20 kwietnia 2018

Martwy dzik w rzece. Akcja strażaków w Rudzie Kozielskiej [VIDEO]

Przed południem, 20 kwietnia w rzece Rudzie nieopodal ul. Raciborskiej w Rudzie Kozielskiej znaleziono martwego dzika. Na miejsce skierowano strażaków zawodowych (JRG Racibórz) oraz dwie jednostki ochotnicze (z Rudy Kozielskiej i Turza), a także pracowników Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.


Akcja wymagała zachowania wszelkich środków ostrożności ze względu na występujące ostatnio przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wojewoda Śląski informuje, że w związku z tym zagrożeniem, wystąpiła konieczność podejmowania działań zapobiegawczych, w tym także bardziej intensywnego monitoringu.


Jednym z najważniejszych elementów walki z tą chorobą jest szybka lokalizacja, izolacja i utylizacja padłych dzików, które stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Nosicielami afrykańskiego pomoru świń są przede wszystkim dzikie zwierzęta oraz kontakt z ich szczątkami. Nosicielami ASF są również ludzie, którzy wykorzystują do konsumpcji (np. w postaci wędlin) przetworzone mięso dzików. W przypadku zetknięcia się z martwymi dzikami należy zgłosić informację do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo pod numerami telefonów: (32) 412-06-02, (32) 412-06-03, 604-284-392).


Afrykański pomór świń (ASF), to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz