18 marca 2016

Powitaj wiosnę na rudzkiej kolejce wąskotorowej

W najbliższą niedzielę, 20 marca na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach odbędzie się wielkie powitanie wiosny. Główną atrakcją tego dnia będzie trwająca 1,5 godz. przejażdżka kolejką do Stanicy i Paproci (łącznie 12 km) oraz wspólne topienie Marzanny nad brzegiem Rudy. >>>Zobacz video z ubiegłego roku<<<


Marzanna, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha-słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć.

Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą palono lub topiono, aby przywołać wiosnę. Topienie Marzanny przybiera różne formy. Zwykle jest to kukła wykonana ze słomy, ubrana w strój lokalny lub łachmany. Owa kukła jest wyprowadzana poza miejscowość przy śpiewie okolicznościowych piosenek. W niektórych regionach (m. in. Gliwice, Racibórz) za dziewczętami niosącymi Marzannę szli chłopcy niosący jej męski odpowiednik - Marzanioka.

Współcześnie często interpretuje się Marzannę jako personifikację zimy, której utopienie symbolicznie kończy tę porę roku, przywracając do życia naturę.


Obrzęd Topienia Marzanny zaczynamy na naszej stacji przejazdem do Stanicy w towarzystwie Marzanny. W drodze usłyszymy legendy i ciekawostki na temat tego obrzędu. Opowieści będą przeplatane odpowiednimi przyśpiewkami przy akompaniamencie gitary. Ze Stanicy udamy się do Paproci z przystankiem przy rzece Rudzie w celu dopełnienia rytuału.

Wszyscy, którzy zakupią bilet na przejazd, będą mogli skorzystać z ogniska, upiec na nim przyniesione potrawy i podzielić się wrażeniami z podróży.

20 marca 2016 roku proponujemy niezwykły przejazd trasą łączoną (12 kilometrów); czas podróży około 1,5 godziny z przystankiem nad rzeką, gdzie dokonamy obrzędu topienia Marzanny.

Trasa przejazdu zacznie się w Rudach, następnie pojedziemy do Stanicy, stamtąd do Paproci i powrót do Rud.

Ceny biletów na trasę Rudy-Stanica-Paproć-Rudy:

- Bilet normalny - 25 zł
- Bilet ulgowy - 15 zł
- Bilet rodzinny - 60 zł (bilet rodzinny przysługuje dwóm osobom dorosłym i dwójce dzieci od 3 do 18 lat)

Przejazdy planujemy o godzinie 12:30 i 15:00.

Źródło: kolejkarudy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz