20 stycznia 2012

Raciborski podróżnik ponownie zagości w MOKSiR

Slajdowisko "MAURETANIA, CZYLI MUCHY GROŹNIEJSZE OD AL-KAIDY" jest efektem trzytygodniowego (wrzesień 2010) oswajania się z mało przyjaznym, pustynnym, dusznym i zmilitaryzowanym charakterem tego kraju. W cieniu toczącej się wojny z afrykańską odnogą Al-Kaidy, Leszek toyotami 4x4 przemierza szlaki, którymi podążał niegdyś rajd Paryż-Dakar. Pije przesłodzony bissap, do jedzenia podają mu mięso wielbłąda. Nie rozumie, dlaczego tak wiele osób nosi niewygodne bubu. Podziwia zabiegi kosmetyczne tutejszych kobiet. Telepie się ponoć najdłuższym pociągiem świata. Ogląda wyjątkową w skali Afryki mieszankę arabsko-murzyńską. Tonie w śmieciach i wszędobylskim pyle, wściekle odganiając się od much. Wie, że jest w prawdziwym trzecim świecie, który nie ma wcale ochoty na zmiany... I o tym wszystkim emocjonalnie opowiada i pokazuje na zdjęciach, których wiele musiał robić z ukrycia.

DODATKOWA INFORMACJA O KSIĄŻCE AUTORA

Leszek Szczasny - "Świat na wyciągnięcie ręki", 2010Książka powstawała przez kilka lat. Ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje - zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Główną treść, obok kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania i o samym autostopie, stanowią następujące opowieści (m. in. Hiszpania, Ukraina, Bałkany, Turcja, Syria):

- "Niech sobie sami zrywają, skoro tyle tego posadzili, czyli zakończenie przygód zachodnioeuropejskich";
- "Mój pierwszy raz na Wschodzie i czemu nie jest mi smutno samemu";
- "Bałkańskie A (Albania), B (Bośnia), C (Chorwacja, Czarnogóra), czyli dlaczego nie boję się wilków";
- "Niekrótka opowieść o kraju, gdzie najlepszym przyjacielem człowieka nie jest pies, ale drugi człowiek";
- "O domu urody >Absolut< i o dróżniku, co wygląda jak manekin oraz o paru innych pionkach na ukraińsko-słowackiej szachownicy";
- "Reaktywacja zachodnio-południowa, czyli jaki ma związek coca-cola z obrzezaniem";
- "Jak wygląda starożytność i ramadan z dyktaturą w tle".

Więcej informacji o tytule i możliwości zakupu na: www.leszekszczasny.blogspot.com

3 komentarze:

  1. Po zobaczeniu zdjęcia na głównej aż się przestraszyłem, że do takiego stanu doprowadziliście główną drogę (DW425) w Kuźni i to w rok od remontu :laughing: :angry:

    OdpowiedzUsuń
  2. no a na czele ty w różowej sukience NYGGA :laughing:

    OdpowiedzUsuń