08 marca 2018

Adolf Kleski. Pan doktor w lodenowym płaszczu. "Nowiny Raciborskie" piszą o lekarzu z Kuźni

Po doktorze Adolfie Kleskim nie zachowały się żadne zdjęcia, a kilka odnalezionych w archiwum dokumentów niewiele mówi o jego życiu i przebiegu kariery zawodowej. Na szczęście zostały wspomnienia mieszkańców Kuźni, którzy pamiętają eleganckiego, starszego pana o nienagannych manierach...


Adolf Kleski urodził się 12 grudnia 1869 roku i we wszystkich archiwalnych dokumentach funkcjonuje jako doktor nauk medycznych, ale nigdzie nie znalazłam informacji na temat tego, jakiej dziedziny dotyczyła ta dysertacja. Jego charakterystyczny akcent mógł świadczyć o tym, że na Ziemie Odzyskane przybył z Kresów.

Willa Berthy i Roberta Walderów przy ul. Powstańców Śląskich 5, w której po wojnie przyjmował pacjentów dr Adolf Kleski (fot. B. Kozina)

 Nagrobek dra Kleskiego na kuźniańskim cmentarzu (kwatera C-4-5) (fot. B. Kozina)

Pełen artykuł o dr. Kleskim autorstwa Katarzyny Gruchot przeczytasz w aktualnym wydaniu "Nowin Raciborskich" (nr 10/2018, s. 35).

W tym samym numerze na kolejnej stronie znajduje się artykuł o innym lekarzu - Antonim Cichowskim, który organizował służbę zdrowia w Kuźni Raciborskiej w latach 50. XX w., gdzie udzielał pomocy ponadosiemdziesięcioletniemu doktorowi Kleskiemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz