06 lutego 2013

Mieszkanka Kuźni pomysłodawczynią portalu dla ludzi z pasją

Każdy człowiek ma pasje i chce zdobywać nowe umiejętności. Nie każdy ma jednak wystarczająco dużo pieniędzy, aby wydawać je na płatne lekcje i szkolenia. Z tego założenia wyszli twórcy portalu społecznościowego swapit.pl, który pozwala m. in. na bezgotówkową wymianę usług, a także umawianie się na wspólne aktywności, lekcje i szkolenia.


Potrafisz grać na instrumentach? Programować? Interesujesz się fotografią? Portal daje możliwość znalezienia osób, które pomogą nam rozwinąć się w wielu dziedzinach. Pomysł zrodził się w głowie studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Małgorzaty Prochal, mieszkanki Kuźni Raciborskiej. - Przeszukiwałam internet w poszukiwaniu zajęć muzycznych, ale zdałam sobie sprawę, że nie stać mnie na opłacanie cotygodniowych lekcji, za to chętnie podzieliłabym się z inną osobą swoimi umiejętnościami - mówi dziewczyna.

Razem z bratem Dariuszem Prochalem i kolegą Łukaszem Skrzypeckim z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego stworzyli portal, który powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą się kreatywnie rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. - W ludziach drzemie ogromny potencjał, problem w tym, że nie wszyscy mają możliwość, żeby rozwijać swoje zainteresowania. Chcemy wyjść im naprzeciw i stworzyć społeczność, w której podstawową walutą jest pasja. Jednak wielu studentów i nauczycieli dorabia sobie właśnie na korepetycjach. Dlatego oprócz możliwości bezgotówkowej wymiany usług, swapit to również miejsce dla osób, które chcą pobierać opłatę za oferowane lekcje i szkolenia - dodaje Gosia.

Swapit, oprócz zdobywania nowych umiejętności, daje również możliwość umawiania się na wspólne zajęcia. - Lubisz biegać, ale wśród Twoich znajomych nie ma osoby, która chciałaby Ci towarzyszyć? Planujesz wypad w góry, ale nikt z Twoich znajomych nie ma ochoty na piesze wędrówki i zdobywanie szczytów? Chciałbyś wyruszyć w podróż autostopem, ale nie potrafisz znaleźć nikogo, kto miałby na to ochotę? Załóż profil i znajdź osoby, które mają podobne zainteresowania - czytam na stronie głównej portalu.


Swapit daje ludziom możliwość kreatywnego rozwoju niezależnie od zasobności portfela, co bardzo często jest dla młodych i zdolnych osób podstawowym ograniczeniem. A także szansę na odkrycie w sobie talentów i większej aktywności na co dzień.

Po zarejestrowaniu w portalu określamy umiejętności, które możemy zaoferować innym użytkownikom, ale też informację o tym, czego sami chcielibyśmy się nauczyć. Aby ułatwić wyszukiwanie lekcji, aktualne oferty z okolicy automatycznie wyświetlają się na stronie głównej profilu. Na tablicy możemy też obserwować wszystkie akcje wykonywane przez innych użytkowników - w zależności od ustawień - znajomych, lub osób z tej samej miejscowości. Po wysłaniu zaproszenia i umówieniu się na spotkanie, określeniu daty, czasu i miejsca spotkania (stacjonarne, lub on-line), nadchodzące wydarzenia pojawiają się w osobistym kalendarzu.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa, założyciele opracowali system referencji, które użytkownicy wystawiają sobie po odbytych spotkaniach. Ta opcja ma uchronić przed nawiązaniem kontaktu z osobami, które nie są godne zaufania i pomóc w odnalezieniu najlepszych i najbardziej aktywnych użytkowników. Twórcy podkreślają jednak, że opcja ta nie zwalnia z rozsądnego korzystania z portalu i zasady ograniczonego zaufania, którą powinniśmy kierować się nie tylko w internecie, ale i w codziennym życiu. Aktualnie trwają również prace nad tłumaczeniem strony na język angielski, które przygotowuje lektorka i absolwentka filologii - Łucja Wiśniewska.

Swapit - portal społecznościowy, który łączy ludzi z pasją. Oficjalny start w sobotę 9 lutego 2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz