30 października 2014

IX kwesta w Kuźni: Monumentalny pomnik zostanie poddany renowacji

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych w dniach 31 października - 2 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej odbędzie się kolejna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytków architektury cmentarnej.
Będzie to już 9. tego typu akcja, której organizatorem od początku jest kuźniańskie Koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. W przedsięwzięcie - poza członkami TMZR - włączą się uczniowie miejscowego gimnazjum, a także osoby niezrzeszone.

Zebrane w tym roku datki zostaną przeznaczone na remont monumentalnego grobowca Antona Magnusa Schoenawy - twórcy przemysłu metalurgicznego (huta "Nadzieja) w Kuźni Raciborskiej. Warto dodać, że na bazie jego zakładu funkcjonuje obecnie Fabryka Obrabiarek "Rafamet".


Przypomnę, że w ubiegłym roku za zebrane pieniądze (datki na ten cel zbierano przez dwa lata) została odnowiona Kolumna Maryjna z 1899 r. znajdująca się w centralnej części kuźniańskiej nekropolii. Koszt restauracji obiektu wyniósł blisko 12 tys. zł.


Zbiórka trwać będzie trzy dni. Kwestujących będzie można spotkać z puszkami w następujących dniach: 31 października w godz. 16:00-19:00, 1 listopada w godz. 8:00-19:00 i 2 listopada w godz. 8:00-19:00. Podobnie jak w minionych latach każdy darczyńca w zamian za wrzucony datek otrzyma pamiątkową cegiełkę przedstawiającą jeden z wyremontowanych obiektów. W tym roku będzie to wspomniana wyżej Kolumna Maryjna.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej – Koło w Kuźni Raciborskiej

15 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byli, są, będą (?) optymiści. idealiści, społecznicy -
  Co przeciw złości i zawiści chcą nasz świat czynić lepszym, milszym.

  OdpowiedzUsuń
 3. a tak przy okazji Czy ktos moze sie zajac dzikim parkingiem przy ulicy bema5 Chodzi tu o skwerek w godzinach wieczornych nie mozna nawet tam przejsc Skwerek i trawnik nie jest do parkowania HALLO ZROBICIE COS Z TYM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadzwoń na policje.Czekasz aż ktoś za ciebie załatwi.Weź sprawy w swoje ręce.

   Usuń
 4. Kuźniańskie drogi to monumentalne pomniki historii! Najpierw zajmijmy się żywymi ludźmi, a potem zajmujmy się umarłymi. Żywi są ważniejsi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akcja społeczna. Po remonty dróg należy kierować się bezpośrednio do Urzędu Miasta. Proponujesz akcję zbierania pieniążków na remont dróg? Znajdź takich, co się dołożą na tak drogie inwestycje.

   Usuń
  2. Chcesz lepszych dróg to zrób kweste na ich remont.Najpierw pomyśl zanim strzelisz kulą w płot.

   Usuń
 5. Po co od razu na policje. Przebij opony to sie naucza. A ja zarobie na wulkanizacji

  OdpowiedzUsuń
 6. Chwileczkę....za miejsce na cmentarzu trzeba płacić..za pochówek trzeba płacić...administratorów cmentarza jest dwóch(proboszcz i Ogonowski)...Mało dochodów? Sorry ,ale nasz cmentarz czystością nie świeci,widać nasze pieniążki idą"gdzieś".....Mamy większe potrzeby w Kuźni ;-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nikogo nie zmusza do dawania datków.To jest wolna wola.Nie chcesz nie dawaj.

   Usuń
 7. Jak wielka różnica może być między "wykształconym" a "wychowanym"?

  OdpowiedzUsuń
 8. Szczytny cel :) Cmentarz zmienia się z roku na rok, co widzę doskonale przyjeżdżając do Kuźni 2 - 3 razy w roku. Sam kiedyś kwestowałem i widzę, jak zebrane pieniądze są inwestowane. Chylę czoła przed ludźmi, którzy są inicjatorami akcji i zarażają tym innych.

  Cmentarz może nie jest idealny i z pewnością brakuje mu kilku rzeczy, które niewątpliwie nadałyby mu uroku (latarnie na ścieżkach prostopadłych do głównej alei czy wybrukowane wcześniej wspomniane ścieżki).

  Potrzeba czasu ale wszystko zmienia się powoli i na plus! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przysłowie mówi - kto pyta, nie błądzi! Ja zadałem pytanie o różnice...,bo sam tego nie wiem. Dziękuję Panu z godz. 17.54 za próbę odpowiedzi.Jest mi lżej...

  OdpowiedzUsuń