Cytując za prof. Adamem Dziurokiem: "Deportowani mieszkańcy (...) to grupa, o los której przez lata nikt się nie upominał. Pamięć o krzywdzie wyrządzonej tysiącom niewinnych ludzi - wywiezionych do katorżniczej pracy (...) trwała przez lata w rodzinach górnośląskich jako część pamięci nieoficjalnej, niechcianej i niewygodnej".
O tych wydarzeniach przeczytamy w książce pt. "Deportacje z Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku" autorstwa panów Sebastiana Rosenbauma i Dariusza Węgrzyna. Posiadamy również "Księgę Aresztowanych, Internowanych i Deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku". Niesamowita pozycja, składająca się z 3 tomów, gdzie spisano osoby wywiezione do Związku Radzieckiego. Księgi zawierają 46 202 biogramy osób, których dotknęła Tragedia Górnośląska.
Święta to czas rodzinnych spotkań. Niejedną rodzinę dotknęła górnośląska tragedia. Może to dobry czas, żeby wspomnieć o Nich. Tych, którzy nie wrócili, osierocając swoje rodziny. Jeśli nie znamy ich losu, możemy znaleźć biogramy w księdze. Dzięki rzetelnej pracy zespołu pod kierownictwem Dariusza Węgrzyna, uzyskamy informacje, które były dla nas niedostępne. Zapraszamy do lektury.
źródło: SP Rudy
Od Redakcji: Przypomnijmy, że w niedzielę, 1 grudnia w rudzkiej placówce odbyło się specjalne spotkanie poświęcone kwestii Tragedii Górnośląskiej. Byliśmy tam z naszą kamerą. Zrealizowany materiał można obejrzeć poniżej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz