31 października 2015

Zmarł Leon Niewrzoł - założyciel orkiestry dętej przy F.O. "Rafamet"

W głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 95 lat zmarł Leon Niewrzoł - założyciel i długoletni kapelmistrz orkiestry dętej przy Fabryce Obrabiarek "Rafamet" w Kuźni Raciborskiej. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek, 3 listopada o godz. 10:00 na cmentarzu parafialnym w Raciborzu-Markowicach.
Leon Niewrzoł jako pracownik "Rafametu" w 1948 r. założył orkiestrę dętą, która działała przy zakładzie wiele lat. Od samego początku był też kapelmistrzem zespołu. To właśnie orkiestra w trudnych latach powojennych stała się przysłowiowym "cementem" łączącym ludność autochtoniczną z elementem napływowym, zacierając jednocześnie różnice narodowościowe i polityczne.

Kapelmistrz Leon Niewrzoł był jednym z animatorów kultury w gminie Kuźnia Raciborska, który miał szerokie osiągnięcia w animacji kultury, nie tylko ze względu na 60-letni okres działalności orkiestry, ale i przez swoje programy i pracowitość. Osobiście udzielił niezbędnej pomocy doradczej, organizacyjnej oraz instruktorskiej w zorganizowaniu w 1955 r. Harcerskiej Orkiestry Dętej przy Państwowym Domu Dziecka w Kuźni Raciborskiej. (istniała do czasu jego rozwiązania w 1978 r. i dała się poznać w całej Polsce). Ponadto, udzielił nieocenionej pomocy wielu wychowankom Domu Dziecka w uzyskaniu pracy w fabryce oraz mieszkań i ciągłości muzykowania.


Przez wiele lat poza swoją pracą planisty w F. O. "Rafamet" był nauczycielem gry na instrumentach muzycznych w miejscowym Domu Kultury i w przyzakładowej szkole. Nauczył grać na instrumentach ok. 150 osób. Wykształcił też kilku kandydatów na dyrygentów (m. in. Engelberta Frosa dla PDDz w Kuźni Raciborskiej).

L. Niewrzoł muzyką zainspirował również swoje dzieci, a nawet wnuki, które  ukończyły szkoły muzyczne. Syn Brunon grał w Orkiestrze założonej przez ojca; uzyskał ponadto uprawnienia dyrygenta. Córka Stefania występowała w znanym przed laty w Raciborzu zespole wokalnym "Arabeska".

Za swą wieloletnią działalność na niwie kultury, Leon Niewrzoł został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m. in.: "Zasłużony Opolszczyźnie" - odznaka (1971), "Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego" - złota odznaka (1983), "Zasłużony dla Miasta i Gminy Kuźnia Raciborska" - medal (1988), "Zasłużony dla Zakładu Rafamet" - złota odznaka (2002). W 2010 r. natomiast został laureatem prestiżowej nagrody "Mieszko" (w kategorii "muzyka"), której fundatorem jest starosta powiatu raciborskiego.

oprac. BK

2 komentarze:

  1. cześć jego pamięci...rodzinie składam wyrazy głębokiego żalu...

    OdpowiedzUsuń
  2. Pan Leon to kawał historii RAFAMETU , "człowiek orkiestra" budzący szacunek . Dziękuję za wszystko ...

    OdpowiedzUsuń