16 maja 2016

"Śladem figur św. Jana Nepomucena". Zapowiedź filmu dokumentalnego [VIDEO]

Kim był św. Jan Nepomucen? Skąd w Kuźni Raciborskiej i pozostałych miejscowościach naszej gminy wzięły się jego figury? Kto był ich autorem? Tego i wielu innych ciekawostek będzie można dowiedzieć się z filmu dokumentalnego, którego premiera już 5 czerwca. >>>Zobacz zwiastun<<<


Kuźniański pomnik św. Jana Nepomucena z 1747 roku jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta. Codziennie mijają go dziesiątki mieszkańców oraz ludzie z zewnątrz. Nie inaczej jest w przypadku figury tego czeskiego świętego, znajdującego się w sąsiedztwie Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, która jest starsza od kuźniańskiej, a niewykluczone, że i najstarsza w Europie (!).


Figur św. Jana Nepomucena w naszej gminie jest w sumie 12: 3 w Kuźni (Pl. Mickiewicza, Pl. Zwycięstwa i w kościele), 3 w Rudach (ul. Cysterska i Świętojańska i plastyczne przedstawienie wewnątrz bazyliki), 2 w Jankowicach (obie przy ul. Raciborskiej) i po jednej w Rudzie Kozielskiej (ul. Raciborska), Budziskach (ul. Wolności / Szkolna), Rudzie (ul. Główna / Młyńska) oraz Turzu (ul. Raciborska, obok wałów).


Autorem filmu, do którego ujęcia rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku, a zakończyły przed kilkoma dniami jest Bartosz Kozina. Do filmu powstał również scenariusz, który wraz z obrazem i piękną, barokową muzyką tworzyć będzie nie tylko wspaniałą lekcję historii, ale będzie również elementem promującym naszą gminę. W produkcji pojawią się aktualne ujęcia pomników i figur, a także wiele zdjęć archiwalnych. Premiera filmu zaplanowana jest na niedzielę, 5 czerwca 2016 r., a odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz