12 czerwca 2016

Tłumy turystów na Święcie Szlaku Zabytków Techniki w Rudach [FOTO]

Przejazdy koleją na trasie Rudy-Stanica-Rudy oraz Rudy-Paproć-Rudy, zwiedzanie terenu stacji z przewodnikiem, wystawy, gry i zabawy oraz parada taboru to atrakcje, jakie czekały na przybyłych w sobotę, 11 czerwca na Zabytkową Stację Kolei Wąskotorowej w Rudach w ramach dorocznej Industriady.


Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach od lat przyciąga rzeszę turystów. Nie inaczej było w minioną sobotę, kiedy to znalezienie wolnego miejsca parkingowego przy stacji graniczyło z cudem. Wśród rozmaitych atrakcji, które tego dnia przygotowano zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - prócz wymienionych powyżej - znalazła się również wystawa zatytułowana "Recykling", na którą składała się prezentacja prac uczestników Pracowni Terapii Zajęciowej Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Branicach. Chętni mogli ponadto zaopatrzyć się w różne przedmioty wykonane przez podopiecznych tego ośrodka.


Niemałą frajdę sprawiała sama przejażdżka kolejką, którą stale oblegały tłumy turystów (w szczytowym momencie do maksimum wypełnione było sześć wagonów, które ciągnięte były przez parowóz "Las49" z 1954 r.). Duże wrażenie robiła także lokomotywa elektryczna firmy "Siemens" z 1896 r., która poruszała się po torach dzięki zamontowanemu na doczepionym wagonie silniku spalinowym.


Na najmłodszych czekała również wystawa makiet kolejowych czy warsztaty modelarskie. O godz. 15:00 natomiast rozpoczęła się parada taboru kolejowego, podczas której zaprezentował się nie tylko wymieniony już parowóz czy elektrowóz, ale także lokomotywy spalinowe typu 2Wls50, Wls180 i Lxd2 firmy "Faur" (popularny "Rumun").


Podczas Industriady, która tego dnia odbywała się w ponad 30 rożnych miejscach w całym województwie śląskim, w Rudach zabrakło tylko zapowiadanej rekonstrukcji historycznej "Escape room", czyli ucieczki więźniów z wagonu-więźniarki, którą z przyczyn technicznych przeniesiono na przyszły tydzień.


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz