05 listopada 2012

Podliczono pieniądze z VII kwesty

W dniach 1-3 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Kuźni Raciborskiej po raz kolejny odbyła się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na renowację zabytkowych obiektów sztuki sepulkralnej.
Organizatorem przedsięwzięcia było kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Prócz działaczy tej organizacji, w akcję włączyli się uczniowie gimnazjum z Kuźni, Nędzy i Solarni oraz osoby niezrzeszone. Każdy darczyńca w zamian za datek otrzymywał pamiątkową cegiełkę. Przez trzy dni wolontariusze zaopatrzeni w puszki oraz imienne identyfikatory zebrali 4375, 29 zł. W rozbiciu na poszczególne dni, zbiórka przedstawiała się następująco:

- 1 listopada: 3429, 35 zł;
- 2 listopada: 718, 44 zł;
- 3 listopada: 227, 50 zł.

 

Zarówno tegoroczne, jak i ubiegłoroczne fundusze zostaną przeznaczone na renowację Kolumny Maryjnej z 1899 r., znajdującej się w centralnej części kuźniańskiej nekropolii. Przypomnę, że prace przy obiekcie rozpoczęły się we wrześniu br., jednak ze względu na nierzetelność osoby, która podjęła się odnowienia pomnika, konieczne było rozwiązanie z nim umowy. Obecnie TMZR jest w kontakcie z nowym wykonawcą zadania, który do prac renowacyjnych przystąpi wiosną 2013 r.


Warto podkreślić, że dzięki zebranym do tej pory datkom, udało się wyremontować 17 obiektów nagrobnych.


Tekst, video i zdjęcia: Bartosz Kozina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz