03 grudnia 2012

Dlaczego sięgam do "Rozpoczętych Murów" w Turzu?

Ludzie dzisiaj nie lubią długich artykułów. A ponieważ sprawa tej budowli ciągnie się wiele lat (i końca nie widać), to niniejszy artykuł będzie miał trzy krótkie części - pisze nasz Czytelnik w liście do Redakcji.
Nawiązuję do problemu poruszanego (nie anonimowo) na łamach niniejszego portalu 25 listopada br. Moje sugestie dla władz gminy, dla turzan i dla całej społeczności gminnej, żeby się tym problemem zająć już teraz (właśnie teraz), nie czekając do kampanii wyborczej:

1. Bo nasza gmina kwitnie - jak rzadko w przeszłości. Dowody z terenu Rud:
- szalet publiczny (pierwszy w gminie);
- granitowy, piękny parking z trwałością na setki lat;
- plac zabaw;
- informacja turystyczna;
- zabytkowa kolejka (dzięki kuźnianinowi p. Jarosławowi);
- rozpoczęte instalowanie wagi drogowej dla TIR-ów;
- hala sportowa z zapleczem kuchennym.

2. Dowody z terenu Kuźni Raciborskiej:
- wymiana podłóg (z podłożem) oraz części tynków w całym budynku szkolnym przy ul. Piaskowej;
- remont hali sportowej

Za tempo tych robót należą się szczególne gratulacje dla pani burmistrz i podległych pracowników (dla firmy remontowej też).

- wielkie  prace w obiekcie MOKSiR;
- budowa kanalizacji;
- budowa "Orlika";
- spowalniacz  ruchu na skrzyżowaniu ulic  Moniuszki i Świerczewskiego;
- Biedronka i TOMI-Markt;
- Stacja Obsługi Pojazdów Mechanicznych;
- piękna inicjatywa samorządu osiedlowego: ukwiecamy teren przy blokach mieszkalnych.


3. Czas najwyższy spojrzeć na Turze!

W tej sytuacji, ja - świadomy obywatel i mieszkaniec Kuźni Raciborskiej (ale i Gminy), nie widząc działań Rady Miejskiej skierowanych na Turze, czyli na rozwiązanie problemu - najlepiej przez "rozpoczęcie dokończenia" tamtejszego domu kultury - wskazuję ten problem. Oświadczam, że w 90 % zgadzam się z tezami, poglądami i pytaniami, które postawił autor listu na powyższy temat. Nie wykluczam, że Rada jakieś działania już podjęła. Niestety, nasz samorząd albo nie wie, co to jest polityka informacyjna, albo tę działalność prowadzi nienajlepiej (!) (W razie potrzeby mogę to udowodnić).

Nie dopominam się ukarania winnych, nawet politycznego za doprowadzenie do stanu który jest. Wstydliwym dowodem (niech każdy wpisze tutaj, co uważa). Tutaj niczego nie ukradziono, więc nie ma mowy o czyjejkolwiek odpowiedzialności karnej. Można żałować człowieka (pracowity, uczynny, na wskroś uczciwy), który poniósł stratę największą - przegrywając wybory. Można "gdybać", złościć się na pytających. Tylko - co to da?

Przypadki "źle rozpoczętych" inwestycji zdarzają się we wszystkich państwach. Zdarzyło się to i w naszej gminie. Ale nie da się takich gabarytów "zamieść pod dywan". A ktoś to próbuje robić, np. szukając autora rzeczonego "listu", a niepodejmując z nim żadnej polemiki prasowej. Bo każdy ma prawo mieć inny sąd w tej sprawie. Ludzkie pomyłki trzeba prostować, swoje odrębne zdania przedstawiać, ale nie w ten sposób.

Wskazując ten problem - moim zdaniem najważniejszy w gminie od października 2012 r. (jak potrzeba - uzasadnię), bronię opinii części radnych z Rady Miejskiej (nowych w obecnej kadencji) oraz pani burmistrz, którzy nic tu nie zawinili, a muszą to gorzkie piwo pić i ten trudny "węzeł" rozwiązać. Bronię opinii całego samorządu gminnego!

Jestem również wyrazicielem zdania podatników, którzy w niszczejących murach widzą marnowanie swoich pieniędzy i środków z gminnego budżetu.

W bardzo, bardzo dawnych czasach, w którymś z państw likwidowano człowieka przynoszącego złe wieści. Mam nadzieję, że ten zwyczaj nie wróci nigdy do Unii Europejskiej.

Jan Kluska

10 komentarzy:

 1. teraz, kiedy opłaty za śmieci pójdą tak drastycznie w górę - będą pieniądze na dokończenie inwestycji. Osobiście zadbam o to, by przedstawić Państwu kiedyś stosowne wyliczenie- porownanie (obecne opłaty kontra wizja na razie UG) na konkretnym przykładzie , z danych osobiście pozyskanych od ludzi ze środowiska wiejskiego np. Zobaczycie jaki to lukratywny biznes będzie dla gminy te całe śmieci. Zastanawiające też, że ZGM-owi teraz się opłaca (skoro wywozi) , a nowe bandyckie stawki są podobno na granicy opłacalności ...
  Jednocześnie jestem w wielkim szoku, że prawdopodobnie próbuje się nas mieszkańców gminy mamić informacjami o tym , że nowa spółka, która będzie świadczyć na rzecz gminy usługi utylizacji śmieci ma być wyłoniona w drodze jakiegoś przetargu. Już pisałem o tym na innych łamach, że logika nakazuje , by najpierw wyłonić taką firmę (by wiedzieć ile sobie zażyczy) a potem ustali się na Radzie Gminy wysokość opłaty od osoby w gminie z tego tytułu w podatku do gminy. Tu wysokość opłaty już przesądzono niezależnie od tego . I to słono , bo 9 zł/os za śmieci posegregowane i 15 zł/os w gospodarstwie domowym za śmieci bez segregacji. Pisałem o szoku , bo z rozmowy telefonicznej z przedstawicielem ZGM wiem, że podobno jest już pewne, że ową spółką świadczącą takie usługi będą kuźniańskie Wodociągi. Już nawet wiadomo podobno, że Wodociągi przejmą w schedzie po ZGM cały sprzęt służący wywozowi obecnie , ba, zatrudni nawet osoby z ZGM , które dotąd tę robotę wykonywały. Prezesem wodociągów musi być prawdziwy strateg lub wróżbita, skoro takie ryzyko ponosi (jeśli te ostatnie dane to prawda). A przecież przetargu na wywóz śmieci jeszcze nie było !!! No ale w dzisiejszych czasach zorganizowanie przetargu "pod publikę" to żaden problem. Wystarczy, że w specyfikacji przetargowej wskaże się wymogi, jakie akurat spełnia ZGM Kuźnia - nie trudno ze strony internetowej UG o tej jednostce wyczytać jakim konkretnym sprzętem dysponują, z marką poszczególnych pojazdów włącznie. Nie zdziwiłoby mnie nawet to, gdyby w tym przypadku jako wymóg dla startujących w przetargu był podany nr rejestracyjny jednego z tych pojazdów obsługujących nasze śmieci.
  Nie chcę być złowieszczym prorokiem - poczekajmy na wynik tej konkurencji i trzymajmy kciuki za wodociągi - bo to firma z naszego terenu i podatki z niej zasilą nasz kuźniański budżet ;)))) Oby NIK się tą sprawą nie zainteresował :)
  No i wracając do sedna sprawy - a właściwie tematu tu poruszanego przez mojego przedmówcę - jak tyle za nasze śmieci zapłacimy , na pewno znajdą się pieniądze na dokończenie inwestycji w Turzu :)

  Pozdrawiam , Gminny Dociekliwy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. och Klucha - widzę, że krytycznie ci się pogorszyło. Ale to już nie komuna, kiedy mogłeś robić co chcesz. Zresztą przednie sobie dawałeś również radę w Polsce Nowożytniej. czysta paplanina .....

  OdpowiedzUsuń
 3. DO Anonimu z 08:48
  Skleciłeś 2 chamskie zdania i tyle. Autor się podpisał, a ty już go obrażasz. Ciekaw jestem jak byś się czuł, gdyby twoje dane zostały ujawnione i znalazło by się kilku podobnych do ciebie w formach wypowiedzi. Żenada.

  OdpowiedzUsuń
 4. A propo śmieci, nie trzeba być tak bardzo dociekliwym, wystarczy prosty kalkulator: 13 000 mieszkańców gminy*9 zł za kubełek (segregowany, a jakżeby inaczej)*12 miesięcy i mamy ok 1 500 000 zł rocznie, do tego umowy z instytucjami, zakładami pracy, szkołami, sklepami, barami, rolnikami, i wszystkimi prowadzącymi działalność gospodarczą itp, no i mamy fajne pieniążki.
  A swoją drogą, jeżeli prowadzę działalność gospodarczą w domu (np. korepetycje 2 godz w tygodniu) to za ile kubełków płacę? Mam działalność, czy mam podpisać umowę? ale czy tutaj śmieci też mam? No i kłopot gotowy.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jeszcze inny problem: Pan Kowalski mieszka w domku jednorodzinnym sam i ma ogrzewanie domku gazowe, elektryczne itp, w każdym razie "bezśmiecowe". Nie ma śmieci. Pan Kowalski płaci za śmieci 9 zł za miesiąc. Pan Nowak mieszka w domku jednorodzinnym, sam i ma ogrzewanie węglowe (2 kubełki na miesiąc), albo pali mułem węglowym (4 kubełki na miesiąc) ile płaci za śmieci Pan Nowak? Pan Nowak za śmieci płaci też 9 zł za miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
 6. No to może prościej: Pan Kowalski mieszka w domku jednorodzinnym z żoną, mamą i piątką dzieci (osiem osób, pali węglem, ma 2 kubełki popiołu miesięcznie. Za śmieci płaci 72 zł miesięcznie.
  Pan Nowak mieszka z żoną. Pali węglem, ma dwa kubełki popiołu miesięcznie. Za śmieci płaci 18 zł miesięcznie.
  I gdzie w tym wszystkim jakaś logika, ekologia, zwykła sprawiedliwość?

  OdpowiedzUsuń
 7. a na blokach płacą już dawno od osoby i co? i nic. ci z domków teraz się obudzili o sprawiedliwości mówią

  OdpowiedzUsuń
 8. do wypowiedzi powyżej : bo w bloku nie jest policzalne ile śmieci wyrzucasz (bo wyrzucasz do jednego zbiorczego kontenera ile wlezie bez ograniczeń). U nas na domkach można to policzyć - a zwłaszcza robiąc zestawienie aktualnych opłat z tymi wchodzącymi właśnie w życie, a wplatając w to jeszcze wątek opłacalności obecnego ZGM-u to juz w ogóle.
  Żeby było jasne - tu nie chodzi o wojnę "domkowicze" kontra "blokersi" , bo uważam że jeśli miałoby się płacić za osobę to na pewno Ci w blokach powinni płacić nieco mniej (nie ma śmieci z opalania mieszkania, powierzchnia użytkowa domu też jest większa niż mieszkania na bloku, w domku zdarzą się też bioodpady, które przy małej ilości nie wywosi się przecież na stosowne składowisko, tylko wywala jako niesegregowane). Mnie tylko przerażają sumy jakie UG proponuje. Sam mieszkam w jednym z domków w Kuźni.
  GmDoc.

  OdpowiedzUsuń
 9. Do "Gminnego Dociekliwego"; Chylę czoła-MistrZu Uników.Wielki Specjalisto Socjotechniki Stosowanej!
  I o takie metody mi też idzie.Uczmy dyskusji publicznej,także z podobnymi unikami,refleksem,przy poczuciu humoru!O taki przykład chodzi.Nareszcie
  zrozumiałeś.I obaj możemy mieć teraz satysfakcję.Z nas
  obu odpłynęło sporo żółci.Ta runda jest Twoja.Dla dobra Gminy,takie "porażki" mogę ponosić ,choćby codziennie.Wrogiem nigdy Ci nie byłem.Pozdrawiam!123

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie próbóję walczyć z nikim konkretnym tylko przedstawiać racje w imię czegoś - w imię w miarę godnego życia nas wszystkich obywateli tego kraju/gminy - by nowe stawki śmieciowe (jak umowy tzw."śmieciowe", te o pracę) nie pogłębiały jeszcze bardziej tych dysproporcji pomiędzy nami i prawdziwymi europejczykami , do których przecież dążymy. A co do rundy (cokolwiek masz na myśli) - to nie czuję się wygrany. Przeciwnie, bo nic nie da się już prawdopodobnie w sprawie zrobić. Zdecydowała większość parlamentarnie wybrana i wcale wg mnie nie w interesie wyborców.

   Usuń