16 maja 2013

"Łamacze piór" cenią niuanse polszczyzny

W dobie Facebooka, SMS-a, skrótów i komunikacji elektronicznej niewielu jej użytkowników zaprząta sobie głowę zgłębianiem zawiłości polskiej ortografii.

Są jednak wśród młodych ludzi i tacy, którzy z pasją chcą te zawiłości poznawać, wyjaśniać i rywalizować w dyktandach. Gdzie szukać tych "łamaczy piór"? Chodzą m. in. do Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Wiktoria Krupa (kl. VI) i Piotr Baron (kl. V) 8 maja br. sprawdzali swoje umiejętności. w XXI Powiatowym Konkursie "Mistrz Ortografii 2013". Wiktoria (kl. VI) zajęła II miejsce (op. B. Zamkotowicz), a Piotr (kl. V - op. M. Tykierka) tym razem poza podium, ale w ubiegłorocznym dyktandzie jako czwartoklasista zdobył wyróżnienie i na pewno jeszcze pokaże swoje możliwości.  

Oboje to naprawdę wielkie talenty nie tylko humanistyczne. Wiktoria to specjalistka od języków, a Piotr znakomity matematyk. Łączy ich - oprócz talentu - pasja czytania książek. Wiktoria preferuje literaturę fantastyczną, a Piotr fascynuje się przygodami Tomka Wilmowskiego i Winnetou.


"Łamacze piór" to godni następcy absolwentów SP im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, którzy od lat odnosili sukcesy w zmaganiach ortograficznych, a dziś przynoszą radość innym szkołom. Nasze talenty ortograficzne z ostatnich lat to m. in. Ewa Pabian (dziś uczennica I klasy liceum), laureatka wielu olimpiad wojewódzkich w gimnazjum oraz Natalia Zamkotowicz (dziś II kl. gimnazjum, tegoroczna laureatka olimpiady z języka polskiego). One też uwielbiają czytać książki i to na pewno jeden z kluczy do sukcesu.

- To zaszczyt dla szkoły, kiedy może rozwijać takie talenty i nawet - kiedy uczniowie są na dalszym etapie edukacji - cieszyć się ich osiągnięciami. Sukcesy laureatów konkursów językowych to zasługa samych uczniów, nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców, którzy "zarazili" swoje małe dzieci miłością do książek i pasją poznawczą. To naprawdę ma sens - mówi nauczyciel języka polskiego.

/Materiał nadesłany/
 B. Z.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz