10 marca 2016

I Półmaraton Leśny z historycznym akcentem w tle

Niespełna 6 tygodni pozostało do otwarcia I Półmaratonu Leśnego, który 17 kwietnia odbędzie się w Kuźni Raciborskiej. Będzie to wydarzenie o podwójnym znaczeniu, bowiem obok akcentu sportowego pojawi się również aspekt historyczny, bo w dzień po uroczystych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski.


Do tej pory na listę wpisało się 121 zawodników. - W przeważającej mierze są to mężczyźni (102 panów i 19 pań). Większość stanowią osoby zamieszkujące nasz region, ale mamy również zawodnika z zagranicy (Berlin). Liczymy, że do dnia zawodów ludzi jeszcze przybędzie - mówi Michał Fita, dyrektor MOKSiR.

- Gdy rodziła się idea realizacji półmaratonu w Kuźni Raciborskiej zamarzyło mi się, by organizując go w tym terminie jednocześnie uczcić rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski - tłumaczy szef Kuźni Kultury. - Ponieważ marzenia należy realizować i uhonorować to ważne w historii naszego kraju wydarzenie, wpadliśmy na pomysł przygotowania - tuż przed startem biegu głównego - tzw. przedbiegu, w którym udział będzie mógł wziąć każdy. Uczestnicy przebiegli by wówczas dystans 1050 metrów - zaznacza dyrektor MOKSiR.

Planowana trasa biegu

Jak podkreśla M. Fita, bieg ten będzie charakteryzował się brakiem zapisów, a tym samym - brakiem nagród, dyplomów czy medali. - To ma być spontaniczny i swobodny bieg. Kto ma ochotę uczcić 1050-lecie Chrztu Polski, ten zjawia się na linii startu. Tu nie chodzi o rywalizację, tylko o samo wydarzenie uczczenia 1050. rocznicy chrztu. W tym przypadku szczególnie liczymy na udział uczniów z naszych szkół - mówi dyrektor Fita.

W przyszłą środę do Kuźni przybędą przedstawiciele Śląskiego Towarzystwa Lekkoatletycznego, którzy dokonają akredytacji liczącej 21 097,5 m trasy, która - według wstępnych założeń - przebiegać będzie szlakiem pożaru z 1992 r. (będzie to niemal ten sam odcinek, jaki przemierzają uczestnicy dorocznego Rodzinnego Rajdu Rowerowego).

By wziąć udział w zawodach, należy się zarejestrować na stronie pulsarsport.pl

Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz