28 listopada 2023

Movember - w trosce o zdrowie i życie!

Listopad to miesiąc, który od kilkunastu lat poświęcony jest solidaryzowaniu się z osobami zmagającymi się z męskimi nowotworami. To czas, kiedy organizowane są różnorodne akcje i szerzona jest profilaktyka, polegająca na mówieniu o zagrożeniach z tym związanych.

 

Ambasadorem akcji na terenie powiatu raciborskiego od 10 lat jest Zastępca Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborskiej Wojciech Gdesz. - "Movember" stanowi zbitek dwóch angielskich słów: "Moustache" ("wąsy") i "November" ("listopad"), co daje "wąsopad". W listopadzie uczestnicy akcji zapuszczają wąsy po to, aby wzbudzić czyjąś ciekawość. To jest przyczynek do dalszej rozmowy. Te wąsy są dokładnie tym samym, co różowa wstążka w przypadku akcji dotyczącej profilaktyki związanej z nowotworami u kobiet (rak piersi, rak szyjki macicy). Ona weszła już na stałe w świadomość Polaków. To wszystko po to, abyśmy cieszyli się dobrym zdrowiem, a tym samym życiem.

Przypadki nowotworów u mężczyzn, z którymi najczęściej się spotykamy dotyczą jąder i prostaty. O ile wspomniana różowa wstążka zakorzeniła się już w umysłach Polaków, o tyle trudniej wygląda to w przypadku mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze - przyjęło się mówić, że prawdziwy mężczyzna nie choruje. Po drugie - męskie nowotwory dotyczą przede wszystkim sfery seksualności. Kampania "Movember" walczy z tymi stereotypami i przełamuje tabu. Co roku w Polsce 1,5 tys. młodych mężczyzn choruje na raka jąder, a 15 tys. zmaga się z rakiem prostaty. Ryzyko zachorowań wzrasta po 45. roku życia. Stąd ta piękna akcja, która trafiła do Europy z Australii, polegająca na szukaniu sposobów uświadomienia męskiej części populacji o zagrożeniach płynących z lekceważenia problemu.

W ramach trwającej od kilku lat kampanii, osoby zaangażowane w szerzenie wiedzy na temat męskich nowotworów przeprowadzili na terenie powiatu raciborskiego oraz poza nim szereg rozmaitych akcji.

Tegorocznym podsumowaniem akcji był "Czesko-Polski Movember", który odbył się w ubiegły piątek, 24 listopada w Odrach. W finale tej międzynarodowej akcji uczestniczył Starosta Miasta Odry Libor Helis, wiceburmistrz Wojciech Gdesz oraz wielu zaproszonych gości. Podczas finału przekazano stosowną wiedzę na temat profilaktyki męskich nowotworów, a także propagowano uprawianie sportu i zdrowego trybu życia. Wartością dodaną akcji była także aukcja ciekawych przedmiotów. Wśród nich koszulka Lukasa Podolskiego z autografem, koszulka trzykrotnego Mistrza Świata w kolarstwie - Słowaka Petera Sagana czy kostium olimpijski reprezentanta Polski w kolarstwie torowym Wojciecha Pszczolarskiego. Wyjątkowe miejsce wśród licytowanych pamiątek znalazły zdjęcia z autografem znakomitych kuźniańskich sportsmenek: Ewy Szymik - reprezentującej klub "Sparta" oraz Klaudii Kowalskiej.

W wyniku licytacji zebrano kwotę 90400 CZK. Została ona przekazana na rzecz Stowarzyszenia Rodziców i Dzieci z Niepełnosprawnością.

Suplementem akcji będzie organizacja na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku w Kuźni Raciborskiej piłkarskiego meczu charytatywnego. Swoją pomoc w tej sprawie zaoferował już goszczący w tym tygodniu w naszej Gminie pierwszoligowy sędzia Sebastian Jarzębak. Mecz z udziałem znaczącej postaci polskiej piłki.

Zastępca burmistrza Wojciech Gdesz w imieniu organizatorów akcji dziękuje darczyńcom, organizacjom pozarządowym i stowarzyszeniom za jej wsparcie.

UM Kuźnia Raciborska i nowiny.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz