25 marca 2010

Dzikie wysypiska niszczą nasze lasy

Nie od dziś wiadomo, że las, który otacza Kuźnię Raciborska z kilku stron, określany jest mianem "zielonych płuc Śląska". Te "płuca" ucierpiały dość poważnie w 1992 r., kiedy to wybuchł jeden z największych pożarów w Europie. Ogień pochłonął blisko 10 tys. ha lasu.


Dziś las znów cierpi. Sprawcą nie jest jednak ogień, a człowiek, który bezmyślnie wyrzuca tam swoje śmieci. Śmieci, które powinny trafić do przeznaczonych do tego celu miejsc, czyli śmietników.

Image and video hosting by TinyPic


Śnieg, który do niedawna jeszcze mocno pokrywał wielkie połacie Polski, skutecznie maskował to, co znajdowało się wówczas w leśnym poszyciu, bądź też na jego powierzchni. Wraz z nadejściem pierwszych promieni słonecznych, biały puch błyskawicznie znikał, odsłaniając tak psie ekskrementy, jak i spore warstwy śmieci, które ktoś wysypał na skraj lasów.

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic


Piszę lasów, ponieważ swojego rodzaju śmietniska na łonie natury można spotkać zarówno w lesie przy ul. Świerczewskiego (przy wyjeździe z osiedla w kierunku Nędzy), przy ul. Klonowej, a także w obrębie ul. Brzozowej (w sąsiedztwie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego "Wodnik"). By ujrzeć efekt ludzkiej głupoty, nie trzeba wcale wchodzić w głąb lasu. Śmieci leżą sobie całkiem swobodnie na samym jego skraju, 2-3 metry od drogi.

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic


Nie trzeba wcale zamieniać się w śmieciarza, by zobaczyć, co ląduje w "zielonych płucach Śląska". Wszystko widać gołym okiem: fragmenty starych mebli, ubrania, plastikowe butelki (tzw. PET-y) oraz kubki (pozostałości po imprezie?), torebki po produktach spożywczych, dziurawe garnki, talerze oraz... opakowania po lekach. A co my tu mamy? Zużyte blaszki po Apapaie, Acardzie oraz Benosenie - leku na bezsenność. Chciałoby się w tym miejscu dodać, że wśród tych opakowań zabrakło tylko pudełka po "głuposolu" - leku na bezmyślność.

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic


Zastanówmy się: czy nie mamy gdzie wyrzucać śmieci? Są przecież kontenery, gdzie osobno można wrzucać plastik, szkło czy papier. Prawie każdy ma dostęp do śmietnika (te co prawda są ostatnio zamykane, a klucze do bramki mają jedynie właściciele bloków na Osiedlu). A co z pozostałymi? Przecież nie są oni pozbawieni indywidualnych kubłów. Te stoją przy każdej posesji. A, że za prędko się napełnią i szybciej trzeba będzie je opróżnić? Że trzeba będzie więcej zapłacić? Poza tym, co pewien czas odbywa się zbiórka materiałów wielkogabarytowych...

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic


Cóż - widać, że możliwość wydania kilku złotych więcej przerasta niejednego, skoro decyduje się zaśmiecać pobliski las. Zastanówmy się, czy warto nadal praktykować taki proceder, tylko po to, by zaoszczędzić parę złotych na legalnym wywiezieniu nieczystości. Pamiętajmy wszak o jednym: to nie roztropny, a chytry dwa razy traci.

6 komentarzy:

 1. To tylko potwierdza moją tezę, że daleko nam jeszcze do Europy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się ,ludzie są bezmyślni i traktują lasy czyli nasze płuca jak śmietnisko,myślą że w ten sposób zaoszczędzą tylko jakim kosztem? Wstyd i jeszcze raz wstyd właścicielom tych śmieci!! :angry:

  OdpowiedzUsuń
 3. niech firma ************ , zamiast klejeniem drog zajmnie sie sprzataniem lasu :wink:

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety ale na osiedlu są śmietniki i ludzie tam mieszkający mają gdzie śmieci wyrzucać.Najczęściej tak śmieci wyrzucają ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych. Mam świadka na to który widział jak podjechało auto i cyk śmieci do lasu. Okropność jak tak można :sad:

  OdpowiedzUsuń
 5. W naszej Kuźni to jest tak że do naszych osiedlowych śmietników trafiają śmieci np. właścicielka jednego ze sklepów wyrzuca swoje śmieci uzbierane w domu w Nędzy gdzie mieszka, właściciele domków też wyrzucają np. słoiki do naszych śmietników, żeby tylko nie płacić. A o odpadach z działek to już nie wspomnę i to w biały dzień, bo co im zrobią!!! Hulają co raz to nowszymi furami a szkoda im zapłacić za własne śmieci :angry: :angry: :angry:

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy u nas tak jest ale w innych miejscowościach jest tak że płacisz za kubeł czy jest pełny czy nie. Nawet jest to jakiś sposób na ludzi którzy wyrzucają śmieci lasu

  OdpowiedzUsuń