18 października 2010

Czym jest "SPARTA"?

Zacznę od tego, co rozumiem pod nazwą "SPARTA"

Sparta, to dla mnie styl bycia, sposób myślenia. To codzienne podejście do wszystkich prostych i tych trudnych tematów. Gdyby ktoś zapytał mnie jeszcze dwa lata temu, co myślę o BJJ i MMA, odpowiedź byłaby szybka i stanowcza: fajnie się ogląda, ale nie do wykonania. Miałem szczęście spotkać na  mojej drodze Macieja Kriwienoka, który pokazał mi, co to jest BJJ. Powoli, dzień po dniu pokazywał mi i innym zawodnikom, jaką ma w sobie ogromną determinację w tworzeniu klubu "SPARTA". Jak ciężko trzeba pracować na te bardzo duże, jak i te małe sukcesy.

Dzięki jego pomocy wielu młodych zawodników osiągnęło medalowe sukcesy. Młodzi ludzie dzięki niemu mają cel, uczą się dorosłego postępowania. Na treningi przychodzą nie tylko osoby z Kuźni lecz i z okolic - Rybnika, Kędzierzyna-Koźla. Znam parę osób obecnie trenujących w "Sparcie", którzy mimo młodego wieku, podejmują bardzo odważne i mądre życiowo decyzje. A jeszcze nie tak dawno nikt nie dawał im większych szans.

Swoimi osiągnięciami udowadniają, że można z tak małej miejscowości, jaką jest Kuźnia Raciborska wybić się na same szczyty. Jestem głęboko przekonany, że minimum pomocy, na którą bardzo liczymy w klubie, otrzymamy od Urzędu Miejskiego w sprawie naszej sali treningowej. Od wielu miesięcy Maciej stara się zatrzymać salę w byłej jednostce wojskowej. Niestety została ona sprzedana i grozi nam rozwiązanie klubu lub jego zawieszenie z powodu braku miejsca do trenowania.A co z tą młodzieżą, która przychodzi licznie na treningi? Trenują u nas nie tylko dorośli. Rodzice przyprowadzają na treningi swoje pociechy. To oni - najmłodsi - za parę lat, gdy dorosną, będą decydować o tym mieście. A obraz będą mieli w pamięci tylko jeden: że nikt nie pomógł im w realizowaniu możliwości trenowania i naśladowania swojego trenera.

Wszyscy pamiętamy przecież, że zaraz po ojcu najważniejszą osobą. która kreuje światopogląd młodego człowieka, jest jego trener. Znam Maćka od paru lat i jestem głęboko przekonany, że poprowadzi młodzież z mojego kochanego miasta na sam szczyt. Pamiętam wyraźnie, jak dobieraliśmy logo na koszulkach, jak ma wyglądać i co ma być napisane.

Pomysłów było sporo, jednak na wszystkich tych propozycjach zawsze widniał duży czytelny napis KUŹNIA RACIBORSKA. Tak, bardzo jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy tzw. kuźnianami. Wracając do osoby Maćka - byłoby nieuczciwe nie wspomnieć o jego wielu sukcesach, wielu medalach i pucharach. O bezinteresownym poświęceniu czasu bardzo dużej ilości młodzieży. Obecnie jesteśmy na etapie pomocy w przygotowywaniu Maćka do bardzo ważnej zawodowej walki, która odbędzie się 6 listopada w Szczecinie. Na sukces jednego człowieka musi pracować wielu ludzi, wielu sparing-partnerów. Do tego jest potrzebna sala treningowa oraz spokój, by przygotowywania dały efekty. Mam nadzieję, że czytając ten artykuł, znajdzie się ktoś, kto wesprze nasz klub i tym samym przyczyni się do wychowania młodzieży w duchu sportowym.   

70 komentarzy:

 1. Nie wiem czy najważniejszą rzeczą dla naszych dzieci i młodzieży to nauka SZTUKI WALKI!!! Myślę że za parę lat zobaczymy wszyscy jakie to przyniesie owoce! Daj Bóg aby nikomu nic się nie stało bo przecież wszyscy pamiętamy naszego Polskiego zawodnika który zmarł podczas zawodów sztuki walki. Otrzymał cios w klatkę piersiową i już się nie obudził.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech lepiej Urząd zainwestuje w Skate Park lub inne place dla młodzieży niż wspieranie tego typu "sportów". A jak mówi na koniec artykułu o "duchu sportowym" to niech ktoś mi wytłumaczy gdzie on jest podczas bijatyki dwóch uczniów tej szkoły? Przecież i jeden i drugi chcą powalić przeciwnika na ziemię i lepiej aby się nie ruszał! I to jest sport?

  OdpowiedzUsuń
 3. 22-letni zawodnik zmarł w grudniu 2005 w Łodzi podczas zawodów taekwondo. Do zdarzenia doszło podczas turnieju gwiazdkowego dla dzieci i młodzieży. W zawodach brało udział 120 zawodników z całej Polski. Przy lekkim uderzeniu sportowiec przewrócił się i stracił świadomość. Nie udało się niestety przywrócić mu akcji serca. Sekcja zwłok 22-letniego zawodnika, który zmarł podczas niedzielnych zawodów taekwondo w Łodzi wykazała, iż doszło u niego do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego z przerwaniem ciągłości tętnicy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie lanie się po pyskach itp. to nie sport. Bo co to za sport gdzie jeden drugiemu robi krzywdę. Skate park byłby w dechę, w miejscu gdzie stawiają cyrk itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Według Wikipedii: "Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu(dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności- z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Taktyka polega na sprowadzeniu przeciwnika do parteru, unieruchomieniu go i wykonaniu techniki kończącej- dźwigni bądź duszenia, zmuszającej przeciwnika do poddania się bądź pozbawiającej go przytomności." No tam mamy i ojcowie bójcie się jak wasze dzieci zaczną tracić przytomność w wyniku ciosów lub chwytów ju jitsu. I to się nazywa SPORTEM!!! Podduszanie i utrata przytomności u dzieci i młodzieży!!! To się nadaje pod prokuratora!

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak na marginesie to drodzy rodzice zobaczcie ten filmik który pokazuje przygotowanie zawodnika do zawodów i jakie hasło tam jest promowane?: Mistrzami zostają tylko ci, którzy podchodzą do każdego ćwiczenia tak, jakby szli na śMIERć lub ostatnią bitwę. Mam nadzieję że ktoś zobaczy problem i zakończy nauki gdzie wpajane są dzieciom takie hasła. Dołączcie jeszcze do szkolenia Main Kampf i to już będzie komplet.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rodzice ratujcie swoje dzieci :/ potem chodzi banda młodzieży po mieście i bije kogo popadnie... a my się dziwimy, gdzie oni się tego uczą:/

  OdpowiedzUsuń
 8. Piłka nożna, siatkówka, piłka nożna, lekka atletyka, piłka ręczna... co z tymi sportami? Czy nie może w naszej miejscowości powstać klub, który obejmowałbym powyższe sporty (pomijam piłkę nożną, bo o jej działalności wiemy dużo w naszej miejscowości). Jest jednak tyle pięknych sportów, a ja nie wierzę, że nie znalazłby się nikt chętny do ich trenowania... to samo tyczy się trenerów... może warto o tym podyskutować? Przedstawić jakieś propozycje? Zakasać rękawy?

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolego "Myślący" twój tok myślenia jest błędny.I pewnie jedynym twoim zajęciem jest komp.Pewnie nikt cię nie lubi i w szkole byłeś pośmiewiskiem.Ludzie ze Sparty właśnie w sobotę zdobyli złoto i brąz na Lidze Polski w BJJ w Warszawie. Tak więc widzisz ,że ten klub jest bardzo dobry i rozwojowy.Odpowiadając na twój apel o innych dyscyplinach to coś zrób a nie gadaj.Takich co gadają mamy pełno w Polsce ale jak trzeba coś młodzieży pomóc to nikt niema czasu.W klubie Sparta trenuje więcej zawodników niż kiedykolwiek w innych dyscyplinach w naszym mieście.Osiągnięcia są w postaci medali a ty czym się możesz pochwalić.Pewnie jesteś mądralo dobry w grach komputerowych i na tym koniec.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tutaj nie chodzi o to że Sparta nie ma wyników! Chodzi o to co wpaja się w dzieci i młodzież. Jeśli wyszkolimy sobie mistrzów sztuk walk to jak myślisz w jaki sposób będą rozwiązywać konflikty? A jeśli dojdzie do tragedii to kto będzie odpowiadał? Mam nadzieję że rodzice pomyślą troszkę nad sensem uczenia dzieci sztuk walk. Dzieci i młodzież to nasza przyszłość a sztuka walki nic dobrego nie rokuje! Po prostu chcecie zarobić na naiwności rodziców że to sport i zdrowie a czy powiedzieliście im że może ktoś zginąć podczas zawodów - przecież takie sytuacje się już zdarzyły?

  OdpowiedzUsuń
 11. A tak na marginesie każdy sport może być niebezpieczny, nawet pływanie bo można się utopić a jednak nikt nie wpadł na taki pomysł by go zakazać.Najlepiej wychowujmy nasze dzieci przed kompem bo to jest bardzo bezpieczne i nie trzeba się w tedy zajmować nimi.A twoja propozycja "Myślący"o dołożeniu do szkolenia jeszcze Main Kampf jest tak durne jak twoje wywody . I to się nadaje do prokuratora.

  OdpowiedzUsuń
 12. A po drugie jak myślicie w jakim stanie wracają zawodnicy z zawodów? Siniaki, stłuczenia, zwichnięcia - bo jak ktoś mnie przydusza i naciąga ręce to jaki jest efekt? Oto rozwiązanie: Należy przywrócić klasy sportowe w Podstawówce a mianowicie: piłka ręczna, piłka siatkowa, tenis stołowy. Tak było 20 lat temu. Jeśli zainwestujemy w dzieci ucząc je Sztuk walki to chyba nie trzeba być geniuszem żeby zrozumieć jakie będą owoce treningów i zawodów. Po prostu będą sprawdzać na słabszych i mnie sprawnych kolegach! Spirala przemocy się napędza sama i trudno ją zatrzymać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzieci trzeba uczyć trudnej sztuki negocjacji, umiejętności przyjmowania krytyki i utrzymywania swoich przekonań bez przemocy! Przemoc rodzi przemoc! Konflikty i bójki zawsze będą ale lepiej aby żaden z bijących się kolegów nie znał sztuki podduszania i podłamywania rąk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wreszcie zaczynasz pisać od rzeczy. Wprowadzić w szkołach dobry pomysł. A pozwólmy młodzieży wybrać dyscyplinę, bo to nie komuna by z dwojga złego wybrać to co dają.Dziś można uprawiać wiele dyscyplin.Zastanawiam się też czy kiedykolwiek słyszałeś " Myślący" o dyscyplinach walki , które są na olimpiadach. Moja propozycja do ciebie zaproponuj w federacjach sportu międzynarodowego by te dyscypliny zabronili trenować. I wprowadzili zamiast tego np.gry komputerowe, ale tylko te gdzie niema przemocy oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
 15. myślący twój nick jest chyba na wyrost. Idź chociaż raz na trening i zobacz. A później się wypowiadaj. Takie twoje gadanie że zawodnik zginął podczas zawodów. Poczytaj ilu zginęło podczas grania w piłkę nożna. Ostatni przypadek świetnego zawodnika jakim jest Karol Bielecki. Można tak długo wymieniać. Przed kompem to dzieci nabawią się tylko krzywizny kręgosłupa i nic więcej. A gry komputerowe w stylu zabij jak najwięcej ludzi to nie wpływa na rozwój dzieci?? Tak samo można powiedzieć że po takiej grze dzieci wezmą i zaczną zabijać ludzi. Tylko trzeba dać im pistolet. Jak uważasz że taka nauka to tylko powoduję że się ludzie biją to jesteś w błędzie. A jak kobiety się uczą sztuk walk to po to aby się bić?? NO raczej nie. Zastanów się a później mów co jest dobre a co nie.

  OdpowiedzUsuń
 16. BJJ uczy jak naprawde postępować w walce i naprawde w życiu, trening jest od tego żeby sie wyżyć ,zapomnieć o problemach... Każdy ma coś co lubi i w czym czuje sie dobrze,każdy sport przynosi kontuzje, jeśli chcesz to robisz to dla siebie a jak chcesz to startujesz w zawodach... Gdybym myślał twoim tokiem myślenia powiedziałbym: Nie grajcie w szachy połamiecie se nadgarstki. BJJ sport dla wszystkich, lecz żeby robić coś dalej trzeba mieć jaja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Tylko że w żadnych sportach które podaliście nie ma nauki jak uderzać i zadawać ból. W sztukach walki to podstawa szkolenia. Szachy, piła nożna, piłka ręczna, pływanie itp nie uczą jak zadawać ból. Sztuki Walki dawno zapomniały umiejętności unikania konfrontacji. Teraz jest atak a potem dyskusja. Uważam jako rodzić że nic dobrego z tego nie wyniknie. Obym się mylił.

  OdpowiedzUsuń
 18. Sparta także uczy kontroli nad agresją i emocjami a przede wszystkim dycypliny... Możesz sie kłócić ile chcesz jakie to niebezpieczne itd. Nigdy tego nie zrozumiesz póki sam nie spróbujesz...A jeszcze nie słyszałem żeby któryś z naszych zawodników kogoś pobił... Bronił sie owszem,ale nigdy nie atakował... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam w szkole syna. W jego klasie jest chłopach który ma najgorsze zachowanie z całej szkoły. Posłano go na Ju-Jitsu. Jak na razie obija wszystkich uczniów i trenuje na nich. Zobaczymy jak nauka tego "sportu" wpłynie na jego zachowanie. Od roku chodzi i nie widać efektów pozytywnych. Niech wypowie się ktoś kto ma dzieci i posłał je i jakie widzi rezultaty. Ilość bójek itp.

  OdpowiedzUsuń
 20. Czyli sam pan wie jakie są dzieci, czy pana syn naprawde wraca z siniakami,złamaniami i ranami otwartymi do domu?? Raczej nie

  OdpowiedzUsuń
 21. Na razie nie wraca ze złamaniami. Ale to Szkoła Podstawowa więc dzieci nie mają takiej siły jak młodzież. Tak jak powiedziałem wcześniej nich wypowiedzą się rodzice co o tym sądzą!

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie wiem jak rodzice, ale sam należe do grupy młodzieży i gwarantuję że na Sparcie są normalni i poważni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mój syn(lat 9) chodzi na takie zajęcia i jestem bardzo zadowolona z efektów.Uważam,że to,czy będzie obijał kolegów w szkole zależy w dużej mierze od wychowania,a nie od tego czy uczęszcza na takie zajęcia.Obserwowałam te treningi nie raz i nie mam panu Maćkowi nic do zarzucenia,ma wspaniałe podejście do dzieci i świetnie tłumaczy im zasady i filozofię tego sportu,bo nie jest to tylko kopanina. ZAPRASZAM NA TRENING!

  OdpowiedzUsuń
 24. ale żenada !!! sensej K. podszył się pod nick "mama"

  OdpowiedzUsuń
 25. jak ktoś chce się wyżyć na kolegach to obojętnie czy będzie chodził na trening Sparty czy będzie siedział w domu to i tak i tak będzie bił kolegów. Prosta sprawa. Tutaj trening z Maćkiem nie ma nic wspólnego. Gościu coś robi dla innych a znajdzie się jeden taki co pozjadał wszystkie rozumy i będzie edukował innych jakie to sporty walki są złe. No nie mogę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Powiedzcie mi jedno .... Po co ta spina? :smile:

  OdpowiedzUsuń
 27. Myslacy - dla niego czas zatrzymal sie 20 lat temu kiedy to jednyna rozrywka byly szachy, pilka reczna i nozna. Powala mnie tok myslenia niektorych tutaj - cwiczy sztuki walki? CHULIGAN! A pomysl ze skate parkiem wymiata totalnie.. Wez poczytaj chlopie o Tonym Hawku ile razy byl polamany i co mial polamane i porownaj to z jakimkolwiek czarnym pasem albo innym zawodnikiem bjj. Najlepiej bedzie jak dzieci beda pic alkohol i jarac fajki lub trawe, bo przeciez niedajboze reke sobie zlamia lub przyjda z siniakami. Na treningach nikt nikogo nie uczy rozwiazywac problemow sila. To zalezy od wychowania rodzicow i podejscia do tego wszystkiego. To ze jakis dzieciak bije w szkole innych prosze rozwiazac z pedagog, a nie zwalac wine na klub. A ci, ktorzy chodza na treningi tylko po to, aby wykorzystac te umiejetnosci na innych sa tak zwanymi jednosezonowcami i szkoda mi takich ludzi, bo chodza po miescie i cwaniakuja ile to oni potrafia. A wszystkich NAPINATOROW zapraszamy na treningi :) Pzdr

  OdpowiedzUsuń
 28. Leon jeszcze ma czelnosc mowic do innych ze sie napinaja :D haha.. Scisnij poslady

  OdpowiedzUsuń
 29. dyskusja pełną gębą:D kto na ustawkę?:P

  OdpowiedzUsuń
 30. Osoby chodzące na Spartę są bardzo spokojne trenują dla siebie przede wszystkim ale również aby nasza kuźnia zasłynęła nie tylko z pobić ale również z gry fair play

  OdpowiedzUsuń
 31. "Myślący" jak na razie wypowiadasz się sam a twój głos to nie głos wszystkich rodziców. Mam do ciebie jedno tylko pytanie czy byłeś aby raz na treningu na Sparcie. A jeżeli nie byłeś to nie masz prawa tak mówić. Zapraszamy przyjdź i wtedy zobaczysz jaka jest prawda. a ilość trenujących świadczy o tym, iż sport ten jest popularny. A rodzice przychodzący ze swoimi pociechami widzą czy dzieje im się krzywda.

  OdpowiedzUsuń
 32. Sama gdy byłam w szkole podstawowej chodziłam na treningi tak samo jak moi bracia i wiele innych osób.Nigdy nie używało się przemocy, ani też nie było się agresywnym. Była to pasja, która uczyła nas dyscypliny.Mieliśmy zajęcie, które nas fascynowało i jednoczyło. To jak nasze dzieci się zachowują na ulicy i czy są, lub będą agresorami zależy od nas kochani rodzice! :wink:

  OdpowiedzUsuń
 33. witam. kazdy ma prawo sie wypowiedziec na temat tego co uwaza za sluszne a co nie. nie jestem jakis wiekowy ale nie jestem nastolatkiem i troche juz widzialem. dlugo szukalem takiego miejsca jak sparta team. chcialbym powiedziec tylko tyle ze uczeszczalem na treningi SW w wielu miejscach/ klubach i mam cos do powiedzenia. mysle ze problem tkwi przede wszystkim w zlym rozumowawniu ludzi ktorzy nie rozrozniaja poszczegolnych systemow, szkol, sztuk walki, sportow itd. BJJ- BRAZYLIJSKIE JIU JITSU (przez brazylijczykow pisane wymawianie poprostu JIUJITSU/ żużitsu) nie ma nic wspolnego z kopaniem uderzaniem nogami rekoma lokciami walka w klinczu wybijaniem zebow oczu itd. jest sztuka walki bedaca kompilacja wszelkich systemow grapplingowych jak zapasy, judo, sambo, itd. widzialem trenujacych ludzi w roznym wieku, roznej plci, dzieci, starsi, mlodziez, trenuja tez osoby niewidome, nieslyszace, kalekie (bez konczyn) (jak ktos nie wierzy w jednym z magazynow poswieconych bjj GRACIEMAG.COM jest artykol o czlowieku startujacym na prestizowym turnieju bjj pan-ams 2008 bez nogi). Wiekoszosc ludzi „nie znajacych tematu” kojarzy sztuki walki z karate, kung fu, tea kwon do itd. niczyja w tym wina, no może fali filmow o tematyce wschodnich sztuk walki zalewajacych swiat do prawie konca lat '90. ale przeciez wystarczy odrobina zainteresowania zeby rozwiac wszelkie watpliwosci i NIESLUSZNE SADY.

  OdpowiedzUsuń
 34. Moglbym napisac więcej bo na prawde jest to co najmniej przykre jakie komentarze ludzie wystawiaja pod tym artykulem z tak prostego powodu jakim jest NIEWIEDZA. Kto mnie dobrze zna ten wie ze mnie bjj wyciagnelo z powaznej choroby z która walczylem parę lat i codzinnie dziekuje losowi ze spotkalem na drodze takich ludzi jak Maciej i reszta teamu sparta. Na koniec chcialbym wypowiedziec się na temat komentarza kogoś o nicku „EH...” tak ludzie RATUJCIE SWOJE DZIECI dzieci przychodzac tam poznaja swoje mocne i slabe strony, odnajduja swoja droge bo nie muszą przeciez trenowac bjj może wola grac na skrzypcach? Ale skad beda to wiedziec/ czuc jeśli nie sprobuja a przeciez jest szansa prawda? Dzieciaki integruja się z rowiesnikami, mają dobra i tania alternatywe spedzania (KONSTRUKTYWNIE) wolnego czasu bo bjj nie jest takie drogie na prawde, mogą budzic w sobie pasje do sportu, rozwijac się na wielu plaszczyznach. Mogą tez siedziec w domu przed komputerem albo tv jedzac chipsy popijac cole. Tyle dziekuje OBRIGADO, BJJ RULEZZZ

  OdpowiedzUsuń
 35. co do jednego z komentarzy ze gość na filmku trenuje jakby TU CYTAT „SZEDŁ NA śMIERć”- sprawa jest prosta, tak jak napisal w jednym ze swoich komentarzy mój serdeczny kolega „wowo” kazdy trenuje dla siebie- chcesz schudnac? OK, chcesz nabrac kondycji i ogolnej sprawnosci? OK chcesz jechac na zawody? OK tyle w temacie. Kazdy wybiera swoja droge treningu i jeśli Maciejowi tak bardzo zalezy na wygranej to MUSI CIEZKO PRACOWAC to logiczne- to turniej, duży turniej MMA. Jeszcze nigdy tez nie spotkalem się z sytuacja zeby ktos tu tez CYTAT wracal z zawodow i mial Siniaki, stłuczenia, zwichnięcia. Kontuzje się zdarzaja OK nie można temu zaprzeczyc. Ale w jakim sporcie kontuzje się nie zdarzaja? Proszę zapytac obojetnie jakiego wf'iste o najbardziej kontuzjogenne sporty na 100% wymieni m.in. pilke nozna czy koszykowe TAK tam można się nabawic zwichniec, siniakow, a nawet powybijanych zebow i zlaman. Nie znam tez trenera który pozwolibym „szkolić” się jakiemukolwiek dzieciakowi zeby ten pozniej probowal swoich umiejetnosci np. na kolegach stadionie czy rodzicach.

  OdpowiedzUsuń
 36. Mój syn chodzi na te treningi od 1,5 roku i nie jest chuliganem.Mama to nick mojej żony a nie sensej K.Jeżeli tylko będę w stanie pomóc panu Maćkowi to to zrobię.Mały i jego koledzy i koleżanki z Klubu są bardziej zrównoważeni od wielu dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 37. Sensej K.jak to napisał dresiarz-nie ma nic do ukrycia i nie bawi się w "bronienie" swojego klubu, bo zna jego wartość, więc uważam za śmieszne podejrzewanie go o podszywanie się za mamę.Ludzie,którzy krytykujecie!Zrzućcie z siebie ciężar zawiści!Opływacie jadem!Nikt z Was nie zrobił nic dla tego miasta,a Wszyscy potraficie tylko krytykować i narzekać.Bierzcie tyłki w troki i ruszajcie zmieniać świat! Nie ma chętnych? Tak myślałam… Przedstawcie się na forum,jeśli macie choć trochę cywilnej odwagi.Podejrzewam,że żadne z Was nie jest w stanie tego zrobić!Zazdrosne mendy siędzą w pracy za biurkiem i z nudów, albo z zawiści,że komuś udało się stworzyć coś wielkiego z niczego, piszą te prymitywne komentarze,a w gruncie rzeczy nie mają pojęcia o czym piszą!Byle tylko coś dowalić,dopiec Maćkowi. Czy to normalne?Wasze komentarze opierają się na wymysłach tylko i wyłącznie.Brakuje w nich faktów!! Myślący?Raczej "bezmózg"!

  OdpowiedzUsuń
 38. Oczywiscie najwazniejsza rzecza dla dzieci i mlodziezy nie sa sztuki walki ale ogolnie uprawiany sport jak juz wczesniej wspomnialem pozwala od najmlodszych lat zorganizowac swoje "JA" i poukladac glowce osoba narazonym na wiele zlych wzorcow w tych czasach. Sa to tylko słowa wystukane na klawiaturze ale plynace prosto ze srodka jezeli kogos to nie przekonuje to serdecznie zapraszam do naszego klubu, aby sie przekonac, porozmawiac, zobaczyc. Wtedy mozna powiedziec cos wiecej, w przeciwynm wypadku jakiekolwiek wypowiedzi nie maja zadnej wartosci. :) pozdrawiam ! P.S. chcialem rowniez wspomniec ilu pilkarzy upadalo na boisku i juz sie nie podnosilo, nie tak dawno zawodnicy wypadli z toru saneczkowego podajże i też juz nigdy na niego nie wroca, nasz pilkarz reczny stracil oko przykladow na wypadki w sporcie ale tez i w zyciu codziennym jest mnostwo i nie jest to zaden argument ;]

  OdpowiedzUsuń
 39. sport, nie wazne jaki a w szczegolnosci trenigi ksztaltuja charakter, pomagaja opnaowac emocje, zrzucic ciezar codziennosci, oderwac sie, pozwalaja sie czyms zajac w tym nudnym miescie, ucza dyscypliny i wytrwalosci, pozwalaja obierac-dazyc-i zdobywac wyznaczone cele.. a czy czyjas pasja jest pilka nozna, BJJ, szachy czy MMA to sprawa indywidualna, to nie ma wiekszego znaczenia, jesli ktos boi sie wysilku fizycznego czy psychicznego i kilku siniakow wynikajacych ze specyfiki sportu kontaktowego to moze lepiej wogole niech nie rusza sie z domu. Maciej, trener, sportowy wzor do nasladowania doklada wszelkich staran zeby storzyc cos solidnego, zeby kazdy kto przychodzi na treningi mogl pocwiczyc i rywalizowac z innymi w jak najbezpieczniejszy sposob, czesto jego slowa napedzaja do treningow, zmuszaja do refleksji nad tym co jest bardziej a co mniej wazne. Umozliwil grupie ludzi spotykac sie i uprawiac pasjonujaca kazdego z zawonikow dyscypline, ktorzy z treningu na trening sa ze soba coraz bardziej zwiazani, to wrecz druga rodzina!!! Jesli ktos uwaza ze treningi sztuk walki nakrecaja mlodziez do rozbojow, pobic itp. to jest w bledzie.. zle emocje energia zostawiana z potem na macie raczej to uniemozliwia. Adepci akademii sztuk walk od zawsze uczyli sie kontoli nad soba, zrownowazali swoj system wartosci.. sa na ten temat ksiazki,filmy itp.

  OdpowiedzUsuń
 40. spartanin wraca z tarczą lub na tarczy a każdy trening traktuje jak ostatnie starcie bo albo robi się coś w 100procentach i poświęca w całości albo wogóle tego nie robi!

  OdpowiedzUsuń
 41. Jak możecie oceniać ten sport nie znając go ?! Przyjdźcie zobaczyć i dopiero komentujcie... BJJ dla nas to juz nie tylko sztuka walki... Treningi pomagają nam zapomnieć o problemach dnia codziennego , kształtują charakter i uczą dyscypliny jak również wyrabiamy sobie kondycje i ogólną sprawność fizyczną. Jest to znacznie lepsze niż siedzenie całymi dniami przed komputerem czy tv.. zero ruchu.. (a potem nadwaga u dzieci). A małe kontuzje sie zdarzają jak w każdym sporcie jednak jest ich bardzo mało a np. na meczach praktycznie na każdm jakiś zawodnik sobie coś zrobi..

  OdpowiedzUsuń
 42. Dobry trener jest życzliwy i posiada indywidualny stosunek do każdego zawodnika. Powinien wyzwalać dobre emocje, jego kreatywność pozwoli w sposób zdecydowany zmotywować zawodników do rywalizacji sportowej. Ważnym czynnikiem jest umiejętność przyznawania się do popełnionych błędów, pozwoli to w przyszłości potwierdzić wiarygodność trenera i uniknąć ewentualnych konfliktów. Obowiązkiem trenera jest przychodzenie na zajęcia punktualnie, złym obyczajem jest spóźnianie się gdziekolwiek. Operowanie głosem i przekazywanie jasnych, treściwych, krótkich komunikatów jest gwarancja dobrego zrozumienia się trenera z grupą. Dobry trener powinien cały czas podnosić własne kwalifikacje i doszkalać się. Nie powinien patrzyć na swoja prace przez pryzmat pieniędzy, należy utworzyć miedzy grupą, a trenerem więź. Zawodnik powinien mu ufać i nie bać się mówić mu o swoich problemach, gdyż często trener jest mediatorem na linii dziecko- rodzic, dziecko- szkoła. Ważnym czynnikiem jest wyciąganie odpowiednich wniosków po zaistniałych porażkach. jakie cechy z wymienionych posiada Maciek??? ...żadnych!!!

  OdpowiedzUsuń
 43. Cały tekst zerżnięty ze strony: http://aktywni.pl/aktualnosci/cechy-dobrego-trenera/ To zapewne komentarz "Myślącego" pod innym nickiem lub osoby o tym samym pokroju...Mało kreatywnego tchórza-który za osłoną nicka stara się oczernić porządnego człowieka.Nie masz odwagi przedstawić się na forum? Chyba nie miałeś,bądz prędzej-nie MIAŁAŚ(bo mężczyźni zazwyczaj nie są tacy zawistni- nie obrażając NORMALNYCH kobiet)DAWNO z Maćkiem do czynienia :-) Zapewniam,że w życiu codziennym jak i zawodowym jest wręcz przykładem z tego tekstu!(którego ty właściwie nie jesteś autorem).Zawsze można na nim polegać-mimo bardzo wielu obowiązków! Dzieci mają do niego zaufanie.Dorośli również.I myślę,że na Twój komentarz moja odpowiedź nie pozostanie jedyną. Pozdrawiam Wszystkich życzliwych ludzi, a "niemyślącym" ,zawistnym i fałszywym proponyję chwilę refleksji nad własną osobą...

  OdpowiedzUsuń
 44. Ludzi trzeba znać, żeby później ich oceniać. Osoba podpisująca się trzema kropeczkami sama pokazała ile jest warta i jakim jest tchurzem... Może właśnie powinnaś przyjśc na jakieś przynajmniej jedno spotkanie Sparty i nabrać troszkę odwagi przynajmniej w tym co robisz... Na treningi młodzi przychodzą właśnie po to żeby tam odreagować od codziennego stresu a przy okazji zabijają nie "Siebie" ale nudę która panuje w tej miejscowości od wielu lat. Osobiście znam chłopaków trenujących w "Sparta"i nie widzę, żeby w jakikolwiek sposób wykazywali jakąkolwiek agresję wobec innych. Trener??? Trener robi wszystko co powinien robić "Dobry trener". Dla nich poświęca swój czas a przede wszystkim razem robią to co lubią :smile:

  OdpowiedzUsuń
 45. skoro tak uwazasz to g***o sie znasz na ludziach i nie wiesz nic o Macku. Sparta jest jak druga rodzina, drugi dom. Peace dla prawdziwych!

  OdpowiedzUsuń
 46. Mam pytanie do Joanny: Czy po skończeniu studiów będzie pani pracować w terenie...? powodzenia z poważaniem Mendy z za biurka:)

  OdpowiedzUsuń
 47. Uderz w stół a nożyce się odezwą... Mój komentarz tyczył się konkretnej osoby! Myślę,że nikt,kto nie poczuwa się winnym nie powinien czuć się urażony!

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak można powiedzieć, że Maciek nie posiada kwalifikacji, że nie rozwija swoich umiejętności, że nie potrafi dogadać się z zawodnikami. Widocznie nie śledzisz rozwoju klubu Sparta gościu " ..." Każdy może się wypowiedzieć na info to fakt i wyrazić swoje zdanie ale trzeba też być uczciwym w wypowiadaniu publicznie swoich poglądów. Proponuję byś stanął przed lustrem i głęboko spojrzał na tego gościa z odbicia i zadał pytanie czy on jest uczciwy i prawy a potem rozpocznij rozważanie nad swoim życiem. Bo zakłamanie cie zgubi.

  OdpowiedzUsuń
 49. Myślącego i trzy kropeczki zazdrość gniecie...

  OdpowiedzUsuń
 50. Krótki komentarz do wpisów Myślącego i ... :" ZAWIŚĆ NIE BARDZO SZKODZI TEMU,PRZECIW KOMU JEST SKIEROWANA TEN BOWIEM MOŻE ŁATWO JĄ ZLEKCEWAŻYĆ, A WIDZI PRZECIEŻ ŻE ZAWISTNIK SAM SIĘ OŚMIESZA. SZKODZI JEDNAK SAMEMU ZAWISTNEMU I PRZYPRAWIA GO O MĘKI". Na tym moja polemika z tymi osobami kończy się definitywnie, nie mam bowiem w zwyczaju rozmawiać z ignorantami ziejącymi jadem i zazdrością .Mam tylko nadzieję, że ani Myślący ani osoba o niku ... nie są pedagogami, nie życzyłabym sobie aby osoby tego pokroju miały kontakt z moim dzieckiem . Wracając do Sparty , osobiście poznałam trenera i rodzinę" Spartan", bo jak o rodzinie należy o tym klubie mówić, taka panuje tam atmosfera. Młodzi ludzie, których trenuje Maciek to bardzo mili, sympatyczni i dobrze wychowani chłopcy. Wartości jakie przekazuje im trener nie polegają tylko na sztuce jak walczyć,lecz jak być CZŁOWIEKIEM. Być może nie jeden z nich nie mając żadnej alternatywy spędzałby wolny czas na huligańskich wybrykach lub piciu piwa w pobliskich lasach. Ktoś, kto nie ma pojęcia o sztukach walk nie powinien na tym forum się wypowiadać, sztuli te mają swoją kulturę, filozofię, uczą zasad . Nikt nikogo nie zmusza do treningów, rodzice sami przyprowadzają tam swoje dzieci. w czym więc problem??? ZAZDROŚĆ, a może czyjeś urażone ambicje czy coś tam jeszcze...? MACIEK JESTEŚ WIELKI,Kuźnia powinna być dumna z tego, że są tacy ludzie jak Ty, pełni pasji, potrafiący zarażać nią innych.

  OdpowiedzUsuń
 51. Władze Kuźni powinny się wstydzić, że do tej pory nie potrafiły powóc Spartanom w znalezieniu nowej sali, może uczcie się od większych miast ?? Wierzę, że Sparta znajdzie nową salę, trzymam za Was kciuki. Krytyką się nie przejmujcie, bo krtytkują Ci, co nie znaczą nic. A Wy zazdrośnicy możecie co najwyżej po Maćku posprzątać, przepraszam, dla Was po Panu Maćku . Redaktorowi gratuluję dobrego artykułu .Pozdrawiam Spartan .

  OdpowiedzUsuń
 52. Witam,nie zgadzam się ze zdaniem wielu negatywnie tu piszących,gdyż dwa miesiące temu mój syn został butalnie pobity i mam zamiar zapisać go na sztuki walki, aby nauczył się czegoś i nie był bezradny wobec innych tak jak do tej pory...

  OdpowiedzUsuń
 53. Co do komentarzy Niemyślącego to pewnie wynikają one z jakiś jego niespełnionych marzeń lub konkurencji,mysle że każdy powinien umieć się obronić i popieram Pana Jacka... a co do innych sportów to uważam że skateboard jest bardziej niebezpieczny i jest o wiele więcej wypadków...

  OdpowiedzUsuń
 54. Ciekawe skąd "pracownicy biurowi"( wpis z godz.9:07,22.10) posiadają informacje, że Pani Joanna W studiuje ??? Podpisywać się pod anonimowym nickiem trzeba umieć i robić to z głową, bo potem to tylko wstyd, że kogoś zazdrość zżera...A tak na marginesie, jakoś ucichło... kierownik przyłapał na necie w pracy???

  OdpowiedzUsuń
 55. Aleksandra daj sobie spokój z taka głupia gadka...Dumni??!! niby z czego?? Co zakochałaś się w "Panu" Maćku?? że tak go bronisz haha :smile:

  OdpowiedzUsuń
 56. Do x.o.xo. Nigdy nie dyskutuję z idiotą, bo najpierw sprowadzi mnie na swój poziom a potem pokona doświadczeniem... Mam nadzieję, że zrozumiesz, chociaż... Twój poziom inteligencji może być zbyt niski . powiem więc krótko i dosłownie :lecz się na nogi bo na głowę już za późno.

  OdpowiedzUsuń
 57. I właśnie ty pokazałaś swoja inteligencje :smile:

  OdpowiedzUsuń
 58. Następna niewdzięczna,zawistna osoba, albo ta sama pod innym nickiem :) Nie rozumiem, co Wami kieruje? Może dawne zażyłości? Hmm? Apel do tchórzy, którzy nie są w stanie przedstawić się i ukrywają się za głupimi kropkami, iksami, ehami i innymi: Przestańcie wypisywać farmazony i negować każdego, który wypowiada się pozytywnie o Maćku, bo widzę,że ta zawiść głównie tyczy się jego osoby. Odważni pod osłona internetu, a idąc drogą spuszczacie głowę... Myślę,że gdyby artykuł dotyczył Was, albo CIEBIE...nie byłoby tylu pozytywnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 59. Nie trzeba być psychologiem, żeby stwierdzić, że negatywne komentarze pisze jedna osoba ukrywająca się pod kilkoma nikami.Co najwazniejsze, czepia się nie Sparty jako klubu, tylko konkretnie trenera. Wynika z tego, że to albo jakiś zakompleksiony koleś, albo jakaś nieszczęsliwie zakochana, ha, ha, ha.Kimkolwiek więc jesteś osobo, odpuść sobie, bo nie można tego już czytać. to jest żenada a nie krytyka.Poza tym atakujesz osoby pozytywnie wyrażające się o Maćku, a to już poniżej dna.

  OdpowiedzUsuń
 60. Propozycja dla komentujących zainteresowanych Spartą, nie odpisujcie na głupie komentarze bezmózgów, NIE KARMIĆ TROLLI.

  OdpowiedzUsuń
 61. Propozycja dla osoby, która wypisuje pełne nienawiści komentarze dotyczące Maćka :Wyjdź z domu, przejdź się po lesie, pooddychaj świeżym powietrzem, wystaw twarz do słońca, usmiechnij się do ludzi. Może odnajdziesz radość życia, może spotka cię szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 62. Zamieszcze dwa filmy jezeli dalej ktos uwaza ze BJJ przynosi wiecej kontuzji niz inne sporty typu pilka reczna,siatkowka.Tu akurat mam na mysli pilke nozna. http://www.youtube.com/watch?v=sj-rl2zgAUY http://www.youtube.com/watch?v=Jj6W-YZgZAc&feature=related Pozdro dla Spartan !! :)

  OdpowiedzUsuń
 63. Pozdrowienia dla super zawodnika i trenera Maćka i dla reszty walecznych spartan.Co do głupich komentarzy(damskie i pedalskie się nie liczy...)ignorować!!! :wink:

  OdpowiedzUsuń
 64. Ta słynna negatywnie pisząca osoba to ktoś komu nic nie wychodziło w życiu tzw. Cwaniak w necie ciota w świecie ;D

  OdpowiedzUsuń
 65. Pozdrowienia również dla naszej wspaniałej Pani burmistrz i jej wesołej gromadki, która wiedziała o problemie sali, a nic z tym nie zrobiła, po prostu była zbyt zajęta trzymaniem się koryta, oby nie wygrała zbliżających się wyborów.

  OdpowiedzUsuń
 66. Chciałabym pogratulować Maćkowi i jego spartanom sukcesów. Mam jedynie nadzieję, że kandydat na burmistrza, który wygra te wybory zajmie się sprawą sali dla Sparty. Wypowiem się tu jako przedstawicielka ,,Babińca" ,że cieszę się ze jest w Kuźni jeszcze taka osoba, która chce coś robić dla innych i popieram go w 100%

  OdpowiedzUsuń
 67. w 100% zgadzam się z komentarzem niżej...Nasza wspaniała P.burmistrz przez całą swoją kadencję nie pomyślała ani jednego dnia o młodzieży w Kuźni. Dla nas nie zrobiła kompletnie nic i również mam cichą nadzieję, że nie wygra tegorocznych wyborów.Spartanom proponuję zorganizować wizyte u naszych radnych,może poza robieniem dróg i chodników przed końcem kadencji załatwią i wam salę, czego z całego serca wam życzę...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 68. aha i pozdrawiam pana Witolda Cęcka :-)

  OdpowiedzUsuń
 69. Maciek jesteś wielki oby tak dalej i nie zmieniaj się jesteś prostym i bardzo sympatycznym chłopakiem masz bardzo ładną dziewczynę i te negatywne opinie to wynik zazdrości twoich sukcesów i zaradności .Mój syn też należał do sparty i byłam zadowolona tym że ktoś się zainteresował naszą młodzieżą i znalazł dla nich czas powodzenia p.Macku

  OdpowiedzUsuń
 70. Ludzie normalnie żal.Wcisnęli Spartan na korytarz sp2 i niby załatwili salkę do ćwiczeń zamiast dać chłopakom super warunki do rozwoju .Swego czasu umieli budować w turzu salę weselną kóra dzis straszy mieszkanców,wtopili kilka set tysięcy złoty a stoją niedokończone mury.Czemu nikt za to nie odpowiada .Może u nas by coś powstało z prawdziwego zdarzenia.To do nowych radnych których nie długo wybierzemy ludzie jest Unia piszscie programy i pozyskujcie pieniądze można wyrwać niesamowitą kasę na rozwój i pomóc pasjonatom .

  OdpowiedzUsuń