24 kwietnia 2016

Rekreacja i ekologia, czyli Ruda uprzątnięta po raz siódmy [VIDEO / FOTO]

Kosiarka do trawy, opona z motoroweru, a także plastikowe butelki wyciągnęli z wody uczestnicy VII Wielkiego Sprzątania rzeki Rudy, który w sobotę, 23 kwietnia zaczął się w Rybniku-Stodołach, a skończył w niedzielę po południu w Kuźni Raciborskiej.Spływ był jednocześnie otwarciem sezonu kajakowego. Organizatorem było Stowarzyszenie "Aktywni" z Rybnika, któremu przewodniczy Jacek Kluczniok. Wejście kajakarzy do wodny poprzedziło oficjalne otwarcie rzeki, którego dokonał Bronisław Pieróg. W akcji wzięło udział w sumie ponad 300 osób, w tym włodarze Rybnika i Kuźni Raciborskiej - prezydent Piotr Kuczera oraz burmistrz Paweł Macha, którzy płynęli jednym kajakiem.


Uczestnicy mieli do pokonania blisko 20 km: najpierw łagodnym odcinkiem ze Stodół do Brantolki w Rudach (I etap), dzień później (II etap) z Brantolki do Kuźni, który to odcinek jest bardziej dziki, meandrujący, a zarazem malowniczy. Baza spływu znajdowała się tym razem nad brzegiem Rudy w Rybniku-Stodołach, gdzie kajakarze mogli rozbić namioty, a także wziąć udział w I "Wierszograniu nad Rudą".


Akcja odbyła się już po raz siódmy. Z roku na rok - jak podkreślają organizatorzy - śmieci w rzece oraz na jej nabrzeżach jest coraz mniej. Widać to chociażby po ilości worków, które przywożone są na teren bazy. Podczas, gdy w pierwszych latach były to dwie ciężarówki śmieci, dziś już tylko jedna przyczepa. Spływ - prócz wymiaru rekreacyjnego, ma również walor ekologiczny, a niemały wkład wnosi również obecność prezydenta Rybnika oraz burmistrza Kuźni.


Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz