16 stycznia 2024

Fundusze europejskie bezpośrednio dla obywateli! Ambitny raport Łukasza Kohuta przyjęty przez Europarlament

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący poprawy funkcjonowania Programu "Obywatele, Prawa, Równość i Wartości (CERV)". Ten przełomowy europejski instrument wsparcia społeczeństwa obywatelskiego, utworzony w 2021 r., ma wartość aż półtora miliarda euro.

 

"Za" opowiedziało się 476 europosłów, a jedynie 130 było przeciwko. Program służy zachęcaniu Europejczyków do udziału w życiu społecznym i demokratycznym, a także pielęgnowaniu różnorodności w oparciu o wspólne wartości, historię i pamięć o przeszłości.

- Program "Demokracja plus" czyli "Obywatele, prawa, równość i wartości" - europejskie pieniądze bezpośrednio do społeczeństwa obywatelskiego. To jest dobre narzędzie, ale wymagające dopracowania. I o tym jest ten mój raport. Po pierwsze uproszczone procedury, bo często biurokracja zabija demokrację. Po drugie - dwa razy wyższy budżet - dwa i pół miliarda euro - bo demokracja nie ma ceny - mówił Łukasz Kohut, europoseł Lewicy ze Śląska.

Eurodeputowany Łukasz Kohut na sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Program CERV opiera się na czterech filarach:

1. Równość, prawa i równość płci - ochrona praw, zakaz dyskryminacji, równouprawnienie (w tym płci) oraz celów związanych z niedyskryminacją;
2. Zaangażowanie i udział obywateli - wspieranie udziału obywateli w życiu demokratycznym Unii, wymiany między obywatelami różnych państw członkowskich oraz propagowanie wiedzy o wspólnej europejskiej historii;
3. Daphne - zwalczanie przemocy, w tym ze względu na płeć i wobec dzieci;
4. Wartości Unii - ochrona i propagowanie unijnych wartości.

- Wróg nie śpi - budzą się egoizmy narodowe, dezinformacja Kremla działa, a populizm Trumpa rośnie. Populistów łączy wspólny cel - trzy razy D - destabilizacja, destrukcja i demontaż Unii Europejskiej. Wspierajmy dziś w szczególności społeczeństwa na Węgrzech czy na Słowacji, gdzie rządzą pro-rosyjscy, ksenofobiczni populiści - podsumował odpowiedzialny za projekt europoseł Kohut.

Materiał nadesłany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz