03 czerwca 2015

"Dostało się linijką po rękach", czyli spotkanie nauczycieli-emerytów [FOTO]

W czwartkowe popołudnie, 28 maja w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w ramach uczczenia 210-lecia szkolnictwa w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie nauczycieli-emerytów, którzy lata swojej pracy spędzili w szkolnych murach edukując kilka pokoleń mieszkańców Kuźni.
Organizatorem tego niecodziennego przedsięwzięcia było kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Udział w spotkaniu wzięli nie tylko byli nauczyciele, ale również obecni, jak chociażby dyrektor ZSO Kinga Apollo, która wspólnie z Patrykiem Wierzchowskim - uczniem kuźniańskiej podstawówki - zaprezentowała zrealizowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących kilkuminutowy film z udziałem Elżbiety Chroboczek, będącej - jak to określono - prawdziwą encyklopedią, bowiem dzieje miasteczka nad Rudą ma w jednym palcu.


Na spotkaniu wśród dawnego grona pedagogicznego znaleźli się: Jan Kluska (b. dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego i Szkoły Podstawowej nr 1 w latach 1962-1980, a także nauczyciel języka polskiego), Halina Wyjadłowska (b. dyrektor MOW oraz nauczycielka historii), Władysław Gumieniak (b. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, wuefista), Norbert Kostka (nauczyciel matematyki), była burmistrz Rita Serafin, która na spotkanie przybyła wraz ze swoją mamą Klarą Pchałek (matematyka, nauczanie początkowe), Róża Jończyk (nauczycielka języka polskiego w SP nr 2), Jadwiga Czarnota (nauczanie początkowe klas 1-3 w SP nr 2), Stanisława Iwańczuk (muzyka) oraz Jerzy Iwańczuk (b. dyrektor SP nr 1 w latach 1980-1990, wuefista) Romana Serafin (nauczycielka geografii w SP nr 2), Krystyna Kubiczak i Urszula Jankowska (obie panie - nauczanie początkowe klas 1-3 w SP nr 1), Ernestyna Porombka (intendentka w SP nr 1), Henryk Pawłowski (b. dyrektor Szkoły Gminnej, nauczyciel pracy-techniki), Janina Chrapacz-Koloska (nauczycielka plastyki i techniki w SP nr 2), a także osoby uczęszczające niegdyś do kuźniańskiej podstawówki, jak Róża Choroba, Bernarda Chroboczek, wspomniana już Rita Serafin (która w dorosłym życiu nauczała w Zespole Szkół Zawodowych) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych: Helena Bąkała (PZERiI), Edyta Długosz (DFK) i Zdzisław Czarnacki (jednostka pomocnicza "Osiedle nr 1").


Spotkanie w dużej mierze było doskonałą okazją do podzielenia się z przybyłymi tego dnia do MOKSiR wspomnieniami z czasów nie tylko nauczania, ale i pobierania nauki. Kilka osób bowiem (jak choćby J. Chrapacz-Koloska) nim weszło na ścieżkę pedagogiczną, sami byli uczniami choćby Jana Kluski (od którego za niewłaściwe zachowanie podczas przerwy dostała linijką po rękach) czy Jerzego Iwańczuka. Wiele z zaprezentowanych opowieści kończyło się śmiechem, bowiem przypomnienie sobie pewnych wydarzeń po kilkunastu latach - aczkolwiek kiedyś może niewesołych, dziś wywołują uśmiech na twarzy.


Warto przy okazji nadmienić, że choć przygoda z edukacją dla byłych nauczycieli dawno się zakończyła, nie znaczy to, że ci, którzy niejednokrotnie "siali postrach" na lekcjach spoczęło na laurach. Wielu dawnych nauczycieli jest (niektórzy mimo swego wieku) zaangażowanych w życie miasta. Warto tu wymienić m. in. wspominaną już panią Janinę, pod której okiem swoje prace malarskie tworzą inne nauczycielki (każdorazowy sezon kończy się publiczną wystawą), Jan Kluska - niegdyś redaktor lokalnej gazety "Nowa Tyta", a dziś baczny obserwator i komentator tego, co dzieje się w mieście, Krystyna Kubiczak (obecnie przew. Komisji Stopni Instruktorskich w Hufcu Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka) czy Władysław Gumieniak, który zasiada w radzie powiatu raciborskiego (jest wiceprzewodniczącym rady).

Każdy z głosów, który pojawił się w trakcie spotkania został zarejestrowany w formie dźwiękowej. Wszystkie wypowiedzi po obróbce zostaną spisane i zarchiwizowane w siedzibie TMZR.


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz