13 kwietnia 2017

"Kupuj jajka z głową". Apel Klubu "Gaja" ws. zakupu jajek z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego

Jak co roku, z okazji Świąt Wielkanocnych, w których jajko jest istotnym symbolem, Klub "Gaja" zachęca konsumentów do świadomych zakupów uwzględniający dobrostan zwierząt. Apelujemy: "Kupujcie jajka z głową!" czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego).


Te cyfry oznaczają, że jajka pochodziły od kur, których naturalne zachowania zostały poszanowane. Jajka z tych hodowli są droższe, ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia. Życzymy mądrego wyboru jajek!

W Polsce mamy około 40 mln kur niosek. Jesteśmy jednym z czołowych producentów jaj w Europie. Dane KE za 2016 r. potwierdzają, że zajmujemy trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Francji. Produkujemy około 10 miliardów jaj rocznie. W tym około 88 %  produkcji jaj pochodzi z hodowli kur niosek w systemie klatkowym (wg GIW z 2016 r.). W Europie w systemie klatkowym trzyma się 56 % kur, a pozostałe 44 % kur w hodowlach: ściółkowych (26 %), wolnowybiegowych (14 %), ekologicznych (4 %).

Jajka z numerem 3 z systemu klatkowego pochodzą od kur, które nigdy nie wychodzą z klatki na zewnątrz, są stłoczone, okaleczone, zwykle mają obcięty dziób oraz pazurki i nie mogą zaspokajać naturalnych potrzeb. Nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych budynkach produkcyjnych. Mogą przemieszczać się w zatłoczonych halach i zaspokajać niektóre naturalne potrzeby, nie mają dostępu do czystego powietrza, wciąż nie widzą słońca i zieleni.

Dokonując wyboru w sklepie możemy polepszyć los tych zwierząt. Co możemy zrobić? Nie kupować jajek z numerem 3 i 2. Klub "Gaja" zachęca do zakupów jajek z numerem 0 - pochodzących z chowu ekologicznego i z numerem 1 - z wolnego wybiegu. Kury hodowane w ten sposób mają zapewniony dobrostan, ich naturalne zachowania zostały poszanowane. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę - ziarna zbóż, świeże zioła i trawy.

Jajka od kur szczęśliwszych są droższe, ale warto zapłacić taką cenę wspierając wolny chów kur! To najlepszy sposób poparcia dla polskich hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej.

Klub "Gaja" życzy Wesołych Świąt i mądrych zakupów jajek z numerem 0 i 1!

***

Klub "Gaja", jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dotyczącą ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko-czesko-słowacko-węgierski projekt badawczy nt. sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem "Kupuj jajka z głową". W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji prozwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał Klub "Gaja", Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek. Jednak nadal hodowla klatkowa kur niosek nie zapewnia kurom życia wolnego od cierpienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz