22 lutego 2011

Jak unowocześnić Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej?

Jak unowocześnić Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej?

Ogólna debata o sposobach rozwiązywania problemów społecznych w środowisku powinna trwać stale. Bo na wiele spraw ma dzisiaj wpływ społeczność nawet najmniejszej wsi.

Poza zdrowiem obywateli, najważniejszą wszędzie jest edukacja. Im lepiej dzisiejszy uczeń zostanie wyposażony w wiedzę, im lepiej zostanie wychowany, tym lepiej będzie funkcjonował jako pracownik, ojciec czy matka oraz jako członek swojej lokalnej społeczności.

Na bolączki kuźniańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych zwróciły się niedawno uwagę nasze lokalne media. Ale żadna, nawet najlepsza gazeta, problemów nie rozwiąże.

O kształceniu i wychowaniu może się wypowiadać każdy obywatel, który ma coś istotnego do wskazania lub zaproponowania.

Jutro szkoły ponadpodstawowej w Kuźni Raciborskiej

Jest faktem, że gwałtowne zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze, spadek liczby urodzeń - prowadzący do tzw. ujemnego przyrostu naturalnego - miały (nie tylko u nas) znaczący wpływ na szkołę. Ale czy największy i decydujący?

Nie będę tu wytykał niedociągnięć, błędów i grzechów zawodowych pracowników tej instytucji. Wydaje mi się, że dzisiaj to już nie jest najważniejsze.

Jeżeli stać na to tych, o których mowa, powinni to uczynić od zaraz, wszechstronnie i dogłębnie, we własnym gronie, bez udziału osób z zewnątrz i też bez wywlekania szczegółów na szerokie forum.

To jest wstępny i niezbędny warunek przygotowania przez radę pedagogiczną programu pod roboczą nazwą: "Jak stworzymy w Kuźni Raciborskiej w pełni nowoczesne gimnazjum?" (najlepsze w regionie).

Jako skuteczną formę pomocy, widzę także drugą ścieżkę przysłowiowej burzy mózgów. O próbę odpowiedzi na postawione wyżej pytanie bardzo proszę wszystkich byłych dyrektorów tego zespołu szkół oraz osoby aktualnie kierujące przedszkolami i szkołami w Gminie.

Byłoby cenne - moim zdaniem - uzyskać też odpowiedzi od rodziców, absolwentów, a nawet od obecnych, rozsądniejszych uczniów. Także od wszystkich mieszkańców, którym sprawa edukacji i ponad 60-letniej tradycji szkolnictwa średniego w naszym mieście nie jest obojętna.

Wrócę jeszcze do dyrektorów placówek przedszkolnych. Zbyt wielu ludzi nie rozumie dzisiaj, że edukacja, łącznie z przygotowaniem do matury, zaczyna się już w przedszkolu. Smutne to, ale tacy są ludzie i w naszej gminie. Ponieważ temat niniejszego artykułu ogranicza mnie, więc do sprawy edukacji przedszkolnej chciałbym wrócić, ewentualnie, w późniejszym terminie.

Formy dyskusji

Żeby dać odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu, nie musimy organizować wielkich narad. Niech każdy aktywny obywatel w ciszy swojego mieszkania napisze czytelnie swoje uwagi, przemyślenia i propozycje. Niech wrzuci swoją kartkę do specjalnej skrzynki wystawionej np. w hallu Urzędu Miejskiego. (Kto się czegokolwiek obawia nie musi kartki podpisywać. O szybką "inwestycję oświatową" w postaci skrzynki bardzo proszę Referat Edukacji Urzędu Miejskiego).

Oprócz sposobów unowocześnienia gimnazjum niech Szanowni Respondenci zaproponują także nowe i nowoczesne profile szkoły ponadgimnazjalnej (liceum, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa…).

Ale nie zapominajmy, że istnieje realne niebezpieczeństwo doprowadzenia do rychłej samozagłady tego naszego gimnazjum. Dwa ostatnie lata pokazują to bardzo wyraźnie.

Proponuję, aby wielką społeczną debatę "doradztwa edukacyjnego" zakończyć do końca marca br. Sprawa ta nie cierpi zwłoki.

Po tym terminie Społeczny Komitet Pomocy Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej (podobno taki się już tworzy), mógłby ze wszystkich propozycji opracować program unowocześnienia Gimnazjum oraz publicznie przedstawić tu materiał wszystkim zainteresowanym w Gminie.

Jan Kluska

Od Redakcji: Autor jest emerytowanym nauczycielem i dyrektorem kilku placówek oświatowych w Kuźni Raciborskiej. Przebieg pracy: nauczyciel w ZSZ, dyr Szkoły Podstawowej (i nauczyciel w ZST), Gminny Dyrektor Szkół, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Jest także działaczem społecznym (TMZR, redakcja b. miesięcznika "Tyta" i "Nowa Tyta").

11 komentarzy:

 1. Ostatni, który może się wypowiadać. Jasiu daj se siana, nikt cie nie rozumie i nie pojmie tej paplaniany. Społeczny, ... obrony, ... przed ... kim. O co Ci chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 2. Izuniu, świetny strzał, bo ludzie paprają całe życie, a potem chcą pouczać. Obrzydliwe

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak unowocześnić gimnazjum w Kuźni Raciborskiej? Nic prostszego,zmienić osoby, na których spoczywa odpowiedzialność za tą placówkę oraz te, które zarządzają oświatą w naszej wsi. Za brak odpowiedniego nadzoru. Dziwi mnie, że nagle wszyscy budzą się z tzw. ręką w nocniku, przecież to trwa od dłuższego czasu. Kto miał kontakt z dyrektorem ZSOiT to wie o czym mówię. Ta szkoła funkcjonuje dzięki wicedyrektor.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brawo ghost, wreszcie ktos docenił osobę , która ciągnie sama ten wózek, a i tak nie raz obrywa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Drogi Panie Janku! Społeczny komitet powinien zacząć od doprowadzenia do wymiany dyrektora, bo jak w każdej firmie na dyrektorze spoczywa cała odpowiedzialność.Następnie komitet powinien pomóc wybrać osobę, która włoży całe serce i wiedzę w zarządzanie tą placówką.Nowy dyrektor musi zachęcić swoich nauczycieli do szkolenia się.Trzeba refundować dokształcanie, płacić za delegacje, korzystać z różnych środków pomocowych. A nie zamykać się w gabinecie i traktować wszystkich z góry, z ręką w kieszeni i przeżuwając pokarm!!! Dziwi mnie że nagle wszyscy udają zaskoczonych całą sytuacją. Przecież mamy referat oświaty, ale chyba głuchy i ślepy! Dobrze że chociaż Pan Janek ma odwagę,siłę i próbuje ruszyć ten ciężki temat. I dla młodzieży chwycił za szablę!!! Ogromny szacunek! Ghost

  OdpowiedzUsuń
 6. Żeby nasi nie szukali szczęścia po obcych gimnazjach to:1.zorganizować klasy jezykowe dla zaawansowanych (np. po lekcjach prywatnych), 2.klasę dla uzdolnionych matematyków (takich klas nie ma nawet w Raciborzu), 3.mądrzej i na stale się "reklamować". Nowoczesna reklama to skuteczność.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brawo Panie Janie, wielki szacunek dla Pana :smile:

  OdpowiedzUsuń
 8. Ewentualny "Klub byłych dyrektorów ZSOiT oraz poorzednich-ZST ,ZSO)w kuźni R. mógłby się stać wartościowym organem doradczym dlaGimnazjum.(licealnych i tec hnicznych klas już prawie nie ma,a szkoda)A tych postaci b. dyr.jest7 czy 8.

  OdpowiedzUsuń
 9. Parę lat temu planowaliście w Kuźni R. klasę licealną przysposob. obronnego.I co?Powstaje właśnie taka we Wodzisławiu. W Raciborzu tworzy się Lic.Plastyczne oraz Liceum dla pracujących.Dlaczego nie w Kuźni?

  OdpowiedzUsuń
 10. Po pierwsze nie tworzyć nowych niepotrzebnych nikomu kierunków Liceum z rozszerzeniami z PO plastycznych itp. Tylko nieliczni po takich szkołach pracują w przyszłości w pracy z tym związanej. Trzeba otworzyć kierunki takie jak w Raciborskim i Rybnickim Mechaniku czy Budowlance. Unowocześnić obecna pracownie na kierunku elektrycznym i mechanicznym bo w obecnych to ... Nie dziwię się że nie było chętnych w tym i poprzednim roku szkolnym. Zamiast marnować pieniądze na monitoring, który nic nie daje unowocześnić szkolne pracownie. Co do jakości nauki to po pierwsze ukrucić spóźnienia nauczycieli na lekcje, zrewidować wymagania na dane oceny, zlikwidować niesprawiedliwy system oceny wagowej (dzięki odpowiedniemu postępowaniu przez miesiąc można zagwarantować pozytywną ocenę na semestr ) Nauczyciele powinni dawać zadania codziennie ( nie dużo tylko tyle by wprowadzić uczniów w rutynę nauki ) Trzeba także wymienić cześć kadry nauczycielskiej lub zalecić obecnym podniesienie poprzeczki w wymaganiach. Skończyć z tzw. datkami, dniami wolnymi od jedynki, łagodniejszymi lekcjami bo jest jakieś święto lub zniwelować je do minimum. Przydała by się też zmiana dyrekcji.

  OdpowiedzUsuń
 11. jestem podbudowany że jeszcze są ludzie którym zależy na drugim człowieku, a nie tylko na swoim "siedzeniu" że chcą dyskutować o oświacie, a nie o brudasach czas rozpocząć dyskusję o naszej przyszłości i niech do tego forum przyłącza się ludzie mądrzy, a nie populiści krzykacze jest problem z gimnazjum to pomóżmy go rozwiązać w mądry sposób.

  OdpowiedzUsuń