28 listopada 2023

Kuźniański "Wawrzynek" z certyfikatem Szkół i Przedszkoli Patriotów

27 listopada podczas uroczystej gali, która odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach rozdano certyfikaty Szkół i Przedszkoli Patriotów z projektu edukacyjnego Śląskiego Kuratorium Oświaty.

 

W trakcie poniedziałkowego wydarzenia uhonorowano 147 szkół oraz 37 przedszkoli w województwie śląskim, które wpisano do specjalnego rejestru. Ich starania oceniła powołana kapituła. Do udziału w projekcie zgłosiły się 222 placówki.

Wśród odznaczonych znalazła się również Szkoła Podstawowa im Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. W imieniu całej szkolnej społeczności zaszczytny tytuł z rąk Śląskiej Kurator Oświaty odebrała wicedyrektor Bożena Zamkotowicz. Jest to nagroda dla dyrekcji szkoły i wszystkich nauczycieli, którzy od lat inspirują młodych do odkrywania historii i jej lokalnych bohaterów oraz dla uczniów, którzy te aktywności podejmują i  angażują się w projekty patriotyczne.

Każda z placówek oprócz certyfikatu otrzymała również ziarno niepodległości. Jest nim specjalna odmiana fasoli - "fasola niepodległości". Co istotne, za jej posiadanie w czasie zaborów, groziły represje. Spożywano ją m.in. w czasie Wigilii Bożego Narodzenia. - To odmiana, która się nie krzyżuje, jest bardzo odporna na choroby, szkodniki, na słabe warunki glebowe. Każde ziarenko ma na sobie wzór przypominający orła - wyjaśnia Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.

- Mamy nadzieję, że nasze ziarno wyda dobre owoce - czytamy na społecznościowych stronach kuźniańskiej placówki.

SP Kuźnia Raciborska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz