09 listopada 2014

Jak głosować w wyborach samorządowych? [VIDEO]

W przyszłą niedzielę, 16 listopada odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzemy burmistrza, radnych do Rady Miejskiej, a także radnych powiatowych i deputowanych do sejmiku wojewódzkiego. O tym, jak i gdzie będziemy głosować mówi Dominik Klimanek - sekretarz Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej.Bartosz Kozina

75 komentarzy:

 1. Caly czas zastanawiam sie po co pani R znowu kandyduje? Czy ona naprawde mysli ze to sukces bo remontuja jakis chodnik?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tu jest mowa JAK WYBIERAMY a nie kogo!!!

   Usuń
  2. Słuszna uwaga.Brawo jeden mądry i rozsądny

   Usuń
 2. "Jak głosować w wyborach samorządowych? "

  Inaczej niż 4 lata temu! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Bartku , proszę usunąć wpisy nie na temat -tylko zaśmiecają ważny aspekt wyborczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie czytaj jak Ci przeszkadza.

  OdpowiedzUsuń
 5. 16 listopada wybieramy miedzy syfilisem, a rzeżączką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstydziłbyś sie dać taki komentarz.Bez kultury jesteś.

   Usuń
 6. jak wybierać? Wcale! ... bo nie ma na kogo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy przynajmniej pod tym materiałem który dotyczy sposobu głosowania natrętny i mało kulturalny fan klub Pawła da sobie spokój z agresją?

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za rzeżączkę, to nie moi .PM

  OdpowiedzUsuń
 9. Do istoty człekokształtnei z 10.11. godz 16.53 Ten poziom twojego DNA już cie satysfakcjonuje? Czy upadniesz jeszcze niżej? Serdeczne współczucie dla rodziny i kolegów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Paweł oboje wiemy, że przegrasz kolejny raz, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd taka pewność?Ten sie śmieje kto sie śmieje ostatni.

   Usuń
  2. Nigdy nie mów nigdy.!!!

   Usuń
  3. Nie ma takiej opcji, już ponad 470 osób podpisało lojalke o glosowaniu na p. Pawła :) mało wiecie, oj mało :)

   Usuń
 11. Byłem na tym teatrzyku Pana Machy i powiem tyle. Cała kandydatura na radnych z jego ramienia siedziała na samej górze i tylko się podśmiechiwała, zamiast siedzieć koło Pawła i włączyć się w dyskusje. Pan Paweł wykorzystał sytuację, i robił rachunek sumienia radnym od Rity (to jego spotkanie czy ich było?). Na dodatek powiem, że jedna Pani od Pawła, kandydatka na radną ta krótko ścięta (E) najbardziej co siedziała z przodu to o mało co piany z buzi nie wypuściła, tak z jej twarzy biła nienawiść (m.in. sytuacja z boiskiem i takie tam hehe - chyba nie ma pojęcia o obracaniu poteżnych kwot pieniężnych). Na dodatek łącznik z kościołek - tylko co ma kościół do wyborów ? Niestety niektórym osobom kultura osobista jest obca. Już wiem na kogo głosować Panie Pawle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. P.S. ładnie Pana gasili radni od Rity dzięki kulturalnym wypowiedziom.

   Usuń
  2. Już dawno pani wiedziała na kogo głosować więc po co pani oczernia inne osoby.

   Usuń
  3. A gdzie oczerniam osoby? To krótkie podsumowanie spotkania subiektywnym okiem

   Usuń
  4. "najbardziej co siedziała z przodu to o mało co piany z buzi nie wypuściła" - 100% twojej subiektywności ;-)

   I chyba byłeś na innym spotkaniu ;-) Ja zdecydowanie oddam głos na PM i jego radnych.

   Usuń
  5. Zdecydowanie oddasz głos na "jego radnych"? nie wiem,czy wiesz, ale będzie wybierał jednego radnego - nie wszystkich.

   Usuń
  6. Tak - wiem.. to taka "parabola", może źle to ująłem. lmpitw - zagłosuję za zmianami ;-)
   Pzdr

   Usuń
 12. Napiszcie coś konkretnego o tym spotkaniu. Naprawdę było takie dno jak mówią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim skromnym zdaniem, kandydaci na radnych powinni włączyć się w czynną dyskusję, a nie siedzieć jak państwo i krytykować pod nosem poczynania rady Rity. To nie było spotkanie Pawła, tylko spotkanie rady Rity. Paweł atakował tylko ich, aczkolwiek pewna kobiecina która była naczęściej wypytywana wychodziła z tego obronną twarzą. Pan Macha szybko odwrócił kota ogonem, kiedy Pani Tokarska poruszyła aferę o vice burmistrza, nawet ten kandytat nie raczył wyprostować sprawy, a moim zdaniem jest poważna. Pani E.K. coś próbowała zawojowac, oczywiście nieudolnie (coś paplała pod nosem ale nikt jej nie słuchał - NA SZCZĘŚCIE). Ogólem to kandydaci na radnych zero konkretów, jedynie Pan Kriwienok powiedział o dwóch celach które chciałby zrealizować. W ogóle nie wiem co ma kościół do wyborów ale może Pan Paweł tu zajrzy i podpowie co nieco :)

   Usuń
  2. Pan Macha coś bujał w obłokach o solarach za 500 zł które można w razie czego sprzedać na allegro. Tylko szkola że panel jest najtańszym elementem całej instalacji.

   Usuń
  3. A jak Wy wiecie który to kandydat to dlaczego nie piszecie wprost? Jak p. Tokarska chciała "spuścić" bombę to mogła mówić wprost o kogo chodzi. Heh ciekawe kto wymyślił tę prowokację.

   Co do uczestnictwa radnych PM w dyskusji - nie piszcie bzdur.
   Na spotkaniu Rity była jakaś dyskusja z radnymi?

   Usuń
 13. Pomówił mieszkańców, którzy mieszkają jako sąsiedzi w bloku u jego teściowej, że nie ogrzewają swoich mieszkań i traci na tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To kłamstwo. Mówiłem o tym, że z powodu drogiego ogrzewania ludzie marzną bo ich nie stać na PEC Jastrzębie.To świństwo jeżeli jeszcze wiesz co to jest.PM

   Usuń
  2. Twoja tesciowa nas nie obchodzi i tyle

   Usuń
  3. Nie pomówił, tylko podał przykład rzeczywistych zachowań ludzi mieszkających w blokach. Sama mieszkam w bloku i potwierdzam! Ludzie starsi i ubożsi ogrzewają tylko jeden z pokoi i często ten najmniejszy, chodzą po domu poubierani w grube swetry, bo chcą choć trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu... To smutne. Ale niektórych po prostu nie stać i wierzą, że tym sposobem uda się uczknąć parę groszy z rachunku za ogrzewanie...

   Usuń
 14. Panie Macha niestety zero merytoryki i znajomosci spraw Kużni i jej mieszkanców. Proponuję wrócić na statek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przynajmniej mam gdzie wracać ;-).PM

   Usuń
  2. Ale za to sporo populizmu, cóż jak mawiał klasyk "Ciemny lud to kupi"

   Usuń
 15. Gratuluje PM i jego kandydatom świetnego spotkania.

  Sądząc po komentarzach "urzędnicza rodzinka" zaczyna nieźle trząść portkami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Każdy z moich kandydatów się przedstawił i rozmawiał z gośćmi. Całe spotkanie to dyskusja z każdym kto chciał i o czym chciał. Gdybyś był na nim to byś nie pisał bzdur.
  Co do pomówień Pani Tokarskiej ,to ma już w tym wprawę.4 lata temu zostałem pomówiony przez nią o kłopoty finansowe i chęć wykorzystania stanowiska burmistrza. Widać nabiera wprawy ;-(. Nie składałem p. Burmistrz żadnych tego typu propozycji. Nie będę niczyim vickiem. Kandyduje na fotel burmistrza a nie popychadła.4 lata temu dostałem taką propozycję od pana Cęcka ale odmówiłem. Już dawno mogłem być drugim garniturem. Niezrozumienie tematu energii odnawialnej nie jest powodem do dumy tylko troski. PM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro to pomówienie to dlaczeog nie wyjaśniłeś sprawy na sali? Dlaczego nie pozwoiłes wskazać tej Pani osoby? To jest na tyle poważne, że warto powołać prokuraturę w tej sprawie za układy. Nie uważasz?

   Usuń
  2. To pan Cęcek był 4 lata temu burmistrzem, że szukał "vicka"? Musiałam chyba coś przegapić..... A teraz na serio: pomówienia i nieprawdy się oddaje do sądu a nie na forum prostuje, chyba że jest coś na rzeczy. I co to w ogóle za podejście do sprawy: "nie będę popychadłem"? Ktoś tu ma złe doświadczenia, musiał chyba być Zastępcą niezbyt miłego kapitana i stąd te skojarzenia z popychadłem. Na stanowisku zastępcy w każdej instytucji wiele się można nauczyć nie biorąc wprost na siebie odpowiedzialności. No, ale po co się ma uczyć ktoś kto już wszystko wie i ta na każdy temat! Gratuluję samopoczucia. z wyrazami szacunku "trzeci garnitur"

   Usuń
  3. Nie podaje się ludzi do sądu za takie bzdury.Kapitan jest jeden i nie ma zastępców ,za nim jest tylko ściana.Jeżeli mam zostać Burmistrzem ,to wiąże się to z wzięciem odpowiedzialności na siebie do której jestem przyzwyczajony. Nie odpowiada mi funkcja vice ,ponieważ za to, co robią inni nie będę świecił oczami i się wstydził .Myślę, że to jest wyczerpująca odpowiedź.Mam jaja na swoim miejscu i odwagę aby nie zasłaniać się bez przerwy decyzjami Rady .PM

   Usuń
  4. To są bzdury? kłamstwa w kampanii wyborczej są bzdurami? trochę dziwne podejście, Skoro to bzdury to po co w ogóle je wyjaśniać i się nimi zajmować? No chyba, że jest coś na rzeczy. Kapitan nie ma zastępców, też fajnie wiedzieć, i tym się różni demokracja od kapitanowania, wszystkie funkcje mają zastępców, a za szefami nie ma ścian tylko ludzie, ich zastępy i podwładni. Ale fajnie zbudowany wizerunek szeryfa, który wszystko umie i wie i jest jeden niezastąpowalny (jakkolwiek to brzmi), a za nim tylko ściana. Dobre, naprawde dobre. Szkoda że utopijne. Z tymi jajami, które są na "swoim miejscu" to lekka przesada na poziomie nastoletniego gimbusa, gimbusa, bo normalny gimnazjalista by się raczej tak nie wyraził, I jeszcze jedno: "zasłaniać się decyzjami rady"? CO to oznacza? Słyszał ktos kiedyś o podziale władzy: rada to ustadowawcza a burmistrz wykonawcza - tłumaczyć dalej? Nie wybieramy szeryfa, ale burmistrza - władzę wykonwawczą w gminie. Ale cóż niektórzy uważają że "jaja na swoim miejscu" wystarczą.......

   Usuń
 17. Kontrkandydatki nie było na spotkaniu mimo zaproszenia p.Pawła, o czym to świadczy?O braku szacunku do nas wszystkich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy Pan Paweł zaprosił panią burmistrz na spotkanie, usłyszał w odpowiedzi, że ma ona w tym czasie inne spotkanie już zaplanowane i nie może być obecna na jego spotkaniu. Pan Paweł poinformował tu na tym forum, że pani burmistrz odmówiła udziału w jego spotkaniu tłumacząc się brakiem czasu. Po co Pan Paweł przekręca słowa pani Rity? Chce wygrać wybory stosując takie metody? Kto tu kogo nie szanuje? Nie dajmy się manipulować.... PS. Nie będę głosował na panią burmistrz ani na jej konkurenta.

   Usuń
  2. Bo słowa takiej kandydatki, która zgarnia podwyżkę do 10 tysięcy, a swoim urzednikom, którzy notabene odwalają za nią całą robotę ( a ona podpisuje się pod wykonaną pracą ) i nie dostają podwyżki po prostu trzeba przekręcać. Pozdrawiam, pracownik urzędu.

   Usuń
 18. BAJ BAJ I NA STATEK ZA TYDZIEŃ

  OdpowiedzUsuń
 19. Byłam i wszystko widziałam. Każdy z kandydatów na radnych zabrał głos! To nie prawda, że siedzieli z tyłu i nic nie mówili... Każdy miał szansę zapytać ich o co tylko chciał. Mało kto pytał. Owszem pytania były co do zaniedbań i "niedociągnięć" obecnej władzy i obecni radni odpowiadali. Pan Paweł dał możliwość "wybronienia się" a może nie tyle wybronienia , co próby wytłumaczenia z tych czasem rzeczywiście bezsensownych posunięć obecnej władzy. Wcale nie musiał oddawać głosu pani radnej, czy pani z Urzędu, ale dał im szansę na obronę. Moim zdaniem działanie było słuszne. Ludzie po raz pierwszy mieli szansę usłyszeć co tak naprawdę się dzieje w Kuźni. ( taka właśnie dyskusja powinna odbyć się na spotkaniu z panią R.!!! ) I to nie (tylko) radni powinni się tłumaczyć! Nie jednej osobie Pan Paweł otworzył oczy na te wszystkie "osiągnięcia", którymi chwali się pani R., które mogły być zrobione lepiej i ... bagatela taniej... Potrzebna jest w Urzędzie taka osoba, która dopilnuje słuszności i wysokości wydatków. W chwili obecnej wyrastają nam tylko kominy na zewnątrz budynków, które jak się niedługo okaże nie spełniają swej roli w sposób właściwy i gmina poniesie kolejne koszty na poprawki, nie wspomnę o "pięknych" drogach i chodnikach .... ;-)
  Obserwatorka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyslam się, że bliska osoba kandydata na radnego (he he) .Proszę Cię, nie kłam, bo siedzieli z tyłu i nie było tak kolorowo jak to opisujesz albo byłaś na innym spotkaniu

   Usuń
  2. Kolorowo to nie było na spotkaniu Rity. Było siwo w zasadzie. Ale czego się spodziewać po 57 latce, która rzekomo ma decydować o przyszłości..

   Usuń
  3. Proszę nie snuć intryg. Wypraszam sobie. Czy każda osoba, która wypowie się choć trochę pozytywnie musi być kimś bliskim kandydata na burmistrza, czy radnego? Rodziną - a może kochankiem/ kochanką? Forum jest niestety anonimowe. Niestety - bo większa połowa z Was nie otworzyłaby swojego nędznego dziubka, gdyby trzeba było się podpisać z imienia i nazwiska... A Ciebie muszę zawieść Anonimowy12 listopada 2014 12:09. Nie jestem ani matką, ani żoną, ani kochanką...

   Usuń
 20. Odliczając osoby zainteresowane z jednej i drugiej strony (kandydatów itd.) to niewiele osób było na spotkaniu, kilkanaście? dwadzieścia parę? Jak na miasteczko wielkości Kuźni - to frekwencja imponująca. I nie jest to przytyk do żadnego z kandydatów, tylko stwierdzenie faktu i ostrzeżenie, bo niektórzy za chwilę uwierzą, że są Mesjaszami, którzy ciągną za sobą tłumy wyznawców.

  OdpowiedzUsuń
 21. Czy to nie przypadkiem komisja finansów ,oraz komisja rewizyjna nie powinny pilnować wydatków ,to przecież Radni .

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłam na spotkaniu obydwu kandydatów, i cóż jaka różnica? U kandydatki R.S. zero wycieczek personalnych i żadnej krytyki konkurenta. Może przemówienie trochę zbyt sterylne i przydługie. Drugie spotkanie niestety zupełnie inne, zaczepki słowne i krytykanctwo. No może to prawo opozycji, ale z tego punktu widzenia punkt dla p. Serafin. Nie pisze to po to, żeby komuś dokopać, ale pojawia się taka refleksja, czy my naprawdę w Polsce i w Kuźni nie możemy się różnić pięknie i normalnie. Czy zawsze to musi być takie prymitywne młócenie się cepami jak np. polemika p. Tokarskiej z kandydatem na temat propozycji objęcia stanowiska "vicka"? Ja uważam, że zasługujemy na więcej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świadczy o tym poziom kultury osobistej tej 'załogi'. Oczywiście chce przekababić do siebie krytykowaniem poczynań obecnej rady. Tylko on nie zrobił nic, więc nie widzę aby miał do tego prawo.

   W ogóle cholera, Paweł, masz 40+ lat, jestes kandydatem na burmistrza, a na forum wypisujesz, że masz jaja? Na litośc boską...

   Usuń
  2. "Tylko on nie zrobił nic, więc nie widzę aby miał do tego prawo."
   Zrobił zrobił... dał nam alternatywę wobec rozjechanej z rzeczywistością i potrzebami mieszkańców poczynań obecnej władzy (poczytaj trochę na bipie, włos się jeży), i otwiera zanudzonym i omamionym "sterylnymi i przydługimi" wywodami oczy. A to że ktoś mówi "pięknie" nie oznacza że wymawiana treść jest jedyna i słuszna. Ja wolę "kawę na ławę", zwłaszcza w publicznych debatach, na które może przyjść każdy kto chce.
   Poza tym - każdy ma "do tego" (krytykowania) prawo jak Ty i ja. "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi" - na tym polega dyskusja żeby wyciągnąć wnioski i iść do przodu.

   P,
   eL

   Usuń
  3. Pani Tokarska jest kandydatką na radną pani Burmistrz i to ona " waliła cepem" we mnie na moim spotkaniu a nie ja w nią.Biedna została podpuszczona jak zwykle i się jej dostaje bura.Nasze spotkanie było rozmową o rzeczach trudnych a więc naturalnym jest chyba, że jest kilka poglądów na ten sam temat.Nikt nikogo nie atakował.Rozmawialiśmy o zamykanych szkołach, wyludnieniu i takich tam wskaźnikach " rozwoju" Gminy .PM

   Usuń
  4. Sensowna wypowiedź, jak twój podpis.

   Usuń
  5. Tokarska to ta po rozwodzie? Wyjazd z taką radną!!!

   Usuń
 23. DAŁ NAM ALTERNATYWĘ - właśnie, tylko gadanie. A może by tak zaczął od kandydowania na radnego i tak dalej? A nie sorry, nie opłaca się rzucać zawodu dla bycia radnym, albo pensja burmistrza albo nic. Rozumiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Insynuujesz.. a może boisz się czegoś (tej alternatwy)?
   Ja nie mam z tym problemu że PM startuje "od razu" na burmistrza. Jak ci się to nie podoba to na Niego nie głosuj i przestań "młócić cepem" bo to niczego nie wnosi.

   eL Døpa
   P.S. Lubię,, to tak dla wyjaśnienia dla "Jarząbka wyżej" ;-) Poszukaj na przykład "Unsere heimat".. czy lgtfy ?

   Usuń
 24. Chcę zapytać ile trzeba mieć lat żeby kandydować na burmistrza bo jeżeli 40+ czyli dokładnie 45 to jeszcze szczaw to pytam ile

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Logiczne, że p. Paweł wygra :) na osiedlu już prawie 0,5 tysiąca ludzi się podpisało na lojalce :)

   Usuń
 25. PAWEŁ PRZYZNAJ SIĘ DO PORAŻKI JESZCZE TROCHE SIE KOLEJNY RAZ DOWIESZ, ŻE PRZEGRALES!!!!!!!!!!!!! HAHAHAHAH

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten sie śmieje ,kto sie śmieje ostatni.Przysłowia mądrością narodu.

   Usuń
 26. Panie Macha, ta pana dyskusja tutaj ośmiesza i dyskwalifikuje pana całkowicie... kandydat na prezydenta i "przepychanki" w komentarzach... ??? żenada...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Macha na prezydenta ! Good one ;-)

   P.S. Sami prowokujecie a potem komentujecie...

   @BaK może by tak wyłączyć anonima albo/i dodać przynajmniej IP obok daty (pewnie się zapisuje w bazie)?
   P,
   eL

   Usuń
 27. Mnie sie nasuwa tylko jedno po tym spotkaniu. P. Macha nie ma kompletnie zadnego pojecia o pozyskiwaniu srodkow na realizacje jakichkolwiek inwrstycji. Kompletnie nie wie, jak dziala ukladanie budzetu, itp. Nie ma zadnego przygotowania w tym temacie... dlatego wszystko krytykuje, bo nie wie, jak to dziala. Moze najpierw trzebasie wybrac na jakis kurs, doksztalcic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz co przestań już gdybać .Ma pojęcie ,nie ma pojęcia.Co sie tak martwisz .Nie chodzi Tobie o gmine tylko o posade p.Rity.Jesteś taki odważny to sie podpisz.

   Usuń
  2. Stara baba myśli jak teraz dobić do emerytury i na siłe kandyduje na burmistrza. Co może wiedziec o przyszłości skoro jej dzieci tutaj nie mieszkają? Jak może działać na korzyść młodzieży? Pewnie będzie dbała o swój tyłek i tyłki swoich znajomych, żeby hemoroidów nie dostali. Czas na młodych, czas na zmiany! :)

   Usuń
  3. I to jest kultura wyborców pana Machy. no comment

   Usuń
  4. to są wybory, tutaj chodzi o głosy a nie kulturę ;) kultura ma być po wyborach!

   Usuń
  5. Kultura obowiązuje przed, w trakcie i po.Internet to narzędzie dzięki któremu ludzie potrafią się skrzyknąć i wymienić poglądy. To jest wolność której nie wolno ruszać ani ograniczać.Nawet UB-ek z komisji może tu pisać powodując reakcje odwrotne do zamierzonych. PM

   Usuń
 28. To forum jest beznadziejne. Nie można być pewnym kto jest kim. Skąd pewność, że Pan PM pisze te wszystkie komentarze. Mi by się nie chciało odpisywać na takie prymitywne wywody. Z drugiej strony - skąd wiadomo, że te wszystkie negatywne osądy i zarzuty są pisane przez różne osoby, a nie np. jedną, dwie z opozycji? Nakręcacie się bez sensu! Zbierać dupy w troki i na głosowanie 16-go aby coś zmienić. Jedni i drudzy. Walka? Tam zawalczcie - stawiając krzyżyk, a nie zlepek liter w internecie.... Ja idę! Czas coś zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 29. Tam gdzie było PM byłem ja.WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD czas kruszyć beton ,rysy już widać PM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiejsze wystąpienie w Radio Vanessa pokazało bezmiar Twojej niewiedzy i konkretne wodolejstwo / takie hobby?/

   Usuń
 30. Najciekawszy na tym forum głos od 4 miesięcy wpisał się 13.11. o godz. 09:50 Brawo! Trzeba nam zawsze takich i podobnych.

  OdpowiedzUsuń