15 czerwca 2010

Zabytek też ma swoje święto

W sobotę, 12 czerwca na terenie Skansenu Zabytkowej Kolei Wąskotorowej w Rudach odbyła się impreza pn. "Święto Szlaku Zabytków Techniki".

Image and video hosting by TinyPic


Szlak Zabytków Techniki obejmuje całe województwo śląskie i rozciąga się od Częstochowy po Żywiec oraz od Rud po Mysłowice. W sumie jest to 29 obiektów w 23 miejscowościach. Jednym z nich jest rudzki Skansen Zabytkowej Kolei Wąskotorowej, nad którym od 1 stycznia 2009 r. pieczę sprawuje Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Image and video hosting by TinyPic


Tego pięknego i słonecznego dnia na odwiedzających to istne muzeum na wolnym powietrzu czekał szereg atrakcji. Przed publicznością wystąpiły zespoły grające muzykę folkową - Yaroslav oraz Wersja Robocza. Nieco inny klimat zaprezentowała Basia Beuth z zespołem. W świat bębnów wprowadziła zgromadzonych przed sceną dość mocno okrojona grupa Tumbao ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic


Rozrywki nie zabrakło poza sceną. W sąsiedztwie starych i wysłużonych pojazdów wojskowych chętni mogli spróbować swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy. Kolejka ustawiła się również do ręcznej drezyny, którą - pokonując dystans około 10 metrów - należało zatrzymać tuż przed ustawioną na torach przeszkodą. Precyzyjnych pomiarów dokonywał Stefan Wardenga. Zadanie - choć z pozoru proste - nie zawsze kończyło się sukcesem.

Image and video hosting by TinyPic


Ogromnym powodzeniem cieszyły się ponadto przejażdżki kolejką wąskotorową. Wagoniki, ciągnięte przez lokomotywy spalinowe pamiętające czasy Władysława Gomółki czy Edwarda Gierka - na niejednym turyście robiły oszałamiające wrażenie. Z wycieczki siedmiokilometrowy odcinkiem łączący Rudy ze stacją w Stanicy oraz przystankiem w Paproci skorzystało w sumie blisko 300 osób.

Image and video hosting by TinyPic


W trakcie pobytu w skansenie można było zwiedzić lokomotywownię (prócz taboru, są tam szyny z 1888 r. wyprodukowane w funkcjonujących do dziś zakładach Kruppa) czy wagonownię, gdzie znajdują się stare lokomotywy, które - po gruntownym remoncie - ponownie ruszą na wąski tor. Na stację niebawem wjedzie także wąskotorowy parowóz - ewenement w skali europejskiej.

/Artykuł zaczerpnięto z www.raciborz.com.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz