19 kwietnia 2013

Z dala od politycznych sporów oddali hołd ofiarom wojny

W czwartek, 18 kwietnia w Kuźni Raciborskiej odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych polskich oficerów i przywódców intelektualnych w 1940 r. w Katyniu, Miednoje i Charkowie. >>>Zobacz relację video>>>
Hołd nawiązywał bezpośrednio do Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia, który uchwalony został 4 listopada 2007 r., poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Organizatorami kuźniańskich obchodów była Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka oraz Hufiec ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.


Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem szkoły podstawowej i gimnazjum, skąd zaproszone delegacje oraz poczty sztandarowe udały się na Plac Zwycięstwa, w pobliżu którego znajduje się Dąb Pamięci poświęcony płk. Hugonowi Mijakowskiemu, zamordowanemu w lesie katyńskim w 1940 r. przez NKWD.


W obchodach udział wzięły m. in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele parlamentarzystów (w tym asystent eurodeputowanego Marka Migalskiego), reprezentacje policji, straży granicznej oraz organizacji pozarządowych. Obecne również były delegacje harcerskie z terenu powiatu raciborskiego. Podczas uroczystości zabrzmiał również hymn państwowy, a proboszcz kuźniańskiej parafii ks. dr Andrzej Pyttlik odmówił modlitwę za zmarłych. Następnie odczytano apel poległych, a przed Dębem Pamięci zapalono znicze. Uroczystość zakończyło odegranie sygnału ciszy.


Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

3 komentarze:

 1. Przepraszam bardzo ,dlaczego nie upamiętniamy ofiar Holocaustu?na śląsku się tego nie robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajac zycie to w zadnych uroczystosciach nie bierzesz udzialu ale nie ma to jak pomarudzic i jeszcze Slask w to wciagac,co?

   Usuń
 2. oj chyba pan G. za duzo czasu spedza w solarium

  OdpowiedzUsuń