Celem uroczystości jest wspomnienie Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.
Uroczystość ta po raz pierwszy na terenie Polski pojawiła się w diecezji krakowskiej za sprawą biskupa Nankiera w 1320 r. Święto Ciała i Krwi Pańskiej za powszechne, obchodzone we wszystkich kościołach w kraju uznano na synodzie gnieźnieńskim W 1420 r. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
Bartosz Kozina
połowa zdjęć nie obrazuje Bożego Ciała, bezdomny nie gra żadnej roli . widać fotografowi się nudziło i nie przeżywał procesji
OdpowiedzUsuń