08 listopada 2014

Uczniowie adoptują lokalne zabytki [FOTO]

Od października 2014 roku młodzież kuźniańskiego gimnazjum współpracuje z Towarzystwem Miłośników Ziemi Raciborskiej w Kuźni Raciborskiej opiekując się zabytkami architektury cmentarnej.

Uczennice klasy II C podjęły się udziału w ogólnopolskim projekcie, którego celem jest opieka i zachowanie od zapomnienia zabytków ważnych dla społeczności lokalnej. Program "Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" od 2001 r. organizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.


W programie uczniowie wyruszają w teren w poszukiwaniu zapomnianych zabytków, ciekawych przedmiotów codziennego użytku, fascynujących historii. Odkryte obiekty, miejsca i relacje biorą pod swoją opiekę i dbają, by pamięć o nich nie zaginęła.


Młodzież pełni rolę "adwokatów" zapomnianych zabytków, historii i tradycji. Przypomina innym o ich znaczeniu i roli. O projektach uczniów głośno jest również w prasie. Zarówno lokalne jak i ogólnopolskie media zainteresowane są działaniami młodzieży na rzecz zabytków w ich regionie.


Nas zainteresowała historia kuźniańskiego cmentarza, a dokładniej - zabytkowych grobowców rodziny Schoenawa, twórców fabryki, która dała początek dzisiejszemu "Rafametowi". Pierwszy etap prac polegał na uzyskaniu informacji o przedmiotach adopcji. Dzięki dużemu zaangażowaniu członków zarządu naszego oddziału TMZR, pana Marcina Gałuszki-Biernackiego oraz Bartosza Koziny zorganizowaliśmy lekcję w terenie. Pan Marcin przedstawił uczniom historię grobowców i sylwetki osób, które w nich spoczęły. Uczniowie sporządzili notatki i zrobili zdjęcia oraz film. Następnie przystąpili do prac porządkowych na grobowcach. Dzięki nim już pod koniec października większość zabytkowych grobowców została dokładnie uprzątnięta i odchwaszczona. Następnym etapem prac będzie sporządzenie materiałów informacyjnych dla społeczności lokalnej i dalsze prace porządkowe.


Uczennice biorące udział w projekcie to: Jessica Suchecka, Magdalena Skarupa, Żaneta Wojszwiłło, Wiktoria Szweda, Wioletta Grzesik. Bezpośrednim opiekunem projektu jest nauczyciel i jednocześnie członek TMZR Arkadiusz Mróz.


AM

6 komentarzy:

 1. Brawo dziewczyny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko dziewczyny ,chłopcy też.Brawo!!!!!

   Usuń
 2. A dlaczego nie ma tu zasłużonej dla naszej gminy, aktywnej społecznicy, jedynej i wiecznie żywej komunistki, tej którą Rita z Wrona tak pięknie żegnali na wrześniowej sesji - pani Haliny W?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem ale ubolewam nad nieobecnością ministranta z listy Pawełcia

   Usuń
  2. Co mają do tego listy.Tu jest mowa o młodzieży.Nie mieszaj polityki z zabytkami.Masz jakąś obsesje.

   Usuń
  3. Jak jesteś ciekaw to zapytaj panią osbiście.Bądż odważny stanąć oko w oko.Jesteś odważny anonimowo.

   Usuń