10 listopada 2013

Ulotne chwile w fotografiach zatrzymane

Galeria w Starym Opactwie serdecznie zaprasza na finisaż wystawy fotografii dr Gabrieli Habrom-Rokosz. Uroczyste podsumowanie wystawy odbędzie się 12 listopada o godz. 18:00 w Starym Opactwie w Rudach przy ul. Cysterskiej. Wstęp wolny.
Fotografia nieustannie przypomina fakty z przeszłości, odsłaniając delikatną materię pomiędzy początkiem a końcem, przeszłością i przyszłością, wreszcie narodzinami a śmiercią.

Prezentowane na wystawie fotografie nawiązują do tej ulotnej chwili, w której metaliczny dźwięk migawki odcina przeszłość od przyszłości, próbując świadomie uchwycić najistotniejszy moment obserwowanego wycinka rzeczywistości. Uczucie zdumienia, jakie towarzyszy procesowi fotografowania, przekształcone zostaje w wiecznie żywy obraz. Odcisk sumienia. Świadectwo wewnętrznej wrażliwości, pozwalające mówić Duszy. Jej obrazowe opowiadanie bywa czasem zaskakujące, choć wielokrotnie trudne do odczytania dla tych, którzy zaślepieni blaskiem chwilowego trendu czy mody - próbują walczyć z czasem.

Wybrane kadry - będące fragmentami wieloczęściowych projektów - powstawały na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, w różnych miejscach Europy od Magurskiego Parku Narodowego i wielu innych miejsc związanych z niedocenianym pięknem przyrody, przez Arboretum w Nowym Dworze, niedaleko Opawy po Wyspę Norderney na Morzu Północnym. Te wielkoformatowe fotografie, pozwalają skupić uwagę na pewnych drobnych detalach, będących kluczem do rozwiązania nie tyle zaproponowanej formy estetycznej obrazu fotograficznego, co jego symbolicznej treści.

Przyroda z jej bogactwem form i zaskakujących zjawisk pokornie czeka, oferując niezgłębione źródło informacji i inspiracji twórczych. Fotografia zaś, umożliwia zatrzymanie i wielokrotne powroty, tych ulotnych chwil. Pamięć ludzka niestety często zawodzi. Zarejestrowane - dzięki fotografii - chwile głębokich przeżyć, dotykające wartości ponadczasowych, pozostają wiecznie żywe.

Gabriela Habrom-Rokosz

* G. Habrom-Rokosz - pracownik Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu na kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i artystyczną, preferując techniki klasyczne. Głównym źródłem obserwacji i inspiracji twórczych jest świat natury, stąd osobliwe formy i struktury, szeroka gama barw, subtelna gra świateł oraz ulotne zjawiska przyrodnicze stały się tematami fotografii. W dziedzinie malarstwa, grafiki i rysunku ulubionym tematem jest człowiek. Lider ekologii. Autorka: "Kompletnej dokumentacji fotograficznej okazów przyrodniczych Raciborza ze szczególnym uwzględnieniem pomników przyrody". (źródło: pwsz.raciborz.edu.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz