02 kwietnia 2024

"Światło Niestworzone". Wystawa prac br. Marcina Świądra w Starym Opactwie

Dyrekcja Fundacji Starego Opactwa w Rudach zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Światło Niestworzone" Marcina Świądra OFMCap, który odbędzie się w piątek, 5 kwietnia o godz. 18:30.


O wystawie:

Wystawa "Światło Niestworzone" - komentarz do promocji:

Noc Paschalna jest dla wspólnoty chrześcijańskiej źródłem liturgii, podczas której uobecnia się interwencja Boga w historię. Człowiek zanurzony w ciemności swego egoizmu, rozdarty przez tęsknotę za pełnią miłości zostaje wydobyty z otchłani przez Chrystusa. Syn Boży zstępuje do piekieł jak błyskawica. Jego światło nie tylko rozprasza ciemności, ale udzielając się ogarnia i przemienia człowieka, uzdalniając go do kochania, bez stawiania granic. Ikona zrodzona z liturgii chrześcijańskiej staje się hymnem wdzięczności i sakramentalną pamiątką tej interwencji.


Prezentowana w Rudach Raciborskich wystawa zatytułowana "Światło Niestworzone" otwiera przed odbiorcami możliwość zanurzenia się w tajemnicy przemieniającej obecności Boga. Współczesne ikony autorstwa kapucyna, brata Marcina Świądra nawiązują do alfabetu plastycznego Jerzego Nowosielskiego. Nie są to jednak kopie prac Profesora z Krakowa, lecz własne kompozycje ikonograficzne autora, oparte na uświęconym tradycją kanonie.

Wystawa składa się z dwóch części. W plenerze zobaczymy fotografie wybranych prac kapucyna opatrzone komentarzem w języku polskim i ukraińskim, natomiast w galerii pocysterskiego kompleksu klasztorno-pałacowego, możemy zatrzymać się przed oryginałami. Prezentowana kolekcja pochodzi ze zbiorów Fraterni oraz fundacji Akeda.

O autorze wystawy
 
br. Marcin Świąder OFMCap

Urodzony w Mielcu, 29 maja 1976 roku, na ulicy Kwiatowej 5. Wcześnie odkrywa powołanie do formy życia Ewangelią śladami św. Franciszka z Asyżu. W 1995 roku zostaje przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 2001 roku składa profesję wieczystą i rok później przyjmuje święcenia prezbiteratu. Już w czasie studiów odkrywa ikonę jako formę przepowiadania Słowa ubogim. Techniki malarstwa temperowego uczy się od Iryny Bołdiny-Styczeń podczas warsztatów w galerii "Na bruku" Jana Guta w Bytomiu. Osiem lat spędzonych w Domu Modlitwy w Zagórzu daje okazje do intensywnej pracy nad niełatwą techniką malarstwa.


Z pustelni zostaje przeniesiony do Katowic-Załęża, gdzie przez cztery lata żyje i ewangelizuje wśród najuboższych - nie przestaje tworzyć. W Skomielnej Czarnej, do której zostaje przeniesiony w lipcu 2015 roku, zakłada samodzielną pracownię ikonopisarską. Wybrane prace z tego okresu twórczości publikuje w albumie pt. "Po śladach". W ciągu dwudziestu lat spod jego pędzla wyszło ponad osiemset ikon i obrazów. Projektuje przestrzeń sakralną. Prowadzi warsztaty pisania ikon, przez które przewinęło się kilkaset osób. Ma swoich uczniów tworzących dziś samodzielnie. Jest współinicjatorem "Fraternii". Mistrzowie, którzy wciąż go inspirują to Teofan Grek, Andrzej Rublow, Dionisij, a spośród współczesnych Kiko Argüello i Jerzy Nowosielski.

Wystawa czynna będzie do 2 czerwca 2024 r.
Zwiedzanie: wtorek - niedziela, godz. 12:00-17:00
wtorek - wstęp wolny

Galeria Sztuki w Starym Opactwie w Rudach (wejście przez dziedziniec)
ul. Cysterska 4, 47-430 Rudy

Kurator wystawy
dr Grzegorz Tomasiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz