20 kwietnia 2018

Gmina Kuźnia Raciborska z promesą na usuwanie skutków klęsk żywiołowych

16 kwietnia w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się uroczyste przekazanie przedstawicielom kilku śląskich jednostek samorządu terytorialnego promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gwarancje finansowe warte w sumie 27,8 mln zł przyznano 23 samorządom z regionu, w tym Gminie Kuźnia Raciborska.

Promesy dotacyjne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiły do 16 gmin (Istebna, Jeleśnia, Konopiska, Koziegłowy, Kuźnia Raciborska, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Skoczów, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Wisła i Żarki) i 7 powiatów (bielski, częstochowski, kłobucki, myszkowski, pszczyński, zawierciański i żywiecki).


- Czasami jest tak, że nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować. I tak, szanowni państwo, jest z klęskami żywiołowymi. Wszystko sobie wspaniale układamy, plany, budżety, wieloletnie prognozy... Wystarczy jedna noc, jedna godzina [...] i nagle się okazuje, że priorytety już są gdzieś indziej. [...] Państwo polskie powinno być również współodpowiedzialne w tego typu okolicznościach. Dlatego tutaj dzisiaj wspólnie jesteśmy, żeby przekazać państwu promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - mówił wojewoda Wieczorek.


Samorządy przeznaczą pieniądze na remonty zniszczonych dróg, mostów, przepustów i umocnień brzegów.

W ubiegłym roku przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu przekazano promesy o łącznej wartości blisko 50 mln zł na realizację 97 zadań mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2016 roku wysokość dotacji wyniosła ponad 47 mln zł i objęła 145 zadań.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Fot. Anna Karendal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz