19 czerwca 2024

"Zachód Słońca nad Forum Romanum". Wernisaż prac Adama Rokowskiego w Starym Opactwie

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Zachód Słońca nad Forum Romanum" Adama Rokowskiego, który odbędzie się w sobotę, 22 czerwca o godz. 18:30.


O wystawie:

Zachód Słońca nad Forum Romanum trwa, a stolicę Imperium codziennie odwiedzają obywatele rzymscy ze wszystkich prowincji oraz barbarzyńcy od Hibernii po Sarmację pełni podziwu dla splendoru stolicy cezarów. Między kruszejącymi łukami triumfalnymi coraz częściej można spotkać Partów i Numidyjczyków handlujących świecidełkami i z pogardą patrzących na słabych Rzymian, którzy już nie piją mleka od Wilczycy z powodu powszechnego uczulenia na laktozę. Gęsi kapitolińskie nie zagęgają na trwogę, już dawno poszły na rosół, a Marek Porcjusz nie ma odwagi pomyśleć, a co dopiero powiedzieć, "że Kartaginę należy zniszczyć". Tymczasem robi się coraz ciemniej, zaraz nie będzie widać Palatynu, nad ruinami zapanuje mrok i tylko sierp półksiężyca pozornie oświetli stolicę Świata.

***

Cykl malarski o starożytnościach rzymskich, o symbolach kultury europejskiej i zmierzchu tej kultury, o zaniku świata łacińskiego w kulturze współczesnej Europy.

Adam Rokowski


O autorze wystawy:

Urodzony w 1977 r. Studia w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), dyplom w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego, obroniony z wyróżnieniem w 2002 roku. W latach 2009-2012 uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2015 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił pracę doktorską realizowaną pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka.

Współautor cyklicznej ogólnopolskiej wystawy i konkursu Biennale Młodych "Piękne Sztuki" w MDK w Radomsku, wystawy grafiki i rysunku "Ślady Czarnego Kota" w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, interdyscyplinarnego projektu Czytelnia Szkicowników, wystawy Świat w Obrazie - Andrew Wyeth 1917-2017, 365/2021 czyli Rok z Życia + Suplement 2022.

Na Wydziale Sztuki UJD w Częstochowie prowadzi pracownię technologii malarstwa oraz zajęcia z rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek, ilustrację, czasami zajmuje się projektowaniem graficznym.

Od kuratora:

Wystawa "Zachód Słońca nad Forum Romanum" autorstwa Adama Rokowskiego to fascynująca podróż do serca starożytnego Rzymu, oferująca głęboką refleksję nad zmierzchem wielkiej cywilizacji. Cykl obrazów, powstały w latach 2019-2024, składa się z kilkunastu prac olejnych, które w sposób mistrzowski łączą historyczną narrację z współczesną wrażliwością.

Rokowski, urodzony w 1977 roku, jest absolwentem Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie, a swoją edukację artystyczną kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obronił doktorat pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Jego bogata kariera obejmuje współorganizowanie wystaw i konkursów, takich jak Biennale Młodych "Piękne Sztuki" oraz interdyscyplinarne projekty jak Czytelnia Szkicowników.

W prezentowanym cyklu, artysta koncentruje się na symbolice kultury europejskiej i jej stopniowym zaniku. Tytułowy zachód słońca nad Forum Romanum to metafora zmierzchu wielkiej cywilizacji. Na obrazach widzimy kruszejące łuki triumfalne, sceny handlu i codziennego życia, a także monumentalne ruiny, które powoli zanurzają się w ciemności. Uderzający kontrast między intensywnymi, ciepłymi barwami zachodu słońca a chłodnymi tonami nadchodzącej nocy, podkreśla dramatyzm przemijania. Rokowski z wielką wrażliwością oddaje atmosferę schyłku i melancholii, która towarzyszy upadkowi wielkich cywilizacji. Jego prace to nie tylko hołd dla historii, ale również krytyczne spojrzenie na współczesność, gdzie symboliczne "mleko Wilczycy" staje się nieosiągalne z powodu współczesnych problemów. Prace Adama Rokowskiego są doskonałym przykładem, jak sztuka może stać się medium do głębszego zrozumienia przeszłości i teraźniejszości. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tej wyjątkowej ekspozycji, która z pewnością zostanie na długo w pamięci każdego widza.

dr Grzegorz Tomasiak


Wystawa czynna do 15 września 2024
Zwiedzanie: wtorek - niedziela godz. 12:00-17:00
wtorek - wstęp wolny
Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
Cysterska 4, 47-430 Rudy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz