20 kwietnia 2015

Hełmy, szable i odznaczenia, czyli twarzą w twarz z żywą historią

W środę, 15 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej odbyło się spotkanie z Eugeniuszem Bocheńskim, członkiem kuźniańskiego koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, miłośnikiem historii i kolekcjonerem militariów oraz odznaczeń wojskowych.E. Bocheński spotkał się z uczniami w ramach akcji "Moje hobby". W trakcie wystąpienia odbyła się prezentacja zbiorów lokalnego miłośnika historii; nie zabrakło także opowieści oraz anegdot związanych z posiadanymi zbiorami.


Podczas spotkania uczniowie mogli również przymierzyć wojskowe nakrycia głowy, przyjrzeć się kawaleryjskim szablom, a nawet zobaczyć prawdziwy pokaz musztry w wykonaniu gościa. Członek Zarządu TMZR przyniósł ze sobą również wiele interesujących broszur na temat historycznego uzbrojenia Wojska Polskiego.


W pokazie wzięły udział klasy szóste SP oraz pierwsze Gimnazjum. Na koniec dyrekcja ZSO przygotowała dla swojego gościa małą niespodziankę: E. Bocheński został uhonorowany odznaczeniem Przyjaciela Szkoły. - To odznaczenie z pewnością wzbogaci pańską kolekcję - zażartował Arkadiusz Mróz, organizator spotkania w ramach cyklu "Moje hobby".
Prelekcja i pokaz z udziałem Eugeniusza Bocheńskiego spotkały się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza chłopców. W związku z tym kolejne tego typu spotkanie odbędzie się w czerwcu. Wtedy też inni chętni będą mogli się przyjrzeć interesującej kolekcji kuźniańskiego hobbysty.

opr. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz