09 lipca 2013

Wkrótce ruszy remont drogi na Świerczewskiego

Jeszcze w lipcu ma rozpocząć się długo oczekiwana gruntowna modernizacja ulicy Świerczewskiego - jednej z głównych dróg na kuźniańskim Osiedlu.

Pod koniec czerwca Urząd Miejski ogłosił przetarg na realizację tego zadania. Obecnie procedura ta dobiega końca, bowiem termin składania ofert upływa 12 lipca. Środki pieniężne, jakie zabezpieczono na ten cel oscylują w granicach 240 tys. zł.


Wobec tego, że zadanie jest bardzo kosztowne, nie zostanie zrealizowane w całości (wyremontowany będzie tylko 130-metrowy odcinek jezdni). Prace mają rozpocząć się przed skrzyżowaniem z ul. Bohaterów Westerplatte, a zakończyć się w okolicach zatoczki autobusowej (na wysokości kiosku "Mini-Max").


W zakres remontu wchodzić będzie gruntowna wymiana nawierzchni wraz z jej podbudową. Wielce prawdopodobny jest fakt, że na czas prac budowlanych odcinek ten będzie całkowicie wyłączony z ruchu, bowiem remontowi podlegać będzie cała szerokość jezdni. Na razie nie wiadomo, jak ta kwestia zostanie rozwiązania, bowiem pomysł na to, jak zorganizować w tym miejscu ruch zależeć będzie głównie od wykonawcy zadania. - Zechcemy, by wiązało się to z jak najmniejszą uciążliwością dla mieszkańców - powiedziała przed kilkoma dniami Rita Serafin. Burmistrz przyznaje jednocześnie, że najtrudniejszą sprawą będzie zorganizowanie ruchu autobusów.


Według zapewnień władz, kontynuacja prac (kolejny etap remontu) miałby być realizowany w przyszłym roku. - Będziemy dążyć, by zadanie to wprowadzić do tzw. "schetynówek" (mowa o pozyskaniu funduszy Z programu rządowego - przyp. aut.). Dokumentację zechcemy przygotować na listopad, tak, aby można było później przystąpić do remontu pozostałego odcinka ul. Świerczewskiego (w tym połączenie z drogą wojewódzką nr 922) wraz z ul. Moniuszki - zaznacza burmistrz. - Czy uda się przebrnąć wszystkie procedury i uzyskać dofinansowanie - trudno dziś powiedzieć. Niemniej - niezależnie od tego, czy otrzymamy wsparcie z zewnątrz, czy nie - będziemy stopniowo postępować z pracami remontowymi, tym bardziej że jest to strategiczny odcinek na miejskim osiedlu. A stan drogi jest doprawdy krytyczny - podsumowuje R. Serafin.

Bartosz Kozina

4 komentarze:

 1. Pięknie będzie wyglądał ten kawałek między przedszkolem, a Unikatem. Już mogli sobie nie kpić i połączyć to z naszym "cudownym" skrzyżowaniem przy targu. Coś mi się zdaje, że każdy, kto dostaje się na jakikolwiek stołek, momentalnie traci kilkanaście lub kilkadziesiąt pkt IQ.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę uściślić czy w związku z wymianą podbudowy drogi będą ułożone jakieś instalacje typu gaz wod-kan i internet szerokopasmowy pod nią, czy są to tylko kolejne marnotrawstwa.Jeżeli dobrze pamiętam pod warstwą zniszczonego asfaltu jest betonowa trylinka i to jest wystarczające wzmocnienie drogi dla aut osobowych ,bo Tiry przez osiedle nie bedą sie mam nadzieje poruszać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie może być, wybory się zbliżają?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta kwota wystarczyła by na dywanik asfaltowy na całej długości.
  Macie racje to są WYBORY tyle tylko, że między zdrowym rozsądkiem a zwykłą kosztowną głupotą.Ciągle czekam na uściślenie ,bo mam wiarę w ten pierwszy wariant

  OdpowiedzUsuń