07 lutego 2017

Kuźnia Kultury zaprasza na walentynkowy Jam Session

Już 14 lutego - w Walentynki - w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbędzie się pierwszy kuźniański Jan Session. Start o godz. 19:00 (podłączanie sprzętu od godz. 18:00). Wstęp wolny!
"Nie masz planów na walentynki? Weź druga połówkę i wpadnij posłuchać! Nie obchodzisz walentynek? Przyjdź i zrelaksują się grając z innymi! Zapewniamy miła atmosferę oraz nagłośnienie! Przyjdź i pokaż, że Kuźnia też potrafi muzykować. Nieważne czy grasz funk czy rocka, czy szarpiesz za struny, czy dmuchasz w rurę. Wpadnij! Pograj z nami!" - piszą organizatorzy na swoim profilu na Facebooku.


Czym jest Jam Session?

Jam session - rodzaj zbiorowego muzykowania (też: sesja improwizacyjna), szczególnie popularny w jazzie, bluesie, funku i folku.

Podczas jam session nie gra się konkretnych utworów. Czasem improwizuje się na temat popularnych standardów jazzowych, stanowiących swoim tematem punkt wyjścia improwizacji lub po prostu gra w tonacji zadanej przez któregoś z grających muzyków. Wszyscy obecni na sesji muzycy improwizują. Bardzo często całe koncerty, czy występy w klubach odbywają się w luźnej formie jam session.

Zdarzenie polega na przetwarzaniu tematu zaproponowanego (zagranego) przez grupę muzyków (lub też solo) i interpretowanego przez kolejnych. Początkiem może być zagranie znanego wszystkim standardu (jazzowe jam session) lub tonacji (bluesowe lub reggae). Następnie muzycy zaczynają urozmaicać swoje partie. W końcowym efekcie wynik improwizacji może zupełnie nie przypominać tematu głównego, choć mogą się w niej pojawiać elementy początkowego tematu lub powrót do początkowej - inicjującej - frazy (cyt. za Wikipedia).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz