15 kwietnia 2010

Prof. Stanisław S. Nicieja opowie o Cmentarzu Obrońców Lwowa

Chcesz poznać nieznane dzieje Kresów Wschodnich? Dowiedzieć się, czym była w 1918 r. Obrona Lwowa? Kto wziął w niej udział? Kim były "Lwowskie Orlęta" i jakie znaczenie ma dla Polaków Cmentarz Obrońców Lwowa?

Przyjdź 6 maja 2010 r. na godz. 17:00 do Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej na spotkanie autorskie ze znakomitym historykiem i znawcą problematyki lwowskiej - prof. zw. dr. hab. Stanisławem Sławomirem Nicieją.


W trakcie wykładu, były rektor Uniwersytetu Opolskiego w niezwykle interesujący sposób opowie o historii Lwowa, walkach, które toczyły się tam w listopadzie 1918 r. oraz o cmentarzu, na którym spoczęło kilka tysięcy obrońców tego miasta.

Podczas spotkania prof. S. Nicieja przedstawi dzieje budowy nekropolii, próby jej unicestwienia w latach 60. i 70. XX w. oraz mozolne dążenie do odbudowy cmentarza. Wykładowi będzie towarzyszył film dokumentalny z udziałem poległego w niedawnej katastrofie pod Smoleńskiem Andrzeja Przewoźnika - sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Image and video hosting by TinyPic


Spotkanie będzie ponadto okazją do porozmawiania z wykładowcą opolskiej Alma Mater. Możliwy będzie również zakup najnowszej książki profesora pt. "Lwowskie Orlęta. Czyn i legenda".

Należy dodać, że będzie to już trzecia wizyta prof. Niciei w Kuźni Raciborskiej. Relację z minionych spotkań przeczytasz w artykułach: Prof. Nicieja: "Cmentarz, to miejsce kontemplacji" i Prof. Nicieja gorąco przyjęty w Kuźni Raciborskiej.

Zobacz też krótkie filmy z obecności profesora w Kuźni:

Organizatorem przedsięwzięcia jest kuźniańskie koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej. Szczegółowych informacji na temat wizyty udzielają: mgr Bartosz Kozina (tel. 692-700-454) oraz mgr Marcin Gałuszka-Biernacki (tel. 792-287-337).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz