30 sierpnia 2023

Powiatowe święto plonów w Krzyżanowicach

W niedzielę, 27 sierpnia w Krzyżanowicach gminy powiatu raciborskiego obchodziły święto plonów. W uroczystościach wzięła również udział delegacja Gminy Kuźnia Raciborska z burmistrzem Pawłem Machą na czele.

 

Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Anny. W programie znalazł się tradycyjny dożynkowy korowód z udziałem przedstawicieli gmin całego powiatu, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów, a także radnych sejmiku śląskiego oraz parlamentarzystów. Szczególnym momentem była prezentacja koron dożynkowych oraz przekazanie chleba.

Zgodnie z przyjętą tradycją, podczas dorocznych uroczystości, gminę reprezentuje sołectwo, które w danym roku organizuje dożynki gminne, którym w tym roku będzie sołectwo Ruda. - Społeczność Rudy - czytamy na stronie kuźniańskiego urzędu - na czele z sołtysem Przemysławem Hawrą od wielu tygodni przygotowuje się na doroczne święto plonów.

Wstępem do tego wydarzenia było przygotowanie korony żniwnej, którą wykonały panie: Aniela Janik, Lidia Pieruszka, Halina Mikołajek, Agnieszka Hawro, Zofia Hawro, Michaela Żymełka i Agnieszka Żymełka. Korona została w całości wykonana z darów ziemi, zebranych na polach i w ogrodach Rudy: owsa, pszenicy, kukurydzy, suszonych kwiatów, fasoli, słonecznika i dyni. Pięcioramienna korona z krzyżem przyozdobiona jest motywami serca.

Podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Krzyżanowicach koronę prezentowały w strojach regionalnych młode mieszkanki sołectwa: Paulina Skolik, Dominika Florian, Antonina Hawro i Emilia Żymełka.

źródło: UM Kuźnia Raciborska; oprac. BK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz