11 października 2013

Infokiosk informatorem o atrakcjach turystycznych w regionie

Od niemal dwóch miesięcy frontową ścianę Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej zdobi elektroniczne urządzenie, zwane potocznie infokioskiem. Co to takiego i jakie jest jego przeznaczenie?
Infokiosk - jak informuje Andrzej Prządkiewicz - to urządzenie informatyczne służące do szybkiego i łatwego uzyskiwania wiadomości turystycznych dotyczących Województwa Śląskiego. Korzystanie z tych prostych w obsłudze i intuicyjnych przeglądarek stron www jest bezpłatne i ogólnodostępne całą dobę.

Infokiosk na ścianie Kuźni Kultury

Sprzęt jest jednym z elementów Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej. Jest to projekt realizowany w ramach działania 3.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 "Systemy Informacji Turystycznej". Celem projektu jest utworzenie sprawnego systemu informacji turystycznej w skali regionu, obejmującego zintegrowaną siec punktów informacji turystycznej, platformy informatyczne i bazy danych, stworzenie systemu oznakowania obszarów atrakcyjnych turystycznie i wydanie oraz dystrybucję bezpłatnych materiałów informacyjno-promocyjnych.

Liderem projektu jest Śląska Organizacja Turystyczna, partnerem zaś m. in. Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. W zakres projektu wchodziło m. in. wyposażenie 34 istniejących i 33 nowopowstałych punktów informacji turystycznej i ich oznakowanie, instalację i uruchomienie 101 infokiosków - interaktywnych punktów informacyjnych, drogowe oznakowanie 193 atrakcji turystycznych woj. śląskiego.

Infokiosk na zabudowaniach Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej

W ramach realizacji wspomnianego projektu dwa takie urządzenia trafiły na teren naszej gminy. Jeden umieszczono w Rudach (na Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej), drugi natomiast zamontowany jest na fasadzie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej (sprzęt zainstalowano 23 sierpnia br.).

Nowoczesnym i nęcącym użytkowników rozwiązaniem w infokioskach są ekrany dotykowe. - Zaciekawiają przechodzących sporymi rozmiarami monitorów 32", a także barwną i efektowną promocją śląskich walorów turystycznych. Nowoczesna technologia i przyciągający uwagę wygląd, czynią te multimedialne terminale bardzo atrakcyjnymi narzędziami uzyskiwania informacji - mówi pracownik MOKSiR-u.

- Można także za ich pomocą zrobić sobie zdjęcie i przesłać je e-mailem. Infokioski oferują zapoznanie się z wybranymi stronami turystycznymi, blokują natomiast nieuprawnione działania użytkowników i posiadają zabezpieczenia wykluczające treści niepożądane. Natomiast bardzo na miejscu okazało się umieszczenie takiego dotykowego nośnika informacji na głównej elewacji MOKSiR. Zbieżność kolorystyczna infokiosku z nowym wyglądem Domu Kultury tworzy nowoczesny wizerunek placówki - dodaje A. Prządkiewicz.

Punkt Informacji Turystycznej w Kuźni Raciborskiej
hol Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
czynny od poniedziałku do piątku 13:00-16:00
ul. Klasztorna 9
tel.: (32) 410-48-94
kuznia@silesia.travel
www.kuzniakultury.pl

Bartosz Kozina

4 komentarze:

 1. ile to kosztowalo i ile razy ktos tego uzywal?Jezeli juz montujecie takie drogie urzadzenia, to moze nalezaloby najpierw odswierzyc kawalek fasady budynku kolejki(ze zdjecia) w Rudach(pomalowac) przed zakladaniem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście wygląda obskurnie i brzydko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Redakcja zamieściła stare zdjęcie. Byłam ostatnio na Kolejce i ściana na której jest infokiosk powieszony jest odremontowana i prezentuje się całkiem dobrze :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. W niektórych miastach są fajne infokioski TDC które się dobrze prezentują i są funkcjonalne. Trzeba tylko pamiętać o dobrym miejscu do zamontowania tego infokiosku bo inaczej się nie przyda.

  OdpowiedzUsuń