21 marca 2018

Uczniowie z Rud włączyli się w bicie rekordu Guinnesa w ciągłości liczby Pi

Nieczęsto zdarza się, żeby ktoś miał okazję uczestniczyć w biciu światowego rekordu Guinessa. Przed taką szansą stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach, którzy realizowali projekt edukacyjny "Zmierzmy rzekę" w ramach IV edycji Programu mPotęga.


Podsumowaniem programu był Piknik Matematyczny zorganizowany w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik, gdzie jedną z aktywności była próba bicia światowego rekordu na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi. A działo się to w światowy Dzień Liczby Pi, czyli 14 marca.


Uczniowska wyprawa do Warszawy zaczęła się bardzo wczesnym rankiem, a w zasadzie jeszcze w nocy, bo autobus z 30 uczniami na pokładzie wyruszył o godzinie 3:30 spod rudzkiej szkoły. Nie można było ryzykować spóźnienia - organizatorzy wydarzenia mieli skrupulatne wyliczenia dotyczące ilości uczniów, którzy byli potrzebni, by pobić poprzedni rekord należący do uczniów z włoskiej szkoły z miejscowości Todi, gdzie 520 uczniów przez 5 minut prezentowało rozwinięcie liczby Pi do 519-tego miejsca po przecinku.


W Warszawie zarejestrowało się 627 uczniów z całej Polski - w większości uczestników programu mPotęga. Aura nie ułatwiała zadania, bo rzęsisty deszcz oraz wiejący wiatr skutecznie utrudniały utrzymanie przez wszystkich uczniów ponad głowami kartek z odpowiednimi cyframi przez całe pięć minut (wbrew pozorom, to spory wysiłek fizyczny).


Do zadania podchodzono dwukrotnie, bo za pierwszym razem wiatr dokonał swego i kilku uczestników zgubiło swoje kartki. Druga próba zakończyła się sukcesem. Całość zarejestrowały kamery, umieszczone również na latającym w pobliżu dronie. Wydarzenie było ponadto relacjonowane na żywo na Facebooku.


Na oficjalne potwierdzenie wpisania do listy rekordów w Księdze Rekordów Guinessa przyjdzie jeszcze poczekać. Ale uczniowie wraz z opiekunami już teraz czują dumę i satysfakcję, że uczestniczyli w historycznym wydarzeniu.


Wyjazd do Warszawy umożliwiło dofinansowanie udzielone przez burmistrza Pawła Machę oraz Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Rudach.


Poza biciem rekordu, uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w Centrum Nauki Kopernik, gdzie rozwiązywali łamigłówki matematyczne, zajmowali się projektami i zadaniami matematycznymi, a także zwiedzali Warszawę. Teraz pozostaje im tylko czekać na oficjalną informację potwierdzającą pobicie rekordu.


Warto w tym miejscu przypomnieć, że licza Pi była już znana w starożytności, kiedy ludzie dostrzegli, że stosunek obwodu koła do jego średnicy to stała wartość - bez względu na wielkość koła. Wykorzystywano tą wiedzę w budownictwie, rolnictwie czy w innych pracach w gospodarstwie domowym. W czasach nowożytnych wielu naukowców rozwijało liczbę Pi - obecnie jest już znana do około 22 bilionów miejsc po przecinku. Obliczenia tej wartości trwały ponad 100 dni, a sama liczba zajmuje około 120 TB miejsca!


Większość z nas pamięta mniej więcej tyle, że liczba Pi to: 3,14, zaś 60-letni Japończyk Akira Haraguchi w 2006 roku udowodnił, że ludzki mózg jest w stanie zapamiętać... 100 tysięcy miejsc po przecinku. Pobił tym samym swój poprzedni rekord z 1995 roku, kiedy zdołał zapamiętać... tylko 83 tysiące cyfr. Samo wyrecytowanie 100 tysięcy cyfr zajęło mu prawie 16 godzin. Rekord budzi respekt i ukazuje niesamowite możliwości ludzkiego mózgu. Rekord uczniów rudzkiej szkoły jest daleki od wyczynu sześćdziesięciolatka z Japonii, ale od czegoś trzeba zacząć.

Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach
oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz