27 stycznia 2018

"Pępek świata" dotarł na kuźniański Plac Zwycięstwa [VIDEO]

W czwartek, 25 stycznia w godzinach popołudniowych na Placu Zwycięstwa w Kuźni Raciborskiej przy pomocy dźwigu posadowiono ważący 18 ton głaz. Obelisk został przywieziony z wyrobiska kopalni piasku Kotlarnia. Cała operacja trwała niemal 5 godzin. Poniżej materiał video z tego przedsięwzięcia.


Kamień - jak zaznacza burmistrz Paweł Macha, który jest inicjatorem przewiezienia tego ogromnego głazu do Kuźni - jest pomnikiem natury i z tego względu został już nieoficjalnie określony mianem "pępka świata". Docelowo ma on być elementem dekoracyjnym zmodernizowanego Placu Zwycięstwa, który być może jeszcze w tym roku zmieni swój wygląd.


W związku z tym, że gminy nie stać, by w całości pokryć koszty przebudowy tego centralnego punktu naszego miasta (na dziś gminne pieniądze mogą pokryć remont 75 % powierzchni placu), został złożony wniosek o dofinansowanie, by plac można było odnowić w całości. Gdy zamiar ten zostanie zrealizowany, wspomniany wyżej głaz (jeśli uda się w nim wywiercić otwory) mógłby stanowić element fontanny.


Zamiarem burmistrza jest przywiezienie do Kuźni jeszcze jednego głazu, który aktualnie znajduje się na dnie zbiornika na terenie kopalni piasku. Na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Tymczasem prezentujemy film ukazujący transport kamienia z kopalni i jego rozładunek na Placu Zwycięstwa.


Tekst: Bartosz Kozina
Video: Piotr Nienartowicz / Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz