18 października 2013

W podstawówce wiedzą, jak wykonać masaż serca [VIDEO]

16 października w samo południe w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej uczniowie klas 1-4 wzięli udział w akcji "Cała Polska Uczy ratować – Bijemy Rekord w Jak Największej Liczbie Osób Prowadzących Resuscytacje Krążeniowo-Oddechową".Kampania jest elementem Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca ("Restart A Heart"), który jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 r., w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Inicjatorem akcji jest Europejska Rada Resuscytacji.


Celem tejże inicjatywy jest powszechnie nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Punktem kulminacyjnym akcji jest 16. dzień października, kiedy to działanie obejmuje młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego, którzy będą uczeni udzielania pierwszej pomocy.


W Polsce koordynatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która kilka lat temu uruchomiła program pn. "Ratujemy i Uczymy Ratować". Akcja polega na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej ilości fantomów - a co za tym idzie - przez jak największą liczbę osób. Czas, jaki przewidziano na realizację całego wydarzenia wynieść miał 30 minut.

Akcję w ZSO zakończono wyświetleniem kilkuminutowego filmu, poświęconemu fachowemu udzielaniu pierwszej pomocy.


Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz