08 września 2017

S. Chroboczek-Wierzchowska: "Szanowni Państwo, mamy w Kuźni Raciborskiej ul. Roberta Lewandowskiego" [VIDEO]

8 głosów "za", 4 "wstrzymujące się" i 3 "przeciw" - takim rezultatem zakończyło się głosowanie nad projektem uchwały zmieniającej nazwę ul. gen. K. Świerczewskiego na ul. R. Lewandowskiego. Poniżej piąta i ostatnia część 54-minutowej dyskusji na ten temat, która odbyła się podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej.


W ostatniej części nagrania przewodnicząca Rady Miejskiej Sabina Chroboczek-Wierzchowska zwraca się do burmistrza Pawła Machy z pytaniem, czy jest w posiadaniu zgody kapitana polskiej reprezentacji na nazwanie ulicy jego imieniem. Gdy pada odpowiedź twierdząca (zgoda wydana została przez pełnomocnika piłkarza Cezarego Kucharskiego za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także telefonicznie), głos w dyskusji zabiera jeszcze radca prawny mec. Aleksander Żukowski, radny Tadeusz Koral, a także sam burmistrz. Po krótkiej wymianie zdań, następuje głosowanie.


Przypomnijmy, że uchwała zmieniająca ul. gen. Karola Świerczewskiego na ul. Roberta Lewandowskiego to ostatni dokument z pakietu uchwał dotyczącej tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Pod koniec czerwca radni przyjęli uchwały, na mocy których zmieniono nazw czterech ulic zlokalizowanych na kuźniańskim osiedlu: Małgorzaty Fornalskiej (nowa nazwa: Kasztanowa), Marcelego Nowotki (nowa nazwa: Leśna), Janka Krasickiego (nowa nazwa: Ignacego Jana Krasickiego) i Pawła Findera (nowa nazwa: Spacerowa).

Z porządku obrad wycofana została wówczas uchwała zmieniająca ul. Świerczewskiego na ul. Szkolną, gdyż w międzyczasie do burmistrza wpłynęła petycja z propozycją zmiany ul. Świerczewskiego na Roberta Lewandowskiego. Mimo sporego poparcia, Rada nie mogła wówczas przyjąć rzeczonej uchwały, gdyż nie posiadała oficjalnego zgody kapitana polskiej reprezentacji, któremu - za pośrednictwem jego menadżera - przedstawiono pomysł kuźniańskiej młodzieży.

Zgoda na nadanie ulicy Świerczewskiego imienia R. Lewandowskiego wpłynęła do urzędu kilka dni później, wobec czego uchwałę zmieniającą nazwę ul. Świerczewskiego przygotowano na sierpniową sesję.

Prezentując zarejestrowane przez nas obrady poruszyliśmy następujące wątki:

Część 1: Burzliwa dyskusja nad przemianowaniem ul. Świerczewskiego na Szkolną / Lewandowskiego;

Część 2: Ul. Roberta Lewandowskiego: Wyjaśnienia radcy prawnego i skarbnika urzędu;

Część 3: P. Klichta: "Mieszkamy przy ul. Nijakiej". III część obrad zmiany nazwy ul. Świerczewskiego;

Część 4: M. Wrona: "Ja protestuję i opuszczam tę salę". Mocne słowa w dyskusji nad zmianą ul. Świerczewskiego;

Część 5: S. Chroboczek-Wierzchowska: "Szanowni Państwo, mamy w Kuźni Raciborskiej ul. Roberta Lewandowskiego" (powyżej).

Realizacja: Marcin Gałuszka-Biernacki
Montaż: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz