27 lipca 2017

Zmarł gen. bryg. Feliks Dela - pierwszy komendant PSP i Honorowy Obywatel Miasta Kuźnia Raciborska

14 lipca w Krakowie zmarł gen. bryg. Feliks Dela - pierwszy komendant Państwowej Straży Pożarnej i twórca Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 1992 r. dowodził akcją gaszenia pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej, za co rok później Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Miał 74 lata.


Na stronie remiza.com.pl czytamy m. in.:

"Dzięki niezwykłemu uporowi oraz fachowości stworzył i zrealizował ostatecznie w 1992 r. - wizję nowoczesnej szkoły, która zyskała nowe obiekty, poligon, młodą, ambitną kadrę, stając się tym samym najlepszą szkołą pożarniczą w kraju. W 1991 r. minister spraw wewnętrznych powierzył mu misję tworzenia prawnych i organizacyjnych podstaw nowoczesnej zawodowej formacji ratowniczej. Po jej wypełnieniu został pierwszym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, stając na czele sił ratowniczych biorących udział w wielkich i skomplikowanych akcjach ratowniczo-gaśniczych, m. in. takich jak: pożar lasów w Kuźni Raciborskiej (1992), wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku (1994), działania ratownicze podczas powodzi "tysiąclecia" w Polsce (1997) [...] W listopadzie 1992 r. został uhonorowany awansem na stopień nadbrygadiera. Pięć lat później uzyskał stopień generała brygadiera. Jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Polonia Restituta (1992). W 1994 r. został odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. [...] Przeszedł w stan spoczynku w 1998 r. W 2000 r. przygotował koncepcję współczesnego systemu szkolenia ochotniczych straży pożarnych i nowoczesnej społecznej formacji ratowniczej [...] W lipcu 2002 r. został dyrektorem Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i szefem zespołu koncepcyjnego do opracowania ustaw o krajowym systemie ratowniczym, obronie cywilnej i służbach ratowniczych, pełniąc jednocześnie funkcję doradcy sekretarza stanu w MSWiA do spraw bezpieczeństwa powszechnego państwa". Całość czytaj TUTAJ.

Gen. bryg. Feliks Dela został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Spoczął w Alei Zasłużonych. Więcej na ten temat TUTAJ.

 Gen. bryg. Feliks Dela składa wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą pożar podczas obchodów pierwszej rocznicy tego wydarzenia (fot. arch. prywatne)

Dokument nadający F. Deli Honorowe Obywatelstwo Miasta Kuźnia Raciborska (skan z kroniki miejskiej)

oprac. BK; fot. z miniatury: tvn24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz