23 września 2014

"Szlachetna Paczka" dotarła do Kuźni Raciborskiej [VIDEO]

Zapoczątkowana w 2000 r. w Krakowie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jaka jest idea "Szlachetnej Paczki", kto może zostać wolontariuszem i kto może uzyskać pomoc? Na te pytania odpowiedziały nam niedawno panie: Irena Urbaniec - lider regionu oraz Celina Nowakowska - wolontariuszka "Szlachetnej Paczki".Realizacja: Jacek Gąska i Bartosz Kozina

***

Kryteria włączenia do projektu:

- niepełnosprawność lub przewlekła choroba u dziecka
- niepełnosprawność lub przewlekła choroba u dorosłego
- rodzic samotnie wychowujący dziecko
- wielodzietna rodzina 2+3 i więcej
- samotność i starość 65 lat i więcej
- nieszczęśliwy wypadek lub zdarzenie w przeciągu ostatniego roku
- inne ( np. bezrobocie)

Wszelkie patologie czyli alkoholizm, nałóg tytoniowy, narkomania powodują niewłączenie do projektu. Co innego z przemocą w rodzinie: włączona jet wtedy osoba nękana. Paczkę dostarcza się do najbliższej rodziny lub przyjaciół; nie do domu, gdzie mogłaby być sprzeniewierzona przez nękającego.

Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia natomiast osoby poniżej 18. roku życia są pomocnikami wolontariusza.

"Kodeks Mądrego Pomagania - to zasady, którymi kierujemy się przy pomaganiu. Jak żadna inna akcja staramy się, aby pomoc była z serca i by była przemyślana. To dzięki tym zasadom udało nam się tak rozwinąć SZLACHETNĄ PACZKĘ. W Paczce zawsze najpierw są ideały, dopiero z nich wypływają działania.

Szukamy biednych

Do nas nie można się zgłosić po pomoc. Sami szukamy potrzebujących. Prawdziwa bieda jest cicha i skromna. Chcemy znaleźć tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Nie pomagamy tym, którzy potrafią ją sobie załatwić.

Spotkanie


Odwiedzamy domy potrzebujących. Nie wystarczy nam, że ktoś mówi, że jest biedny. Osobiste spotkanie jest szansą na wzajemne zrozumienie. Osoby, do których trafiają wolontariusze mówią często: nie musicie już przynosić paczek. Wystarczy, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać.

Diagnoza

Najpierw sprawdzamy, potem pomagamy. Co to za lekarz, który każdemu pacjentowi przepisuje aspirynę... Najpierw powinna być diagnoza, a potem leczenie. Pomagamy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nasza pomoc pomoże.

Prezent

Prawdziwy prezent potrafi też wywołać prawdziwą radość. Jeśli dostajemy beznadziejny prezent, czujemy się fatalnie, jakby nas ktoś poniżył: po co ktoś mi daje coś tak beznadziejnego. Trafiony - otwiera serce. Czujemy, że ktoś odkrył nasze marzenia.

Szansa

Pomagamy, by dać szansę na lepsze życie. Wierzymy, że ci ludzie na razie przegrywają. Nie wiemy też, czy skorzystają z okazji i uda im się zmienić. Nie oceniamy ich. Dajemy im szansę. I głęboko w nich wierzymy. Każdy może stać się kimś.

Wzajemność

Nie tylko działamy charytatywnie. Oczekujemy, że ci, którym pomagamy, odwzajemnią się. Może mają mało, ale przecież nie na tyle, żeby nic nie mogli dać od siebie. Kartka świąteczna, ciasto - małe rzeczy. Wierzymy, że nie muszą myśleć tylko o sobie.

Dołącz do Drużyny SZLACHETNEJ PACZKI! Liczba miejsc ograniczona.

Gotowy do służby? Czekamy na Ciebie do 30 września.

www.superw.pl

1 komentarz:

  1. Super, że taka akcja jest w Kuźni miejmy nadzieję, że i darczyńcy się znajdą.

    OdpowiedzUsuń