20 października 2015

Grzybiarze zawojowali rudzką kolejkę [FOTO]

W niedzielę, 18 października Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach wypełniła się miłośnikami poszukiwaczy grzybów. Na miejscu pojawili się zbieracze z m. in. z Gliwic, Zabrza, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Małego Klisina oraz 29-osobowa reprezentacja pszczyńskich grzybiarzy pod wodzą Radosława Kubisza. Do rywalizacji o miano Najlepszego Grzybiarza Ziemi Raciborskiej przystąpiło łącznie aż 79 zawodników, którzy zostali przewiezieni kolejką w kierunku Stanicy, a następnie - już o własnych siłach - przeczesywali runo leśne. Ten sezon grzybiarski nie należy do najbardziej udanych, dlatego na pełne kosze nie można było liczyć, ale - jak często podkreślali uczestnicy - najważniejsza jest zabawa oraz miłe spędzony niedzielny poranek na łonie natury.


Najlepiej ten dzień będzie wspominał Mikołaj Wieczorek (7 lat), który zajął III miejsce w kat. młodzież, a na dodatek okazał się najmłodszym zawodnikiem, za co został udekorowany pamiątkowym medalem - Na grzybobranie namówiła mnie moja babcia Marysia, z którą wspólnie dziś zbierałem grzyby. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się zdobyć puchar oraz dostać medal najmłodszego uczestnika. Na pewno długo będę pamiętał ten dzień, a moje nagrody postawię w domu w najbardziej widocznym miejscu - opowiada szczęśliwy Mikołaj.

Po ponadtrzygodzinnej rywalizacji, najwięcej w koszyku grzybów miał Zbigniew Kiereta-Drzewiecki, którego zbiór ważył 2,330 kg i to on przez następny rok będzie mógł się szczycić mianem Najlepszego Grzybiarza Ziemi Raciborskiej.


Na zakończenie imprezy, każdy grzybiarz mógł posilić się kiełbaską pieczoną na ognisku oraz napić się gorącej kawy oraz herbaty.

Wyniki kat. dorośli:
- Zbigniew Kiereta-Drzewiecki - 2,330 kg
- Bogumił Krzepina - 1,345 kg
- Tomasz Smyczek - 0,620 kg

Wyniki kat. młodzież:
- Hanzik Justyna - 0,310 kg
- Wochnik Jennifer - 0,250 kg
- Wieczorek Mikołaj - 0,200 kg

Najokazalszy grzyb (podgrzybek brunatny) znalazł Bogumił Krzepina, którego masa wyniosła 0,095 kg.

Organizatorem zawodów był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Raciborzu, Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Raciborzu.


Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz