27 listopada 2017

Pisarz i scenarzysta Zbigniew Masternak zagości jutro w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, piłkarzem, pisarzem i scenarzystą, które odbędzie się we wtorek, 28 listopada o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Wstęp wolny!


Spotkanie połączone będzie z promocją wyboru opowiadań pt. "Kniaź" i pokazem fragmentów filmu "Księstwo" wyreżyserowanego przez Andrzeja Barańskiego na podstawie trzech debiutanckich powieści Z. Masternaka: "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk". Polska premiera filmu odbyła się 9 czerwca 2011 r. podczas 36. FPFF w Gdyni, w sekcji Panorama Polskiego Kina. Premiera światowa odbyła się 4 lipca 2011 r. podczas 46. MFF w Karlovych Varach. Film pokazano w konkursie głównym.

Zbigniew Masternak (1978 r.) - pierwsze opowiadania zaczął pisać w szkole podstawowej. Zadebiutował w 2000 r. na łamach "Twórczości" dwoma opowiadaniami z "Księstwa. Księgi drugiej - Niech żyje wolność i Posąg Emeryka". W 2006 r. ukazał się jego debiut książkowy: powieść "Niech żyje wolność" oraz druga powieść pt. "Chmurołap". W 2008 r. pojawiła się trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – "Scyzoryk". Trzy pierwsze księgi ("Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk"), które zostały wydane w jednym tomie w 2011 r., tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. "Księstwo". W 2014 r. ukazała się księga czwarta cyklu pt. "Nędzole", którą zamierza sfilmować Krzysztof Zanussi.


W powieści "Nedzole" Masternak podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej w Europie. Opowiedział także o panujących tam stosunkach społecznych, postępującym procesie rozpadu starych struktur demokratycznych. Jego powieści i opowiadania tłumaczono na język wietnamski, mongolski, bułgarski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

Pasją Zbigniewa Masternaka jest też piłka nożna. Trenował m. in. w OKS Opatów, Koronie Kielce, Motorze Lublin (jako LKP Lublin), FK Lwów (Ukraina), Ślęzie Wrocław, FC Paris (Francja), następnie w KS Drzewce i MKS Puławiak Puławy. W latach 2011–2013 grał w piłkę błotną w zespole BKS Roztocze Krasnobród. W latach 2014-2015 grał w drużynie LC Chełm. Od 2016 r. występuje w FC Rebeliant Kraków. Jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz