27 marca 2018

Wierni tradycji, czyli kolejna wiosenna debata oksfordzka za nami [FOTO]

Jak to jest z tym naszym patriotyzmem? Czy w 100-lecie niepodległości młodzi Polacy czują się patriotami? Czy dobrze interpretujemy niepodległość? Czy stać nas na patriotyzm w czasach pokoju? Na takie pytania starali się odpowiedzieć nasi uczniowie na kolejnej debacie oksfordzkiej, która - zgodnie z tradycją - odbyła się na deskach "Kuźni Kultury" w pierwszy dzień wiosny.


Tym razem tematyka była wielowątkowa. Młodzi uczestnicy debaty zastanawiali się m. in. jaki jest współczesny patriotyzm, czy cena naszej wolności nie była zbyt wysoka? Pojawił się również problem różnych wizji niepodległości na przykładzie dwóch wybitnych polityków: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Poza tym zapytaliśmy, jaki wpływ na nasze poczucie patriotyzmu wywiera rodzina czy Kościół. Debatujący próbowali także dokonać rachunku krzywd rozliczając ubiegłe lata i naszych rodaków z ich błędów i zaniedbań. Na koniec pojawił się wątek podsumowujący, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co nam zostało z tamtych lat? Debata była swoistą inauguracją szkolnych obchodów 100-lecia niepodległości.


Uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania. Mimo trudnej i rozbudowanej tematyki debaty, potrafili wyłonić trafne argumenty i przekonująco je przedstawić publiczności. A musieli przekonać nie tylko swoje koleżanki i kolegów, ale też wielu zaproszonych gości, w tym roku również reprezentantów wojska i straży granicznej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że poziom debaty był bardzo wysoki. Wynik głosowania wskazał, że większość młodych ludzi rozumie pojęcie patriotyzmu i stosuje go w praktyce.


W debacie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum: Paulina Persińska, Edyta Depta (2b), Martyna Burgieł, Patrycja Ogonowska, Julia Gąska, Dawid Szymik, Sebastian Wileczek (3a), Paulina Glinkowska, Oliwia Wojnar, Natalia Borysiuk, Wiktoria Świderek i Maciej Bereżański (3b). Marszałkiem debaty był Kacper Kruszelnicki, sekretarzem natomiast Natalia Śmiały (2a gimn.).


W tym roku, na specjalne zaproszenie, do programu debaty włączyły się miejscowe przedszkolaki z przedszkola nr 2, które rozpoczęły uroczystość czterema zwrotkami (!) hymnu narodowego i wprowadziły nas w tematykę piosenką i wierszem. Program przygotowała Natalia Czogała. Wiersz ułożony specjalnie na rocznicę niepodległości wyrecytował również uczeń klasy 2b gimn. - Michał Jacek. Nasze szkolne oblicza patriotyzmu przedstawił w swojej prezentacji uczestnik debaty, Sebastian Wileczek. Na zakończenie odbył się krótki, ale wyjątkowy program artystyczny, w którym zaśpiewały wspaniałe: Julia Kapusta (4a), Natalia Skarupa (2b gimn.) oraz Kamila Til (6a), z którą debatujący i opiekunowie zadeklarowali śpiewająco, że "wszyscy Polacy to jedna rodzina..." Ten spontaniczny występ podobno najbardziej spodobał się publiczności, o czym mogą świadczyć późniejsze, entuzjastyczne komentarze uczniów.


Całość uroczystości wspaniale poprowadziły uczennice kl. 3a gimn.: Ania Janicka i Dominika Mroncz. Za przygotowanie całości odpowiedzialna była Sabina Chroboczek-Wierzchowska, a Arkadiusz Mróz i Kazimierz Szczepanik przygotowali debatujących, nad oprawą artystyczną czuwała natomiast Edyta Procek. Warto jeszcze wspomnieć o wszystkich nauczycielach, którzy przygotowali dla gości przepyszny poczęstunek (wiem, co piszę, bo sam próbowałem!).


Arkadiusz Mróz
Fot. Marcin Gałuszka-Biernacki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz