25 września 2013

"Przez rowery i narty bliżej siebie" - czyli nauka poprzez zabawę

"Przez rowery i narty bliżej siebie - kola a lyže, k sobě blíže" - to tytuł unijnego projektu, który w minionym tygodniu realizowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej.
O nadanie kolorytu i podwyższenie temperatury walczyła przez kilka dni młodzież polsko-czeska. Kolorowy peleton jechał, śpiewał i rozdawał uśmiechy. Wszystko zaś odbyło się nie podle scenariusza czeskiego filmu o smutnych Polakach, ale na autentycznej wieloletniej przyjaźni dorosłych, entuzjaźmie młodych no i... unijnych pieniądzach.


W dniach 16-20 września grupa 40 uczniów z ZSO w Kuźni Raciborskiej oraz ZS w Odrach (Republika Czeska) zamieniła szkolne klasy na rowerowe ścieżki i muzea, aby z uśmiechem realizować marzenia wielkiego Roberta Schumana o wspólnej Europie, a i nasze, o tak pozytywnej i otwartej słowiańskiej duszy.

Kolorowy orszak podążał m. in. na raciborski zamek, aby wnieść w szacowne mury lekkie nuty czeskich melodii. Jechał po błotach Łężczoka, aby - z krecikowym zdziwieniem - ulec magii naszego rezerwatu. Przemierzał rudzkie lasy, by z wysokości wieży spojrzeć na południe - na Jeseniki, tam "Kde domov můj" (tytuł hymnu Rep. Czeskiej - dop. red.). W końcu jechał na Odrę, przyjechał bowiem z Odry (jak w czeskim filmie).


Rowerowe zmagania urozmaicone były wycieczkami autokarowymi (kopalnie, baseny, muzea), zajęciami warsztatowymi, lektoratami językowymi i nauką tańca.

- Pomysł projektu "Przez rowery i narty bliżej siebie - kola a lyže, k sobě blíže" to idea nauki przez zabawę, propagowanie aktywności fizycznej i wcielenie się w rolę ambasadora wielkiej i małej ojczyzny. Nasi czescy przyjaciele wyjechali urzeczeni przyrodą ziemi raciborskiej, jej szlakami rowerowymi. Większość z nich znała bowiem nasz region tylko z wysokości wózka sklepów budowlanych i marketów spożywczych - mówi Wojciech Gdesz.


- Lekcje na dwóch kółkach zaowocowały wiedzą, podaną w atrakcyjny sposób, umiejętnością pracy w zespole, no i - rzecz jasna - mocnymi łydkami rowerzysty. Tak grupa dojechała do mety pierwszego etapu. Dokończenie zmagań zimą. Wtedy to 30 młodych mieszkańców Kuźni Raciborskiej pojedzie na tygodniowy obóz narciarski - do szkoły na dwóch deskach - dodaje nauczyciel kuźniańskiego ZSO.

Przy programie pracowało bezpośrednio troje nauczycieli: Karolina Gdesz, Tomasz Jabłonka oraz koordynator projektu Wojciech Gdesz. Nad logistyką projektu czuwała dyrekcja ZSO w Kuźni Raciborskiej - dyrektor Kinga Apollo oraz jej zastępczyni - Bożena Zamkotowicz, a także grupa nauczycieli.


Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc dyrekcji i pracownikom Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, osobno zaś za mądre lekcje o lesie panu Gabrielowi Tworuszce.

***

Program uzyskał pozytywną akceptację i otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla programu przygranicznej współpracy pomiędzy Republika Czeską a Rzeczpospolita Polską, otrzymując maksymalną kwotę dofinansowania czyli 15 802, 22 EUR.


3 komentarze:

 1. To był projekt dla I klasy gimnazjum a nie dla podstawówki... Że nauczyciele z podstawówki to zorganizowali to jeszcze nie powód tak tytułować artykuł...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz nie ma podziału nauczycieli, jest jedna szkoła i pracujący w niej nauczyciele sa dla wszystkich dzieci.To jest Z S O.Jak nie wiesz to nie pisz głupstw.

   Usuń
 2. Ten pierwszy komentarz żenujący. Naprawdę. Dzieli dzieci, młodzież i nauczycieli. Fuuuuj.

  OdpowiedzUsuń