraz Arkadiusza Mroza.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz