06 grudnia 2014

Gmina uhonorowała społeczników [FOTO]

5 grudnia, po raz drugi w naszej gminie odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. To doskonały moment, aby tego dnia w wyjątkowy sposób docenić tych, którzy swój prywatny czas poświęcają innym.

Uroczystość odbyła się na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Spotkanie przygotowane zostało przy współpracy z Referatem Edukacji, Sportu i Promocji Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej, Centrum Wolontariatu przy SKA "Babiniec" oraz MOKSiR. Wolontariuszy - jak przed rokiem - wytypowały ze swoich szeregów organizacje pozarządowe, działające na terenie naszej gminy.


W uroczystości wziął udział burmistrz Paweł Macha oraz pełnomocnik prezydenta Kędzierzyna-Koźla ds. Odry Gabriela Tomik - obecnie kandydatka na stanowisko wiceburmistrza miasta Kuźnia Raciborska, przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji oraz podopieczni Centrum Wolontariatu.
Piątkowe obchody rozpoczęła Celina Nowakowska, która przybliżyła przybyłym na uroczystość zarys działalności Centrum Wolontariatu. Po niej burmistrz wraz z prowadzącymi - Katarzyną Lewandowską i Marcinem Gałuszką-Biernackim wręczyli wolontariuszom pamiątkowe statuetki oraz dyplomy.


A oto wolontariusze 2014:


Eugeniusz Bocheński

Od wielu lat jest członkiem  koła oraz członkiem Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej koło w Kuźni Raciborskiej. Jako kolekcjoner militariów (polskich odznaczeń wojskowych, odznaczeń pułkowych, modeli samolotów i okrętów) popularyzuje dzieje oręża polskiego wśród uczniów szkół w naszej i w sąsiednich gminach, także w Raciborzu. Pokazy swych zbiorów łączy z pogadankami historycznymi i w ten sposób rozwija edukację regionalną w szkołach, a także w ramach miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i w placówkach kultury. 
Pan Eugeniusz wyróżnia się także w kwestowaniu na rzecz odnowy zabytków architektury cmentarnej oraz jako wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jako jeden z pierwszych zadeklarował pisemnie działanie w Orkiestrze w roku 2015, a w edycji tegorocznej był najstarszym wolontariuszem kwestujacym na ulicy nie tylko w gminie lecz i w powiecie.

Laura Liszka i Paweł Hallas
 

Są uczniami gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej. Od ponad półtora roku są wolontariuszami w Centrum Wolontariatu przy SKA "Babiniec" w Grupie Młodzieżowej. Od roku opiekują się osobą chorą na stwardnienie rozsiane. Laura i Paweł są osobami obowiązkowymi, sumiennymi, opiekuńczymi i bardzo wrażliwymi. Na ich temat pani Krysia powiedziała: "Paweł jest dla mnie ogromnym wsparciem. Chciałabym mieć takiego syna jak ON, jak przychodzi do mnie, to widać radość w jego oczach".

Aniela Janik (statuetkę w jej imieniu odebrał małżonek)

Pani Aniela jest długoletnią świetlicową w sołectwie Ruda. Ze swoich obowiązków wywiązuje się bardzo dobrze. Potrafi stworzyć dobrą atmosferę pracując z dziećmi oraz młodzieżą, która odwiedza świetlicę. Zajęcia organizowane przez panią Anielę nie skupiają się tylko na zajęciach świetlicowych, lecz również organizuje zabawę na boisku, placu zabaw i często aktywnie w nich uczestniczy. 
Do swych zajęć zaangażowała nie tylko dzieci z Rudy, lecz również z sąsiednich Budzisk i Turza. Podczas przerwy wakacyjnej organizuje wycieczki rowerowe, wycieczki na basen, zwiedza z młodzieżą ciekawe miejsca i obiekty naszej Gminy. Oprócz pracy w świetlicy, angażuje się również w organizację festynów rodzinnych, Dni Dziecka, Dni Strażaka, Dni Seniora i wielu innych imprez organizowanych wraz z sołtysem i Radą Sołecką.

Sonia Kalus

Od pięciu lat jest wolontariuszem Klubu Wolontariatu przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.


Bierze czynny udział z Akcji Lato organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - oddział w Kuźni Raciborskiej.

Agata Piec

Od 2012 roku prowadzi zespół mażoretkowy "OLIMPIA", który powstał w Siedliskach przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Zespół specjalizuje się w tańcu mażoretkowym i obecnie liczy 34 dziewczynki w wieku od 4 do 12 lat. 
Swój wolny czas pani Agata poświęca na zajęcia, które odbywają się dwa razy w tygodniu, na których dziewczynki uczą się układów tanecznych. Zespół prowadzony przez panią Agatę aktywnie prezentuje swoje osiągnięcia na wszelkich uroczystościach odbywających się w Gminie Kuźnia Raciborska.

Maria Przybyła i Izabela Przybyła

Obie Panie swój wolny czas poświęcają na pracę w Caritas działającym w Kuźni Raciborskiej. Podczas wielu akcji, które organizują w naszej gminie należy wymienić przygotowanie kolacji wigilijnej dla samotnych, która pozwala osobom samotnym choć na chwilkę zapomnieć o codzienności.


Pani Maria i Pani Izabela organizują również paczki świąteczne dla osób chorych oraz przygotowuja paczki dla dzieci z najuboższych rodzin. Działają aktywnie również przy organizacji pielgrzymek i wycieczek dla parafian.


Magdalena Strzelczyk (nieobecna)

Jest dyrektorem kilku Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i Terapeutycznych na terenie powiatu raciborskiego. Od wielu lat opiekowała się rodzinami zastępczymi, będąc pracownikiem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu. Obecnie poza zarządzaniem zajmuje się wolontaryjnie opieką nad rodzinami i utrzymuje stały kontakt z rodzicami dzieci przebywających w placówkach. Poprzez bezinteresowną pomoc pomaga rodzinom stworzyć dogodne warunki bytowe zapewniające powrót dzieci do rodzinnego domu. Pani Magdalena jest osobą otwartą, wyczuloną na krzywdę ludzką. Za jej przyczyną wiele dzieci znalazło się w rodzinnym domu oraz wiele zostało usamodzielnionych.

Teresa Kowalewska

Pani Teresa jest członkiem Rady Programowej w Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Zajmuje się organizowaniem grup na wycieczki, wyjazdy i imprezy organizowane przez MOKSiR i okoliczne domy kultury.Jest to osoba, która potrafi skupić wokół siebie ludzi i zarazić ich pasją, a jak trzeba - potrafi iść pod prąd.
Bartosz Kozina

21 komentarzy:

 1. czy Ktoś mi powie kto to jest ten facet w eleganckim niebieskim sweterku, kraciastej koszuli i brązowych spodniach? mam nadzieję, że mnie nie reprezentował w tym pokazie. Czy to wydarzenie było gallą, czy też podwieczorkiem przy mikrofonie?

  OdpowiedzUsuń
 2. PaM nie żartuj!

  OdpowiedzUsuń
 3. M W- nie żartuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie o mnie jest ten artykuł tylko o ludziach o wielkim sercu.To ja miałem zaszczyt im wręczać upominki a nie Oni ode mnie odbierać.Całość odbyła się bardzo kameralnie.PM

  OdpowiedzUsuń
 5. sory, nie znałem gościa, teraz już wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie strugaj głupa..Robisz z siebie idiote albo.nim już jesteś.Miłej niedzieli.

   Usuń
 6. W końcu jakiś burmistrz z normalną fryzurą, a nie jakby go piorun trzepnął :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szanowny Panie Burmistrzu, bardzo proszę o pozostawienie stylu casualowego w domu... takie spotkania zawsze mają charakter oficjalny. Sweterki, krateczki i kolorki lepiej zostawić na spacery z rodziną. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale się uwzięliście na ubiór Burmistrza! Jezuuuu niech sobie chodzi jak chce, co Wam to przeszkadza!
  Wiecznie coś Wam nie pasuje. Do póki nie chodzi w sukienkach :) jest ok. Paweł jest wyluzowany i o to chodzi, rozmawia po ludzku z ludźmi, nie trzeba Go od razu w ramy wsadzać. Ma być naturalny a nie sztuczny dla widzimisia co niektórych. Za ten luz właśnie lubię Cię Panie Burmistrzu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sweterek z chłopaki nie płaczą luz he...he...

   Usuń
  2. Grucha miał lepszy ale mój też jest fajny ;-),PM

   Usuń
 9. ale luzak! A gmina to wielkie wyzwanie, nie jakiś kicz,

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdy mieszkaniec gminy dostanie łopatę i z nadejściem wiosny pod nadzorem p d/s Odry rozpoczniemy kopanie kanału Odra Dunaj .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostanie łapatę aby tobie rozumu do głowy nakłaść.

   Usuń
 11. jest błąd w nazwisku nie Halas tylko Hallas :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Jasne, luźny jest jak pieron. Ciekawe czy Prezydentowi tez by wypadało wreczac nagrody na oficjalnej imprezie w przyciasnym sweterku? Chyba nie. O pewnych rzeczach nawet nie ma co dyskutowac, luzacki styl niech zostawi w nieoficjalnych kontaktach ale kiedy reprezentuje gmine to ma wygladac jak człowiek z klasą. I koniec, kropka, nie ma kompromisów w tej kwestii. Swoją droga widac juz działanie nowych władz, wśród uhonorowanych sami mieszkańcy Kuźni Raciborskiej, widac tylko tam każdy jest dobrym społęcznikiem, szkoda ze efektów nie widac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ty coś zrobiłeś dla innych z efektami?Mądrować i szkalować to każdy potrafi.

   Usuń
  2. Wolę fajnego człowieka w sweterku od głupka w garniturze.Przerost formy nad treścią

   Usuń
 13. O jo joj.Specjalista od wizerunku sie znalazł.Koniec i kropka.

  OdpowiedzUsuń